Revoliucinės permainos Armėnijoje: neatlaikęs masinių protestų, traukiasi premjeras

Armėnijos protestai
Armėnijos protestai
© SCANPIX
BNS | Alfa.lt
2018-04-23 13:11

Armėnijos premjeras Seržas Sargsianas pirmadienį įteikė atsistatydinimo pareiškimą, neatlaikęs antrą savaitę besitęsiančių masinių protestų, vadovaujamų opozicijos lyderio Nikolo Pašiniano.

„Paskutinį kartą į jus kreipiuosi kaip valstybės vadovas. N. Pašinianas buvo teisus, aš suklydau. Susidariusioje padėtyje yra keletas sprendimų, tačiau aš nė vieno iš jų nesiimsiu. Tai ne man. Aš traukiuosi iš šalies ministro pirmininkų pareigų“, – Meduza.io cituoja S. Sargsiano žodžius, perduotus Armėnijos vyriausybės spaudos tarnybos.

reklama

„Gatvių judėjimas nukreiptas prieš mano tarnybą. Aš įgyvendinu tai, ko jūs siekėte“, – pareiškimą baigia S. Sargsianas.

Kiek vėliau paskelbta, kad laikinai vyriausybės vadovo pareigas eis ligšiolinis vicepremjeras Karenas Karapetianas.

Apie pergalę jau kiek anksčiau paskelbęs N. Pašinianas visus šalininkus pakvietė į vakarinį mitingą Respublikos aikštėje. Ten susirinko didžiulė džiūgaujanti minia.

reklama

Tiesioginė transliacija internetu:

Vyriausybės vadovo S. Sargsiano apsisprendimą paspartino aktyvūs opozicijos veiksmai. Pirmadienį nuo pat ryto sostinės Jerevano gatves užplūdo tūkstančiai protestuotojų, ignoruojančių išankstinius policijos perspėjimus, kad gali būti panaudota jėga. 

Prieš vidurdienį vietos laiku prie protestuotojų, reikalaujančių S. Sargsiano pasitraukimo, prisijungė ir grupė kariškių iš vadinamosios Taikdarių brigados. Taip pat pasirodė ir pranešimų apie paramą demonstrantams, kurią išreiškė aukšto rango policijos pareigūnai.

Apie 15 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku iš areštinės paleistas liberalaus Išeities aljanso (YELQ) lyderis Nikolas Pašinianas netrukus paskelbė, kad „valdžia pasikeitė, valdžia perėjo liaudžiai“. Žygiuojantį Jerevano gatvėmis jį kaip nugalėtoją sveikino didžiulė minia.

Skelbiama, kad prie protestų judėjimo pirmadienį oficialiai prisijungė ir turtingiausio Armėnijos oligarcho Gagiko Carukiano kontroliuojama partija „Klestinti Armėnija“ – antra pagal mandatų skaičių šalies parlamento jėga.

Pirmadienio protestus sustiprino kariškiai

reklama

Vienuoliktąją masinių protestų dieną jauni vyrai, pasiskirstę į nedidelius būrius, nuo pat ryto blokavo eismą Jerevano gatvėmis ir skandavo „Dėkitės prie mūsų!“ ir „Pergalė!“. Vairuotojai pritariamai spaudė automobilių garso signalus, o demonstrantai taip pat skandavo N. Pašiniano vardą.

Šimtai studentų, tarp jų – baltus chalatus vilkintys medikai, žygiavo gatvėmis, susikibę už parankių, ir nešė Armėnijos vėliavas. Ilgainiui jų gretos tapo vis gausesnės.

Pirmadienį prieš pietus pasirodė pirmieji pranešimai, kad į protestuotųjų pusę perėjo dalis jėgos struktūrų pareigūnų, tarp jų – policijos pulkinininkas Chačikas Grigorianas, kurio vardu jau skelbiami raginimai nevykdyti „neteisėtų įsakymų“. 

Nuotraukose matomi kartu su demonstrantais žygiuojantys vyrai karinėmis uniformomis, tačiau be ginklų.


Pirmadienio protestai Jerevane (Armėnija)© SCANPIX

Naujienų agentūra „Panarmenian“ skelbia, kad kariškiai kartu su taip pat į gatves išėjusiais Karabacho karo veteranais ketina prireikus stoti į pirmas gretas ir ginti taikius protestuotojus.Armėnijos gynybos ministerija pareiškė, kad karių, priklausančių Armėnijos kariuomenės Taikdarių brigadai, veiksmai „vertinami ne vien kaip buvimo kariniame dalinyje režimo pažeidimas ir atsisakymas vykdyti savo pareigas, savavališkai pasišalinant iš dalinio, <...> bet ir kaip grubus ginkluotųjų pajėgų nesikišimo į politinius procesus principo pažeidimas.“

Išvakarėse būtent Armėnijos valdžios atstovai užsiminė, kad kraštutiniu atveju gali būti griebtasi kariuomenės paramos.

Imtis „decentralizuotų“ opozicijos šalininkų maršų ir blokuoti gatves buvo nuspręsta per sekmadienį vykusį daugiatūkstantinį mitingą centrinėje Jerevano Respublikos aikštėje, kurio dalyviai nepaisė policijos įspėjimų. Pirmadienį vakare, 19 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku, laukiama naujos didelės demonstracijos.

Armėnijos vidaus reikalų ministerija išvakarėse paskelbė, kad buvo priimtas sprendimas „išvaikyti demonstrantus“, o policija prireikus panaudosianti jėgą.

