Panevėžio verslininkai pasipiktinę: mokestis už šiukšles peržengė sveiko proto ribas

„Panevėžio aurida“ pernai už šiukšles sumokėjo 574 Eur, šiemet už 3 mėnesius gavo sąskaitą 3000 Eur.
„Panevėžio aurida“ pernai už šiukšles sumokėjo 574 Eur, šiemet už 3 mėnesius gavo sąskaitą 3000 Eur.
© V. Bulaitis

Pagal naująją dvinarę metodiką apskaičiuotas sąskaitas už komunalinių atliekų išvežimą gavusios įmonės šokiruotos neadekvačiai – kartais net daugiau nei keturiasdešimt kartų – išaugusio mokesčio. Panevėžio verslininkai remia prie sienos savivaldybę ir yra pasiryžę šturmuoti Vyriausybę dėl iki sveiku protu nesuvokiamų aukštumų pašokusio įkainio.

Atliekų tvarkytojus pretenzijomis užvertė ir gyventojai, sulaukę sąskaitų, bet iki šiol neišsireikalaujantys konteinerių. Kylantį nepasitenkinimą bandoma suvaldyti įtūžusiai visuomenei žadant dar permainų.

reklama

Sumušė rekordą

Kompresorių gamintoja „Panevėžio aurida“ per visus praėjusius metus už atliekų išvežimą sumokėjo 574 eurus. Nepaisant to, kad nepasikeitė nei gamybos mastas, nei darbuotojų skaičius, šįmet vien už pirmuosius tris mėnesius iš įmonės reikalaujama atliekų tvarkytojams pakloti daugiau nei 3000 eurų.

Taip atsitiko, nes pagal nuo šių metų sausio įsigaliojusią metodiką mokestis už atliekų išvežimą juridiniams asmenims skaičiuojamas ne tik pagal realiai išvežamą šiukšlių kiekį, bet ir pagal nekilnojamojo turto plotą.

„Panevėžio auridai“ priklauso 87 tūkst. kv. m. Nors iš jų naudojama 19 tūkst. kv. m, mokestis skaičiuojamas nuo viso ploto.

Už atliekas kas mėnesį skaičiuojami 1042 eurai yra pastovioji mokesčio dalis. Kol kas šįmet bendrovė dar neišvežė nė vieno atliekų konteinerio, todėl už kiekvieną išvežtą sąskaita dar augs – bus pridėta ir kintamoji dalis.

reklama

Per 2017-uosius „Panevėžio aurida“ išvežė 39 konteinerius – 2,4 tonos atliekų. Jei tiek pat vežtų ir šįmet, atliekų tvarkytojams mokama suma pašoktų iki 3900 eurų per mėnesį, o per visus metus sudarytų net 46 800 eurų. Tai reiškia, kad šiai Panevėžio bendrovei mokestis už atliekų išvežimą pabrango 81,5 karto.

Tokia situacija verslininkų negali nešokiruoti.

„Kvadratiniai metrai nekuria atliekų, jas kuria žmonės. Įmonėje darbuotojų skaičius ir gamybos mastai tokie patys kaip pernai, taigi mes nė kiek nepadidinome atliekų kiekio. Kažkam turime mokėti pinigus už orą. Tai yra pasityčiojimas. Tegul kontroliuoja, kur ir kiek padedame atliekų, bet jei kažkokiam aplinkosaugininkui šovė į galvą skaičiuoti mokestį nuo kvadratinių metrų skaičiaus, nebeturime ką pasakyti“, – teigė „Panevėžio auridos“ generalinis direktorius Redas Klupšas.

