Tyrimas: daktaras H. Aspergeris „aktyviai bendradarbiavo“ su naciais

Vokietijoje veikusios Dachau koncentracijos stovyklos geležiniai vartai
Vokietijoje veikusios Dachau koncentracijos stovyklos geležiniai vartai
© SCANPIX
BNS
2018-04-19 12:20

Austrų pediatras Hansas Aspergeris, kurio vardu yra pavadinta viena autizmo forma, „aktyviai bendradarbiavo“ vykdant nacių eutanazijos programą, rodo naujas tyrimas.

„Aspergeris prisitaikė prie nacių režimo, už savo lojalumo patvirtinimus buvo apdovanotas karjeros galimybėmis“, – ketvirtadienį paskelbtose tyrimo išvadose rašo Vienos medicinos universiteto medicinos istorikas Herwigas Czechas.

reklama

H. Aspergeris „viešai įteisino rasinės higienos politiką, įskaitant prievartinę sterilizaciją, ir keliais atvejais aktyviai bendradarbiavo“ vykdant nacių vaikų eutanazijos programą, teigia H. Czechas.

H. Aspergeris įstojo į kelias su naciais susijusias organizacijas, bet ne į pačią nacių partiją, žurnale „Molecular Autism“ rašė H. Czechas.

Pasak jo, jis peržiūrėjo daugybę šiuolaikinių publikacijų ir anksčiau netyrinėtų archyvinių dokumentų, įskaitant šio gydytojo darbuotojų bylas ir pacientų įrašus.

reklama

Viename 1940 m. nacių dokumente sakoma, kad H. Aspergeris „atitinka nacionalsocialistų (nacių) idėjas dėl rasės ir sterilizavimo įstatymų“.

Viešose paskaitose H. Aspergeris deklaruodavo savo ištikimybę nacių medicinos principams. Nuo 1938 m., kai naciai įtraukė Austriją į Trečiąjį reichą, jis savo diagnozes ėmė pasirašinėti su žodžiais „Heil Hitler“.

Pasak H. Czecho, H. Aspergeris rekomendavo perkelti dvi mergaites, dvejų ir penkerių metų amžiaus, į liūdnai pagarsėjusią kliniką „Am Spiegelgrund“, kurioje buvo kankinami ir žudomi vaikai. Klinika buvo Vienos psichiatrijos ligoninėje „Steinhof“.

„Am Spiegelgrund“ mirė beveik 800 vaikų, neturėjusių „paveldimosios vertės“ ir „rasinio grynumo“. Daugelis jų buvo nunuodyti ar kitaip nužudyti. Minėtos H. Aspergerio atsiųstos dvi mergaitės taip pat mirė, oficialiai – nuo plaučių uždegimo.

H. Aspergeris taip pat priklausė komitetui, turėjusiam nulemti maždaug 200 pacientų likimą kitos ligoninės vaikų skyriuje. 35 iš jų buvo pripažinti „nemokytinais“ ir vėliau mirė, nurodo H. Czechas.

reklama

Aspergerio sindromas yra autizmo forma, paprastai apimanti socialinių ir bendravimo įgūdžių trūkumą ir dažnai pasireiškianti vidutinių ar didesnių nei vidutinių intelektinių gabumų žmonėms.

H. Aspergeris iš pradžių jį aprašė kaip „autistinę psichopatiją“, bet jo darbas buvo pripažintas ir sindromas jo vardą gavo tik po jo mirties 1980 m.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.