Sulaikė po susitikimo su premjeru

„Laisvės radijas“ tiesioginėje vaizdo transliacijoje 15 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku parodė opozicijos lyderį N. Pašinianą jau laisvėje, ką tik išėjusį iš areštinės. Jis pareiškė, kad apie derybų su vicepremjeru Karenu Karapetianu rezultatus kalbės vakare vyksiančioje demonstracijoje.

N. Pašinianas sekmadienį buvo trumpam susitikęs su premjeru S. Sargsianu, kuris pareiškė, kad opozicionieriai negali atstovauti visai tautai, ir pasišalino. „Atvykau čia aptarti jūsų pasitraukimo“, – vyriausybės vadovui į akis spėjo pasakyti paprastai apsirengęs opozicionierius.

YELQ lyderiui vėl pasirodžius vienoje centrinių Jerevano gatvių, jis buvo sulaikytas ir jėga išvežtas iš šalininkų apsupties.

Naujienų agentūros AFP duomenimis, Nacionalinio Susirinkimo pirmininkas praeitą naktį susitiko su N. Pašinianu ir kitais sulaikytais politikais, bet daugiau detalių nepateikė.

Kaip pranešama, parlamento pirmininkas Ara Bablojanas paragino N. Pašinianą ir kitus „dalyvauti realiose derybose“.

Pirmadienį po pietų pasirodė pranešimų, kad N. Pašinianas esą sugrąžintas į Jerevaną iš užmiesčio ir per tarpininkus paraginęs šalininkus tęsti kovą. 

Rusijos veiksnys

RFE/RL duomenimis, iš viso sekmadienį buvo sulaikyta daugiau nei 230 demonstrantų, tarp jų – trys parlamentarai, kaltinami organizavus nesankcionuotus mitingus. Armėnijos sveikatos ministerijos duomenimis, medikų pagalbos prireikė septyniems asmenims.

Žinomas armėnų kino kūrėjas Tigranas Chzmalianas naujienų agentūrai AP sakė, kad „liaudies sukilimas“ siekia „valdžios uzurpacijos pabaigos, tironijos pabaigos, rusų kolonializmo pabaigos, laisvų ir sąžiningų rinkimų Armėnijoje“.

Rusija nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo išlieka svarbiausia Armėnijos sąjungininke neišspręsto konflikto su Azerbaidžanu, remiamu Turkijos, akivaizdoje, nors formaliai deklaruoja esanti nešališka tarpininkė. Giumri karinėje bazėje Armėnijos teritorijoje iki šiol dislokuota tūkstančiai rusų karių.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pirmadienį žurnalistus patikino, kad Maskva neketina kištis į Armėnijos vidaus reikalus.

Papiktino valdžios manevrai

Ilgametis valdžios kritikas N. Pašinianas praeitą savaitę paskelbė „taikios aksominės revoliucijos pradžią“ 2,9 mln. gyventojų turinčioje Armėnijoje.

Protestai Jerevane vyksta nuo balandžio 13 d. Demonstrantai reiškia nepasitenkinimą buvusio šalies prezidento S. Sargsiano paskyrimu į vyriausybės vadovo postą.

Žmonės išėjo į gatves pasmerkti S. Sargsiano pastangų išsaugoti valdžią užėmus premjero postą, į kurį kelią jam atvėrė 2015 m. priimtos prieštaringai vertinamos Konstitucijos pataisos, numatančios, kad Armėnija tampa parlamentine respublika su plačius įgaliojimus turinčiu ministru pirmininku.

Prorusiškų pažiūrų politikos veteranas S. Sargsianas, 2007–2008 m. jau stovėjęs prie vyriausybės vairo, neseniai užbaigė antrąją, paskutinę, kadenciją prezidento poste. Siekti naujos kadencijos jis nebegalėjo. Valstybės vadovo postą jis paliko balandžio 9 d., kai buvo prisaikdintas naujasis prezidentas Armenas Sargsianas.

ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalų ir saugumo politikos klausimais Federicos Mogherini atstovė Maja Kocijančič sekmadienį paragino Armėnijos valdžią nedelsiant paleisti visus, per protesto akcijas Jerevane suimtus žmones ir pradėti politinį dialogą siekiant sureguliuoti politinę krizę šalyje.

„Teisė į susirinkimus taikiais metodais bei laikantis įstatymo yra bendra pamatinė visų piliečių teisė. ES tikisi, kad Armėnijos valdžia visiškai gerbs šią teisę ir teisingai bei proporcingai taikys įstatymą, laikydamasi tarptautinių Armėnijos įsipareigojimų, įskaitant ir pagal Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją“, – išplatintame pranešime cituojama M. Kocijančič.

„Visi, kas buvo suimti, kai laikydamiesi įstatymo naudojosi savo pamatine susirinkimų teise, turi būti nedelsiant paleisti, – pabrėžė ES atstovė. – Itin svarbu, kad visos susijusios šalys tvardytųsi ir elgtųsi atsakingai. Būtina užtikrinti įtraukiantį dialogą su raginimu, apie kurį kalbėjo prezidentas A. Sarkisianas, siekiant kuo greičiau ir taikiai sureguliuoti susidariusią situaciją.“

2008 m., kai S. Sargsianas pirmąkart laimėjo prezidento rinkimus, Armėnijoje buvo kilę masiniai protestai. Tąkart saugumo pajėgos panaudojo brutalią jėgą, ir per susirėmimus žuvo 10 demonstrantų.

reklama

Revoliucinės permainos Armėnijoje: neatlaikęs masinių protestų, traukiasi premjeras

Armėnijos protestai
+29