Kalvarijos meras kratosi neįgaliųjų integracijos: apie mus sakys „kvailių miestas“

Kalvarija
Kalvarija
© Haroldas Arelis (kalvarija.lt)

Įprasta, kad kiekviena nauja Vyriausybė mėgsta daryti pertvarkas. Kokiu tikslu ardo seną sistemą ir kuria naują, dar nežinodami, kuo tai baigsis, tik jiems vieniems būna aišku. Gal reikia europinius pinigus panaudoti, gal rinkiminius pažadus vykdyti, kas ten žino, nes dažniausias paaiškinimas – „Europos direktyvos nurodo“.

Jau kurį laiką girdime (nors galbūt ir per mažai), jog vyksta ministerijos prieš keletą metų sugalvotas, tačiau tik dabar realiai pradedamas įgyvendinti projektas reorganizuojant (deinstitucionalizuojant) socialinės globos ir vaikų globos namus bei steigiant savarankiško gyvenimo namus mieste. Dėl vaikų įkurdinimo privačiuose namuose gal tokių karštų diskusijų nekildavo, o štai proto negalią turinčių žmonių įkurdinimas tarp miestiečių sukėlė didžiulę pasipriešinimo bangą, ypač mažesniuose miesteliuose.

reklama

Tokių žmonių apgyvendinimui priešinasi ne tik būsimi kaimynai, bet ir kai kurių savivaldybių vadovai, baimindamiesi ne tik dėl nežinomos finansinės naštos, bet ir dėl gyventojų kontingento pasikeitimo, dėl įsivaizduojamo pavojaus kaimynams ir t. t. Viena, ką ši reforma aiškiai atskleidė, tai mūsų negebėjimas išsivaduoti iš sovietinio mąstymo, kai visi neįgalieji turėdavo būti atskirti ir uždaryti nuo kitų žmonių, ir vis dar niekaip neprigyjanti tolerancija bei užuojauta ir supratimas silpnesniam ar kitokiam nei mes.

Jau buvome rašę, kaip svarstant šių įstaigų pertvarką vienas Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narys proto negalią turinčius žmones prilygino benamiams. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Valdas Kamaitis susitikime su ministerijos atstovais svarstė, kad neįgalieji, apgyvendinti miesto centre,… sugadins miesto veidą: „Jau turime miesto centre tuos vadinamus bomžus, o dabar dar šitiek neįgaliųjų apgyvendinsim miesto centre, kur kasdien vaikai eina į mokyklą… Nelabai gražiai atrodys… Gal esu senamadiškas, bet man nepatinka.“

Tačiau net ir jis toli gražu neprilygo Kalvarijos savivaldybės merui, partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovui Vincui Plikaičiui, kuris Seime vykusioje konferencijoje „Deinstitucionalizavimo patirtys ir iššūkiai“ sunerimo, kad jeigu neįgalieji bus integruoti į miesto gyvenimą, Kalvarija bus vadinama kvailių miestu. 

reklama

„Kalvarijos socialiniuose globos namuose gyvena 130 gyventojų. Jeigu 130 žmonių pasipildys mūsų savivaldybė, kuri ir taip maža, tai ką apie mus sakys? Kvailių miestas?“ – klausė V. Plikaitis pertvarkos sumanytojų ir vykdytojų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Rūpintis nori tik savo savivaldybės globotiniais

Savo nuostatos meras neslėpė ir kalbėdamas su žurnaliste: „Iš tiesų aš taip suprasčiau, kad tais žmonėmis, kurie kilę iš mūsų krašto, iš mūsų savivaldybės, mes pasirūpinam, bet tais visais kitais žmonėmis, kurie atvežti iš visos Lietuvos, rūpintis ir jiems suteikti čia gyvenamą butą, plotą, tai tikrai aš su tuo nesutinku ir man atrodo, kaip čia visą laiką sakydavo, kad Kalvarija – tai toks kvailelių miestas, kuris rūpinasi jais visais, tai tikrai man tokio nereikėtų“, – kalbėjo V. Plikaitis. Jis tvirtai laikosi nuomonės, kad pasirūpins tik tais žmonėmis, kurie kilę iš jų savivaldybės, bet rūpintis visais kitais Kalvarijos socialinės globos namų gyventojais – per didelė našta mažai savivaldybei.

Kalvarijos mero pasvarstymas gal ir turi racijos, tačiau jis, kaip meras, neturėtų pamiršti, kad socialinių paslaugų teikimas – daugybė darbo vietų savivaldybei, kurioje daugiau nei 30 proc. gyventojų gauna socialines išmokas. Kaip planuojama, 10 gyventojų, gyvensiančių savarankiškame ar apsaugotame būste, ištisą parą prižiūrėtų 7 darbuotojai.

Dėl pertvarkos dar labai daug nežinomųjų

Kalvarijos savivaldybės socialinių globos namų direktorė Nomeda Zavickaitė sako, kad jie šio projekto dar net nepradėjo įgyvendinti, dar tik kuria planus: „Paruošėme planus, pridavėme steigėjui – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, – kad susipažintų. Tačiau dar net nepradėjus įgyvendinti, pasijuto labai didelė neigiama nuomonė ir iš visuomenės, ir iš savivaldybės atstovų. Mes jiems darėme pristatymą, kad pirksim ir darysim grupinio gyvenimo namus savivaldybėje – miestelyje, tada ir išgirdome nuomonę, kad reikia tuos gyventojus išdalinti ten, iš kur jie yra atvykę į tuos rajonus, ir kad jų čia nelabai kas pageidauja…“ – sakė direktorė.

Anot jos, socialinės globos namuose pagal projektą turi likti tik tie, kuriems tikrai reikalinga nuolatinė slauga ir priežiūra, nevaikštantys ir negalintys visiškai savimi pasirūpinti asmenys. 

Visi kiti apsigyventų miestelyje: „Iš visų 110 asmenų su proto ir psichine negalia, šiuo metu gyvenančių Kalvarijos savivaldybės socialiniuose globos namuose, grupinio gyvenimo namuose, savarankiško arba apsaugoto būsto namuose galėtų gyventi 88 asmenys, iš kurių 17 yra iš Kalvarijos savivaldybės“ (čia reikėtų pastebėti, kad savivaldybės merą kažkas suklaidino dėl statistikos, o jis toliau klaidina ministeriją ir visuomenę).

„Pagal įstaigos veiklos planus pirmus gyventojus į grupinio gyvenimo namus mes turėtume perkelti šiais metais, tačiau tai nebūtų pirkti namai, o tik išnuomoti pagal nuomos sutartį. Ar mums pavyks išnuomoti, ar atsiras norinčių mums nuomoti pastatus, negalime pasakyti. Pagal mūsų atliktą analizę kol kas nelabai kas nori nuomoti. Tačiau projektas vis tiek bus įgyvendintas, nes tam yra numatyta ES lėšų. Bet kaip jis bus įgyvendintas ir su kokia priešprieša, ar sulauksim reikiamos savivaldybės pagalbos… Mes tikimės, kad pasikeis jų nuomonė ir kad sulauksim pagalbos“, – vylėsi N. Zavickaitė.

Ar ši pertvarka išties labiau naudinga nei žalinga, perkeliant žmones iš sutvarkytos, saugios aplinkos į miesto erdves, kuriose visko atsitinka ir sveikiems žmonėms, sprendžia ministerijos atstovai. Tikėkimės, atsakingai. O savivaldybių vadovai turi progą pademonstruoti, kokie jie iš tikrųjų šeimininkai…

reklama