Kitoks kovos su teršėjais būdas: fotografuoja šunų šeimininkus ir siunčia į savivaldybę

Šunys
Šunys
© Organizatoriai

Į redakciją kreipėsi ne vienas kretingiškis, skųsdamasis, jog juos, vedžiojančius šunis Topolių mikrorajone, fotografuoja Marijos Tiškevičiūtės mokyklos logopedė Angelė Kleinauskaitė. Ji tvirtino fotografuojanti tam, kad viešąja tvarka Kretingos mieste besirūpinančioms institucijoms įrodytų, jog šunų augintojai netinkamai elgiasi, vedžiodami augintinius neleistinose vietose. 

Nuotraukų platinti negalima 

reklama

„Ne pirmą kartą, man vedant šunį Savanorių gatve į šunų bėgiojimo aikštelę, sustoja ir mane fotografuoja A. Kleinauskaitė: eidama į darbą ir grįždama, sustoja ir demonstratyviai išsitraukia aparatą. Jau ir šiandien esu nufotografuota, – praėjusią savaitę guodėsi I. D. (jos pavardė redakcijai žinoma). – Grasina, kad išsiųs nuotraukas. Įdomu, kam? Skambinau Marijos Tiškevičiūtės mokyklos direktorei, pasikalbėjau, sužinojau, kad aš ne pirma dėl to piktinuosi. Norėčiau sužinoti, kur turiu kreiptis, jei nepažįstamas asmuo fotografuoja prieš mano valią?“ 

Kretingos rajono Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Zita Abelkienė su teisininkais išsiaiškino, jog fotografuoti viešoje vietoje niekam nėra draudžiama. 

„Tačiau viešinti ir platinti nuotraukų, pagal Civilinio kodekso nuostatas, be nufotografuoto asmens sutikimo negalima, juolab jei toks veiksmas pažeidžia žmogaus garbę, orumą, reputaciją. Ir jei tas asmuo mano, kad yra pažeistos jo teisės, jis turi teisę kreiptis į teismą, kuris išaiškintų, kokį tikslą turėjo žmogus jį fotografuodamas“, – tvirtino Z. Abelkienė.

reklama

Siekia pakeisti ydingą situaciją

„Pajūrio naujienoms“ A. Kleinauskaitės pasiteiravus, kodėl fotografuoja šunis viešose vietose vedžiojančius kretingiškius ir kam ketina panaudoti tas nuotraukas, į tai ji atsakė taip pat klausimu: „Noriu paklausti, kur Kretingoje yra pasienio zona ar koks nors karinis objektas, kurių neturėčiau teisės fotografuoti? Žinau, kad draudžiama fotografuoti Žiemos sode, prekybos centruose, o miestas yra vieša erdvė, ir joje žmonės elgiasi, kaip kas išmano. Gerai žinau įstatymus, kaip elgtis teisėtai – nusižengimų nepadariau, nes nuotraukų viešai nenaudoju.“

Tačiau moteris neslėpė, jog kai kurias nuotraukas su prierašais neseniai išsiuntė Savivaldybės institucijoms, kurios, jos manymu, privalo veikti taip, kad ydinga situacija mieste pasikeistų.

Tose, redakcijai taip pat atsiųstose nuotraukose A. Kleinauskaitė užfiksavo daugybę šunų išmatų krūvų bei šlapimo ant sniego vaizdų Pastauninko parke, Rotušės aikštėje, taip pat – vaikų žaidimo aikštelėje Maironio gatvėje.

„Nesu padariusi nė vienos nuotraukos, matydama, kad žmogus vedasi augintinį iš taško A į tašką B – šunims išsilakstyti skirtą aikštelę. Bet matydama, kad šunų šeimininkai negerbia kitų žmonių, vedžiodami bet kur ir leisdami gyvūnams dergti miesto viešosiose erdvės, nereaguoti aš negaliu“, – savo pilietinę poziciją dėstė pašnekovė.

reklama

Prieš negeroves – sava sistema

A. Kleinauskaitė sakė savo veiklą suskirsčiusi etapais: pirmiausia ji pasikalba su menamais pažeidėjais, po to imasi juos fotografuoti.

„Beje, fotografuoju veidas į veidą, kad žmogus pajaustų negerai darąs. Netikiu, kad žmogus nesupranta, kodėl aš taip elgiuosi“, – užtikrino ji. 

O galiausiai išsiuntinėja nuotraukas, kad viešosios tvarkos institucijos atkreiptų į tai dėmesį.

„Kalbėjausi su valdžios atstovais, sakė – per mažai pajėgų kontroliuoti, dabar neva šalta – darys reidus, kai atšils“, – ji tvirtino dabar laukianti atsako, kada Kretingoje prasidės šunų civilizacija.

reklama

Moterį piktina tai, kad Pastauninko parke – akivaizdūs ženklai, jog šunų vedžioti negalima, tačiau šeimininkai jų nepaiso. 

„Ar malonu įminti į išmatų krūvą, kurių apstu, nutirpus sniegui? Vaikų žaidimo aikštelė taip pat pavirto šunų tuštinimosi vieta. Man įdomu, ar už higieną atsakingi specialistai pasidomi aikštelių būkle? Tarkim, darželių smėlio dėžės vakarais dėl higienos apdengiamos, kad jose būtų saugu žaisti. Ar kas nors suskaičiavo, kiek šlapimo šunys paleidžia kasdien, kas savaitę į parko gruntą. Man gaila senukų, kurie pavargę prisėda poilsio ant suolelio, o jam dvokia iš greta esančios šiukšliadėžės su išmatų maišeliais“, – negeroves vardino kretingiškė.

Ji sakė, jog, eidama į darbą, taip pat pastebinti ant šaligatvių išmatų krūvas, kurių nebesimato grįžtant: „Matyt, nuvalo viešuosius darbus dirbantys asmenys. Ar jie kokie vergai, kad turi išvalyti tai, ką palieka miestiečių augintiniai, kurie jiems brangesni ir už žmones?“, – samprotavo pašnekovė.

Tvirtins naujas taisykles

Antrą savaitę ekologe Kretingos rajono savivaldybėje dirbanti Giedrė Ringytė sakė, jog yra gavusi A. Kleinauskaitės laišką.

reklama

 „Apsvarstome kiekvieną nuomonę. Savivaldybės tinklalapyje taip pat vykdome gyventojų apklausą dėl gyvūnų vedžiojimo viešose miesto vietose – nuomonių yra labai įvairių“, – sakė ji ir patikino, jog miesto žmonių nuomonių bus paisoma, dar šį pavasarį tvirtinant naujas gyvūnų laikymo ir priežiūros taisykles.

Paklausta, ar pasiteisina toks informacijos teikimo metodas, kokį pasirinko A. Kleinauskaitė, specialistė atsakė: „Bet kuris žmogus turi teisę pasirinkti, svarbu, kad nepažeistų kitų žmonių interesų.“

Kretingos miesto seniūno pavaduotoja Alma Patamsienė tvirtino, jog taip pat yra gavusi A. Kleinauskaitės fotomontažą ir jį persiuntė Savivaldybės viešosios tvarkos specialistams.

„Moteris įžvelgė negerovę, – ji taip reagavo, manau, kad ta informacija pravers. Gauname pranešimų ir iš kitų miesto vietų ir vykstame aiškintis. Manau, kad laikas būti sąmoningais: jeigu laikome augintinį, privalome pasirūpinti, kad kiti žmonės, nesijaustų blogai dėl nederamo mūsų elgesio.“

reklama