Pasigedo sąžiningo skaičiavimo

Verslo ir paslaugų centro „Roma“, užimančio apie 3000 kv. m, savininkas Vaidas Vaitkevičius už atliekų išvežimą praėjusių metų gruodį mokėjo 31,87 euro su PVM. Tačiau jau už sausį gautoje sąskaitoje įrašyta šokiruojanti suma – 150,59 euro su PVM. Nors mokestis pakilo penkiskart, miesto atliekų vežėjas, savivaldybės bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“, iš „Romos“ verslo centro atliekų išveža nė kiek ne daugiau ir ne dažniau nei anksčiau – du kartus per savaitę po 240 litrų.

reklama

Mokestis verslininkui apskaičiuotas pagal miesto Savivaldybės tarybos patvirtintą metodiką, t. y. įmonės valdomo nekilnojamojo turto paskirtį ir plotą. Liūto dalį – 133,43 euro – sudaro mokestis už 100 kv. m prekybinį plotą. Tame pačiame pastate esančias po 100 kv. m gydyklos ir administracines patalpas atliekų mokesčio skaičiuotojai įvertino simboliškai – po 1,50 ir 1,21 euro.

Tokia skaičiavimo tvarka verslininkui ne tik nesuprantama, bet ir atrodo mažų mažiausiai neteisinga ir nesąžininga.

„Suprasčiau, jei, įvertinus augantį darbo užmokestį ir kitas sąnaudas, mokestis už atliekų išvežimą šiek tiek augtų. Bet pabrangimas penkis kartus niekuo nepaaiškinamas ir nepateisinamas“, – teigė V. Vaitkevičius.

Stumia apgaudinėti

reklama

Panevėžio savivaldybės taryba, laikydamasi Atliekų tvarkymo įstatymo, nuo šių metų sausio patvirtino dvinarę įmoką už komunalinių atliekų tvarkymą. Juridiniams asmenims mokestis pradėtas skaičiuoti ir pagal nekilnojamojo turto objektų kategorijas. Tai reiškia, kad pastoviąją įmokos dalį moka visi nekilnojamojo turto objektų savininkai, nepriklausomai nuo susidarančio atliekų kiekio. Dėl tokios skaičiavimo metodikos didelius plotus, netgi jei jie ir nenaudojami, valdančios įmonės apkrautos rekordiniais mokesčiais.

Regiono verslininkus vienijančių Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) direktoriaus Visvaldo Matkevičiaus teigimu, būtų pateisinama ir suprantama, jei mokestis už atliekų tvarkymą būtų augęs protingai.

„Verslas suvokia, kad viskam brangstant turi brangti ir atliekų išvežimo paslauga. Bet apmokestinti ne realiai išvežamą kiekį, o nekilnojamojo turto plotą visiškai nelogiška. Tokia metodika veda į tai, kad kažkas turės prirašinėti, imituoti, kad išvežė atliekas, nors jų nėra“, – sakė V. Matkevičius.

Įrodinės Vyriausybei

PPAR kreipėsi į Panevėžio savivaldybę ragindami peržiūrėti absurdiškas situacijas sukūrusią metodiką: skaičiuojant mokestį už atliekas, nustatyti nekilnojamojo turto ploto lubas.

reklama

Panevėžio PPAR, kaip asocijuota verslo struktūra, su kitomis asociacijomis planuoja kreiptis ir į Vyriausybę dėl Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos. Pasak V. Matkevičiaus, rengiamasi siūlyti atsisakyti juridiniams asmenims taikyti dvinarę mokesčio sistemą.

„Daug yra situacijų, kai įmonės tiesiog sandėliuoja patalpose prekes ir jose tikrai nesikaupia atliekos. Dėl vairuotojo numestos nuorūkos ar ledų popierėlio negali įmonei mokestis už šiukšlių išvežimą išaugti keturiasdešimt kartų“, – sakė V. Matkevičius.

Savivaldybės vadovai pripažįsta, kad atliekų mokesčio skaičiavimo verslo subjektams metodika iš tiesų taisytina.

„Įmonės valdo labai didelius gamybinius plotus, dalies jų nenaudoja. Jei dėl to kaina išaugo dešimt kartų, nors išvežamų atliekų kiekis nepadidėjo, iš tikrųjų neracionalu skaičiuoti mokestį pagal plotą. Visa tai sutvarkysim“, – tvirtino administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna.

