D. Libeskindas: nesižaviu sovietiniu režimu ir jo architektūra

Danielis Libeskindas
Danielis Libeskindas
© Edvard Blaževič

Vietoje buvusio kino teatro „Lietuva“ statomas MO muziejus atsidarys dar šių metų spalio 18 d.

Muziejaus mecenatas Viktoras Butkus sakė, kad pats pastatas pranoko jo lūkesčius.

„Aš neturėjau pastato vizijos, aš įsivaizdavau, kas bus viduje. Ką sukūrė Danielis Libeskindas, tai yra stebuklas, kurio negalėjau įsivaizduoti. Patvirtinome architektūrinį projektą, nesuprasdami, ką tvirtiname. Kai viskas pradėjo vystytis ir augti, tai viršijo lūkesčius. Norėjau, kad pastatas įsipaišytų į kultūrinę, miestui svarbią vietą. Sutarėme, kad nebus architektui būdingų smailių kampų, Vilniuje tai būtų akibrokštas“, – sakė V. Butkus.

Pats architektas D. Libeskindas sakė, kad išnaudota bus beveik visa pastato erdvė.

„Pastatas yra skirtas menui ir žmonėms, bendravimui, šeimoms. Pirmas aukštas turi atvirą erdvę, kavinę, antrame aukšte yra parodų erdvė, iš visur matomas Vilniaus senamiestis. Tai yra miesto, meno bei vaizduotės vartai, kurie įkvėps naują kartą ne tik mylėti, bet ir kurti meną. Pastato erdvė puikiai išnaudota, panaudota 99 proc. viso ploto. Manau, kad lietuvių inžinieriai ir architektai puikiai padirbėjo. Statybos prasidėjo tik prieš metus, o atsidarys jau spalį“, – sakė architektas.

reklama

Muziejuje planuojama eksponuoti Lietuvos modernaus meno kolekciją nuo 1960 m. iki šių dienų, kurioje yra tapybos, grafikos, fotografijos, skulptūros kūrinių.

Architekto D. Libeskindo suprojektuotame beveik 3,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto muziejaus pastato pirmame aukšte bus holas su universalia sale, knygų parduotuvė, kavinė, saugyklos, o antrame – mažoji parodų salė bei skaitykla, administracinės patalpos. Pagrindinė ekspozicijų salė bus įrengta trečiame aukšte. Muziejuje taip pat numatyta įrengti atvirą stogo terasą bei skverą prie pastato.


MO muziejaus atidarymo datos paskelbimas© Edvard Blaževič

Architektas jaunystėje buvo muzikantas, tad jis sieja ir dabartinį savo darbą su muzika.

„Proporcijos ir muzikoje, ir architektūroje yra labai panašios, viskas paremta vaizduote, kūrybingumu, harmonija. Aš nepamiršau muzikos, aš pratęsiau savo muzikanto karjerą su kitu instrumentu – architektūra“, – pasakojo D. Libeskindas.

Jis gimė Lenkijoje, tad, kaip pats teigia, Vilnius yra jo pasaulio dalis dėl bendros istorijos, tradicijų bei kultūros.

„Vilnius yra išties gražus miestas, kur susipina klasikinė bei moderni architektūros. Tai dinamiškas miestas, kuris labai greitai keičiasi, vien per pastaruosius trejus metus įvykę pokyčiai yra akivaizdūs. Labai teigiamai vertinu ir Vilniaus istoriją, ir jo ateitį“, – pasakojo vienas žymiausių architektų pasaulyje.

Kalbėdamas apie sovietinį palikimą ir architektūrą, D. Libeskindas nebuvo nusiteikęs taip teigiamai. Pasak jo, nors tai yra istorijos dalis, jis atsimena ir sovietmečio blogį.

„Sovietinis palikimas yra istorijos dalis, tuomet irgi buvo statomi pastatai. Palikimas yra, bet reikia išmokti iš jo pasiimti pozityvius dalykus. Aš nesižaviu šiuo laikotarpiu ir architektūra, žinau režimo blogį, kurį kai kurie išlikę pastatai simbolizuoja. Manau, kad dalis pastatų gali išlikti, bet aš jų nepalikčiau taip paprastai, juos galima pakeisti, paliekant atsiminimą ir sukuriant kažką naujo“, – sakė D. Libeskindas.

Tarp garsiausių jo darbų minimi F. Nusbaumo muziejus Osnabriuke, Žydų muziejus Berlyne, Imperijos karo muziejus Mančesteryje, privati B. Veilio galerija Maljorkoje, Metropoliteno universiteto Doktorantūros centras Londone, Danijos žydų muziejus Kopenhagoje. 

reklama

D. Libeskindas: nesižaviu sovietiniu režimu ir jo architektūra

Danielis Libeskindas
+25