Masiniai protestai Armėnijoje: policija perspėja naudosianti jėgą, ES ragina paleisti suimtuosius

Alfa.lt | BNS
2018-04-22 20:08

Protesto akcijoje Armėnijos sostinėje sekmadienį dalyvavo 160 tūkst. žmonių, pareiškė opozicijos aktyvistas Rubenas Rubinianas.

„Protesto akcijoje Jerevane sekmadienį dalyvavo mažiausiai 160 tūkst. žmonių. Policija šį skaičių specialiai sumažino iki 35 tūkst. žmonių. Seržai Sargsianai, tai nėra 7–8 proc.“, – demonstrantų mitinge kalbėjo R. Rubinianas.

Šalies vyriausybės vadovas ir eksprezidentas Seržas Sargsianas per sekmadienį ryte vykusį susitikimą su opozicinių jėgų lyderiu Nikolu Pašinianu pareiškė, jog „7–8 proc. balsų per parlamento rinkimus gavusi politinė jėga neturi teisės kalbėti tautos vardu“, o tada skubiai pasišalino.

Netrukus po šio susitikimo N. Pašinianas buvo sulaikytas teisėsaugos pareigūnų ir išvežtas, nepaisant jo šalininkų pasipriešinimo.

R. Rubinianas paragino demonstrantus išsivaikščioti lygiai 22.30 val. vietos (21.30 val. Lietuvos) laiku.

reklama

„Kasdien mes 22.30 val. baigiame protesto akcijas. Tai ignoruojantieji su mūsų judėjimu neturi nieko bendro“, – pabrėžė R. Rubinianas.


Protestas Armėnijos sostinėje Jerevane© SCANPIX

Armėnijos policija šalies sostinėje sekmadienį vakare sulaikė beveik 300 demonstrantų, nepaklususių reikalavimui nutraukti protestus prieš kadenciją baigusio Maskvai palankaus šalies prezidento S. Sargsiano paskyrimą vyriausybės vadovu.

„Į policijos nuovadas pristatyta 280 asmenų“, – pranešė Armėnijos policijos spaudos tarnyba.

Remiantis pranešimu, dauguma jų sulaikyti dėl viešosios tvarkos taisyklių nepaisymo, nepaklusnumo ar pasipriešinimo teisėsaugos pareigūnams bei visuomeninio turto naikinimo. Trys asmenys areštuoti dėl kaltinimų organizavus masinius neramumus bei juose dalyvavus, o dviem asmenims iškeltos baudžiamosios bylos dėl trukdymo žiniasklaidos atstovams atlikti pareigą.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, hospitalizuoti septyni žmonės, kurie nukentėjo policijai bandant išvaikyti demonstrantus.

Jėgos panaudojimas

Anksčiau sekmadienį šalies policija perspėjo prieš aktyvistus panaudosianti jėgą, jeigu riaušės tęsis.

„Jeigu reikalavimai bus neįvykdyti, policija gali pristatyti protestuotojus (į komisariatus) ir panaudoti jėgą. Prašome tėvų stebėti savo nepilnamečius vaikus. Prašome žurnalistų parodyti abipusį supratimą ir netrukdyti teisėsaugos pareigūnų veiksmų“, – rašoma policijos pareiškime.

„Tęsiasi kvietimai imtis veiksmų, keliančių grėsmę visuomenės saugumui, ir tai rodo, kad organizuotos pastangos vykdyti nusikaltimus, keliančius grėsmę teisėtvarkai ir teisėtumui Armėnijoje, taip pat tęsiasi“, – nurodo pareigūnai.

Protestai keliuose Armėnijos miestuose vyksta nuo balandžio 13 d. Šalies sostinėje Jerevane esančioje Respublikos aikštėje demonstracijos vyksta kas vakarą.


Protestai Armėnijoje© SCANPIX

Reikalauja paleisti suimtuosius

ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalų ir saugumo politikos klausimais Federicos Mogherini atstovė Maja Kocijančič paragino Armėnijos valdžią nedelsiant paleisti visus žmones, suimtus per protesto akcijas Jerevane, ir pradėti politinį dialogą siekiant sureguliuoti politinę krizę šalyje.

„Teisė į susirinkimus taikiais metodais bei laikantis įstatymo yra bendra pamatinė visų piliečių teisė. ES tikisi, kad Armėnijos valdžia visiškai gerbs šią teisę ir teisingai bei proporcingai taikys įstatymą, laikydamasi tarptautinių Armėnijos įsipareigojimų, įskaitant ir pagal Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją“, – išplatintame pranešime cituojama M. Kocijančič.

„Visi tie, kurie buvo suimti realizuodami savo pamatinę susirinkimų teisę laikydamiesi įstatymo, turi būti nedelsiant paleisti, – pabrėžė ES atstovė. – Itin svarbu, kad visos susijusios šalys tvardytųsi ir elgtųsi atsakingai. Būtina užtikrinti įtraukiantį dialogą su raginimu, apie kurį kalbėjo prezidentas Armenas Sarkisianas, kuriuo siekiama kuo greičiau ir taikiai sureguliuoti susidariusią situaciją.“

M. Kocijančič taip pat išreiškė viltį, kad trumpas premjero ir opozicijos lyderio, deputato Nikolos Pašiniano susitikimas nesukels tolesnės eskalacijos.

Padėtis kelia grėsmę saugumui šalyje

Įvykiai Armėnijoje balansuoja ant labai pavojingos ribos ir gali privesti prie neprognozuojamų pasekmių, pareiškė Armėnijos prezidentas.

„Deja, nepaisant anksčiau pasiektų susitarimų, derybos buvo nutrauktos tuo metu, kai galėjo privesti prie situacijos sprendimo ir įtampos sumažinimo. Tai, kas vyksta šalyje, pasiekė pavojingą ribą, kas gali sukelti neprognozuojamų pasekmių“, – prezidento spaudos tarnybos pranešime cituojamas A. Sarkisianas.

Jo nuomone, būtina atsisakyti destruktyvių pozicijų ir elgesio, kuris gali pakenkti stabilumui šalyje, ir būtina ieškoti dialogo galimybės.

„Raginu visus mūsų piliečius, tėvynainius diasporoje vengti mėginimų kaitinti padėtį ir tvardytis. Negalima kelti grėsmės saugumui Armėnijoje“, – pareiškė Armėnijos prezidentas.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Masiniai protestai Armėnijoje: policija perspėja naudosianti jėgą, ES ragina paleisti suimtuosius

Protestas Armėnijos sostinėje Jerevane
+15