Vežėjai neranda kelio

reklama

Pretenzijos atliekų tvarkytojams liejasi ne tik iš verslininkų.

Panevėžio rajono gyventojus nustebino šią savaitę juos pasiekusios sąskaitos. Jose įrašytos mokėtinos sumos, apskaičiuotos iki pat metų galo. Stumbriškio kaime gyvenantis Egidijus Jakavičius neprieštarautų sumokėti ir už dar neišvežtas atliekas, jau už visus 2018-uosius apskaičiuotą 64,27 Eur mokestį, jei ne pasipiktinimą kelianti keistenybė.

Iš atliekų surinkimą rajone administruojančio Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro (PRAC) E. Jakavičius sąskaitas gauna, nors į jau porą kartų per keletą mėnesių jo surašytus prašymus atvežti konteinerį nereaguojama.

„Kai tik rajone prasidėjo tas šiukšlių vajus, gavęs pirmąją sąskaitą už išvežimą, nors konteinerio neturiu, nuvažiavau užsisakyti. Pažadėjo per dvi savaites atvežti“, – pasakojo E. Jakavičius.

Į darbą – su atliekų maišu

reklama

Laikas išseko, o žadėto konteinerio stumbriškietis nesulaukė. Vyras pasakoja vėl nuvykęs į Beržų g. esančią PRAC būstinę, darbuotojų pamokytas dar ir skundą surašė. Egidijus pamena dar buvęs patikintas, kad kol šiukšlių vežėjai nepristatys konteinerio, jam už atliekų išvežimą nereiks mokėti.

„Jau pavasaris, konteinerio vis dar neturiu, o sąskaitą vėl gaunu. Aš nieko prieš sumokėti tuos 64 eurus ir už visus metus, bet jie patys neatlieka, kas priklauso“, – vežėjais piktinosi E. Jakavičius.

Atokiame kaime gyvenantis Egidijus pripažįsta pakliuvęs į paradoksalią situaciją. Šešių atžalų tėtis kasdien į darbą mieste važiuoja įsimetęs maišą atliekų – neturėdamas savo konteinerio, priverstas jomis atsikratyti išmesdamas mieste.

Stumbriškiečiui pikta, kad dėl tokios, regis, smulkmenos priverstas prašytis iš darbo, važinėti aiškintis į PRAC, mat prisiskambinti sąskaitoje nurodytu telefonu neįmanoma.

Apskaičiavo į priekį

reklama

Praėjusią savaitę sąskaitos už komunalinių atliekų išvežimą išsiųstos visam Panevėžio rajonui. PRAC direktoriaus Gintauto Ulio teigimu, nors šįkart jose nurodytas mokestis už visus metus, nėra privaloma visos sumos iš karto sumokėti. Įmonė neturi teisės reikalauti iš gyventojų mokėti avansu už dar nesuteiktą paslaugą, dėl to mokestis paskirstytas ketvirčiais. Pasak G. Ulio, sąskaitą už visus metus PRAC išsiuntė taupumo sumetimais.

„Iš karto įtrauktas visų metų mokėjimas, kad nedidintume sąnaudų dėl spausdinimo, pašto paslaugų. Žmogus gali rinktis mokėti kas ketvirtį arba iš karto už metus“, – teigė direktorius.


Gyventojams sąskaitas už visus metus į priekį išrašiusio Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro direktorius A. Ulys sako, jog taip bandoma sutaupyti. V. Bulaičio nuotr.

Užuominų apie mokestį avansu gyventojams pateikusį PRAC stebina, kad rajone vis dar likę konteineriais neaprūpintų gyventojų. Pasak G. Ulio, už tai atsakomybė užguls atliekų vežėją Panevėžio rajone – privačią įmonę „Švaros komanda“. Jei dėl vežėjo kaltės žmogus liko be konteinerio, jam nebus skaičiuojama mokesčio kintamoji dalis. Pasak direktoriaus, šią teks apmokėti „Švaros komandai“.