Vilniečiai jau 50 metų priversti kasdien vaikščioti kanalizacijos vamzdžiu

Zuikių gatvė
Zuikių gatvė
© Edvard Blaževič

Pietvakarinio Vilniaus pakraščio gyventojai jau 50 metų susiduria su nesprendžiama problema.

Žmonės, turintys namus Zuikių, Ūmėdžių, Palionių ir kitose aplinkinėse gatvėse, yra priversti kirsti geležinkelį tam, kad patektų į Vilkpedės seniūnijoje esantį Žemųjų Panerių mikrorajoną. Jame yra sutelkta visa socialinė infrastruktūra – mokykla, darželis, parduotuvės, maitinimo įstaigos. Šiuo metu 5 kilometrų spinduliu nuo Zuikių gatvės nėra nei vieno pravažiavimo automobiliams ar pėsčiųjų perėjos, kuria galėtų saugiai keliauti vilniečiai.

Nors minėtas gatves ir Žemuosius Panerius teskiria 500 metrų, automobiliu tenka daryti net 15 kilometrų lankstą. Šalia minėtų gatvių važiuoja autobusas, tačiau vietiniai skundžiasi, kad kelionė autobusu užtrunka ilgai, o per dieną padaromi vos devyni reisai.

Dėl šios situacijos gyventojai rizikuoja ir kerta geležinkelį draudžiamose vietose. Eismas šiuo geležinkeliu yra itin intensyvus, todėl vien pernai šioje vietoje žuvo du žmonės, o per pastarąjį dešimtmetį priskaičiuojama daugiau kaip 10 aukų. Gyventojai taip pat naudojasi daugiau nei 100 metrų ilgio ir 1,2 metro skersmens lietaus kanalizacijos vamzdžiu, įrengtu po geležinkelio pylimu. Tačiau toks susisiekimo būdas taip pat pareikalavo ne vienos gyvybės ir yra labai nepatogus. Tokį kelio būdą neretai pasirenka vaikai, eidami į mokyklą, tad tai yra itin pavojinga.

Zuikių gatvėje gyvenanti rašytoja Irena Vyšniauskaitė-Šuminienė apie savo gyvenamąją vietą yra netgi parašiusi knygą „Žmonės prie tunelio“. Ji papasakojo, kad žmonės per kanalizacijos vamzdį vaikšto jau virš 50 metų.

reklama

„Bet aš juo nevaikštau, einu per geležinkelį. Bet žmonės, mokiniai vaikšto, draudžiama, bet vaikšto. Šioje geležinkelio pusėje nėra mokyklos, nėra parduotuvės, net mažytės. Tad per bėgius tenka eiti iki parduotuvės, nešuosi kuprinę, nėra lengvą. Aš jau čia 40 metų gyvenu ir žinau, kad aukų čia buvo ne viena“, – sakė rašytoja.

Vietiniai gyventojai apie situaciją yra informavę Vilniaus miesto savivaldybę, vyriausybę bei prezidentę.


Zuikių gatvė© Edvard Blaževič

Nesulaukia atsako iš savivaldybės

Remiantis galiojančiais teisės aktais, problemos sprendimas yra savivaldybės pareiga, tačiau ši tvirtina neturinti lėšų, o į siūlymus įrengti privažiavimą ir perėja privačiomis lėšomis reaguoja vangiai.

Bendruomenės tarybos narys, inžinierius Arimantas Račkauskas teigia, kad valdininkai elgiasi iš tiesų pasyviai.

„Valdininkai labai lėtai juda, mes siūlome sprendimo būdus, bet nėra jokio atsako. Verslininkai tunelį siūlo padaryti už savo lėšas, tačiau ir tai nepadeda. Gauname atsakymą, kad pasiūlymas perduotas, bet net nesikviečia mūsų pokalbiui. Savivaldybė svarsto apie tunelį pėstiesiems, bijo atsakomybės, stumdo popierius, tuo tarpu mūsų siūlymas padaryti ir transportui kelią. Nuolat randamos priežastys, kad nieko galima būtų nedaryti“, – sakė A. Račkauskas.


Zuikių gatvė© Edvard Blaževič

Siūlo statyti tunelį už asmenines lėšas

Metro sąjūdžio valdybos pirmininkas Juozas Zykus siūlo tunelį projektuoti bei pastatyti iš privačių verslo lėšų.

„Aš finansuočiau projektą iš savo resursų. Reikia, kad savivaldybė suteiktų koncesiją. Nebūtinai aš laimėsiu, gali ir kiti. Juk savivaldybė seniau teigė, kad neturi pinigų, dabar tų pinigų ir nereikia. Dabar yra taip, kad kiekviena auka priartina prie problemos išsprendimo, bet nežinau, kiek aukų dar turės būti“, – sakė J. Zykus.

Jis teigia, kad jeigu reikalai pajudėtų, tunelį būtų galima pastatyti per metus.

Šiuo metu situacija jau yra pasiekusi absurdo lygį. Jeigu Zuikių ar gretimų gatvių gyventojams prireikia greitosios, ji taupydama laiką nevažiuoja iki vietos, o tik iki geležinkelio, tuomet ligonis yra nešamas ant neštuvų per bėgius.

reklama

„Maža to, kad neleidžia mums statyti, jie dar ir patys neplanuoja. Bėda ta, kad tai valdiškas verslas: daryti infrastruktūros objektus iš europinių pinigų. Kai jie sako, kad kažką jau daro, tai yra paprasčiausias blefas“, – pridūrė J. Zykus.

Praėjusią savaitę, po to kai Iešmininkų gatvėje traukinys kliudė jauną vyrą, ėjusį neleistinoje vietoje per bėgius, į Alfa.lt redakciją kreipėsi skaitytoja Tatjana, teigianti, kad bijo dėl savo sūnaus gyvybės.

„Su tokia pačia netektimi susidūriau pati – ten galėjo būti mano vaikas. Gyvename Zuikių gatvėje, kuri yra vos už kelių kilometrų nuo Iešmininkų gatvės. Jau daugelį metų gyventojai yra priversti vaikščioti traukinio bėgiais arba landžioti kanalizacijos vamzdžiu. Neseniai mano sūnaus taip pat vos nepartrenkė traukinys.


Zuikių gatvė© Edvard Blaževič

Savivaldybės verslininkų iniciatyva nedžiugina

Virginijus Pauža, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento direktorius komentuoja, kad Vilniaus miesto savivaldybė nori užtikrinti saugų Panerių, Naujininkų ir Vilkpėdės seniūnijose gyvenančių vilniečių susisiekimą, nes seniūnijas skiria geležinkelio magistralė, kurioje intensyvus ir didelis traukinių eismas. Dėl to šiuo metu esą rengiamas Zuikių perėjos investicinis projektas.

„Šiuo metu svarstomi įvairūs variantai: tiek naujos požeminės perėjos, tiek viaduko per geležinkelį statyba. Iki gegužės pabaigos baigus rengti investicinį projektą paaiškės ir kokį variantą įgyvendinsime. Preliminariais skaičiavimais, perėjos ar viaduko statyba gali kainuoti nuo 2 iki 4 mln. eurų. Darbus ketinama pradėti jau kitų metų rudenį. Perėjos ar viaduko statybos darbai bus finansuojami Vilniaus miesto savivaldybės ir Susisiekimo ministerijos lėšomis“, – sakė V. Pauža.

reklama

Vilniečiai jau 50 metų priversti kasdien vaikščioti kanalizacijos vamzdžiu

Zuikių gatvė
+37