Sugrįžimas į Kauno tvirtovę: kurie žalgiriečiai, palaikomi savų sirgalių, jaučiasi geriausiai?

Paulius Jankūnas (Lino Žemgulio nuotr.)
Paulius Jankūnas (Lino Žemgulio nuotr.)

Aukso vertės pergalę iš Pirėjaus parsivežę Kauno „Žalgirio“ krepšininkai jau šįvakar stos į kovą daugiatūkstantinės savo sirgalių minios akivaizdoje.

Visus 14 tūkst. bilietų (apie 1,5 tūkst. kėdžių Kauno arenoje neliko dėl neišmontuotų ledo ritulio aikštės konstrukcijų – Alfa.lt) išpirkę „Žalgirio“ aistruoliai turėtų sukurti priešišką atmosferą varžovams iš Graikijos, o savo dievaičiams suteikti tikrų tikriausius sparnus.

reklama

11 pergalių iš 15 galimų reguliariojo sezono metu „Žalgirio“ arenoje pasiekę kauniečiai joje nukovė net tris iš keturių pajėgiausių komandų – Maskvos CSKA, Atėnų „Panathinaikos“ ir Pirėjo „Olympiakos“, o geresnį žaidimą prie savų sirgalių demonstruoja ir nemaža dalis Šarūno Jasikevičiaus auklėtinių.

Alfa.lt prieš šio vakaro rungtynes nusprendė išanalizuoti, kuriems „Žalgirio“ žaidėjams namų sienos padeda labiausiai.

Kitą veidą rodantis kapitonas

reklama

Neabejotinai geriausias „Žalgirio“ žaidėjas rungtynėse Kaune šiemet yra komandos kapitonas Paulius Jankūnas. Itin blankiai pirmuosiuose dviejuose mačuose Pirėjuje pasirodęs veteranas Nemuno salos statinyje šį sezoną renka vidutiniškai po 13,7 taško (16,7 naudingumo balo), kai išvykoje jo vidurkis tesiekia 9,3 taško (11 naud. bal.).

Įvairiuose Eurolygos statistikos metraščiuose viso sezono metu į viršų kylantis P. Jankūnas jau tapo ketvirtu rezultatyviausiu visų laikų turnyro žaidėju, o sėkmingas žaidimas ketvirtfinalyje padėtų 33-ejų puolėjui priartėti ir prie pirmojo trejeto, kuriame labiausiai pavejamas jam yra taip pat vis dar rungtyniaujantis Madrido „Real“ kapitonas Felipe Reyesas. Vis tik labiau nei pakilimo visų laikų geriausiųjų sąrašuose „Žalgiriui“ šiandien reikės kapitono indėlio siekiant pergalės.

Pirmą kartą per daugiau nei penkerius metus nė taško antrosiose serijos rungtynėse nepelniusiam kapitonui „Olympiakos“ skiria itin didelį dėmesį, o tą vakar žurnalistams akcentavo ir Šaras.

„Jie kažkiek lieka su Pauliumi, rizikuoja palikdami kitiems žaidėjams situacijas. Nuo jų atsiveria galimybės mūsų mažiukams įlįsti į vidų. Jie nedaro step-outo. Tą mes ir akcentuojame, kad mažiukai toliau turi žaisti agresyviau, giliai, nes nuo jų prasideda žaidimas. Nežaidžia tiek Paulius, kiek sezono metu. Bet bandysime kiek galima labiau jį įvesti į žaidimą“, – kalbėjo treneris. Jis pabrėžė, jog P. Jankūnas šiandien turėtų gauti daugiau galimybių pasižymėti.


Paulius Jankūnas© „Facebook“

Ilgametis „Žalgirio“ puolėjas po pirmųjų dviejų rungtynių Pirėjuje tapo bene didžiausiu „Žalgirio“ rezervu, o būtent jo sėkmingas žaidimas savoje arenoje gali tapti vienu iš kertinių lūžių ketvirtfinalyje. Galbūt ne veltui Paulius Kaune praleido beveik visą karjerą, o išvykęs į Maskvos srities „Chimki“ klubą buvo tik metams.

Namų sienos padeda ir kitiems lietuviams

Analizuojant Kauno komandos krepšininkų pasirodymus namie ir išvykose, į akis krenta dar vienas faktas – „Žalgirio“ arenoje kur kas geriau žaidžia ir dauguma likusių lietuvių.

Štai Pirėjuje taip pat nesužibėjęs ir antrajame mače be taškų likęs Edgaras Ulanovas Kaune šiemet renka po 7,8 taško, kai išvykose jo vidurkis krenta iki 6,7. Iškalbingi ir jo naudingumo balų vidurkiai – namie puolėjas surenka po 12,1, kai išvykoje – tik po 9,9 naudingumo balo.

Dar iškalbingesni skaičiai – Antano Kavaliausko statistikoje. Kai kuriose rungtynėse iššaunantis „centras“ „Žalgirio“ arenoje šį sezoną vidutiniškai pelno po 6,8 taško, kai išvykose jo vaidmuo sumenksta iki 4,4 taško. Dar aiškesnis skirtumas žiūrint į naudingumo balus – Kaune A. Kavaliauskas renka po 7,8, kai išvykoje – vos po 2,9 balo.

reklama

Būtent prie savų sirgalių Antanas šiemet sužaidė net penkerias iš šešių savo rezultatyviausių rungtynių, o jo išvykos statistiką gerokai pagerino Atėnuose prieš „Panathinaikos“ pelnytas 21 taškas ir pagerintas karjeros rezultatyvumo Eurolygoje rekordas.

Šiandien vidurio puolėjas taip pat turėtų gauti svarbų vaidmenį, o to priežastis – be iškritusio „centro“ Nikolos Milutinovo kiek pakitęs „Olympiakos“ žaidimas. Jeigu serbas nepaneigs medikų prognozių ir šiandien negrįš į aikštę, A. Kavaliauskas gali būti metamas į kovą laužyti žemesnių ir fiziškai silpnesnių varžovų gynybos po krepšiu.

Nors pirmuosiuose dviejuose ketvirtfinalio mačuose puikiai puolime žaidė ir kitas „Žalgirio“ „centras“ Brandonas Daviesas, jis tokių įgūdžių žaisti nugara į krepšį kaip A. Kavaliauskas neturi. Pastarasis šiandien gali tapti labai svarbiu ginklu, o jam turėtų padėti ir paprastai jo statistiką į viršų pakylėjančios namų sienos.

Paradoksas – snaiperio tritaškiai

Tiesa, ne visiems žaidėjams „Žalgirio“ arenos sienos prideda papildomų skaičių statistikos grafose. Štai Artūras Milaknis Kaune renka po 7,2 taško, o tritaškius realizuoja 43,9 proc. tikslumu, kai išvykose jo vidurkiai kyla iki atitinkamai 10,2 taško ir 46,9 proc. taiklumo. Įdomu ir tai, kad visą savo brandžios karjeros dalį, išskyrus metus Kazanėje, Kaune rungtyniaujantis 32-ejų žaidėjas „Žalgirio“ arenoje tritaškius nuo pat jos atsidarymo visais sezonais realizavo prasčiau, nei tai darė išvykose.

reklama


Artūras Milaknis© Dmitrijus Radlinskas
Dar du žaidėjai, kuriems išvykose šiemet sekasi kur kas geriau nei namie, yra kauniečių legionieriai – Vasilije Micičius ir Aaronas White‘as. Serbas Kaune pelno vos po 5,9 taško ir renka po 5,8 naudingumo balo, kai išvykose jo efektyvumas išauga beveik dvigubai – 8,8 taško ir 11,4 balo.

O A. White‘as, nepaisant kelių pasakiškų pasirodymų „Žalgirio“ arenoje, vykusių lemiamomis akimirkomis, statistiškai taip pat geriau žaidžia svečiuose. Išvykęs iš Lietuvos šiemet amerikietis Eurolygoje rinkdavo po 9,7 taško, kai namie jo rodiklis sumenkdavo tašku – iki 8,7.

Komandinėje statistikoje – akivaizdūs skirtumai

„Žalgiris“ reguliariajame sezone namuose pasiekė 4 pergalėmis daugiau nei išvykose, o tokį akivaizdų skirtumą atspindi ir komandos statistika. Nors Kaune žalgiriečiai renka tik 0,7 taško daugiau, tačiau yra kur kas efektyvesni – renka po 7,8 papildomo naudingumo balo.

Namie kauniečiai pagerina beveik visus pagrindinius statistikos rodiklius – atkovoja daugiau kamuolių (+1,1), išdalija daugiau rezultatyvių perdavimų (+2,1) ir padaro mažiau klaidų (–2,3).

Žvelgiant į galimą šiandienos susitikimo baigtį, nereikia pamiršti ir „Olympiakos“ pokyčių išvykus iš savojo pragaro Pirėjuje. Išvykose graikai šiemet pasiekė 7 pergales iš 15, kai namuose jų buvo net penkiomis daugiau. Nors svečiuose jiems pavyko patiesti tokias komandas kaip Stambulo „Fenerbahce“, Atėnų „Panathinaikos“ ir Madrido „Real“, į akis krenta ir nesėkmės Bamberge ar Malagoje bei apie 30 taškų siekę „Chimki“ ir Vitorijos „Baskonios“ sutriuškinimai.

Akivaizdu, kad ketvirtfinalio serijos sugrįžimas į Kauną didesnį pranašumą turėtų suteikti „Žalgiriui“. Ar kauniečiams pavyks jį išnaudoti?

reklama