Suaugusiųjų sveikatos tyrimas: ties dvidešimtu klausimu apima nuovargis

Darbą pradėjo suaugusiųjų gyvensenos tyrimą atliekantys specialistai.
Darbą pradėjo suaugusiųjų gyvensenos tyrimą atliekantys specialistai.
© Alfa.lt

Išgirdę, kad balandį ir gegužę juos lankys Suaugusiųjų sveikatos tyrimą atliekantys specialistai, daugelis panevėžiečių iš karto nusprendė užtrenkti duris nelaukiamiems svečiams.

reklama

Panevėžio mieste savo darbą pradėjo suaugusiųjų gyvensenos tyrimą atliekantys specialistai. Ši Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuota pareiga gulė ant visų Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos biurų darbuotojų. Panevėžyje į tyrimą įsijungė apie 16 tokios įstaigos atstovų.

reklama

Jų pirmoji apklausų diena buvo ne itin produktyvi – apklausti 8 panevėžiečiai. Dar keli respondentai atsisakė pildyti anketą dėl laiko stokos, kai kurie net ir neįsileido svečių.

„Dar iki anketavimo pradžios būgštavome dėl šio darbo. Internete ėmė plisti negatyvūs komentarai, kad niekas mūsų nepriims. 95 procentai visų atsiliepimų apie tyrimą buvo skeptiški“, – pasakojo minėtą apklausą Panevėžio mieste koordinuojanti Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Indrė Čaikinienė.

Klausimai kelia žiovulį
reklama

Ne ką smagiau biuro darbuotojams buvo ir patekus į gyventojų butus. Tyrimą organizuojantis Higienos institutas sukūrė 33 klausimų anketą, kuri nuvargina vos įpusėta. Siųstieji specialistai apklausti vieną respondentą įpareigoti per 15–30 minučių, bet dirbant su vyresnio amžiaus žmogumi atsakymų tenka laukti gerokai ilgiau.

Higienos instituto sukurtos anketos klausimai apima itin daug žmogaus gyvensenos pusių: domimasi jo fizine ir psichine sveikata, fiziniu aktyvumu ir taip toliau. „Panevėžio balso“ kalbinta specialistė anketoje pasigedo nuoseklumo – jos nuomone, tai labiau klausimų kratinys.

„Klausimynas gana sudėtingas ir platus, jam užpildyti reikia laiko, nes kai kurių klausimų žmonės nė nesupranta, – pripažino I. Čaikinienė. – Anketą mes ir patys prieš apklausą turėjome gerai išsiaiškinti. Be to, ties dvidešimtu klausimu respondentai pavargsta ir ima atsakinėti nebesigilindami.“

Retas buvo laimingas
reklama

Panevėžio miesto visuomenės sveikatos biurui per balandį ir gegužę reikės apklausti 420 gyventojų nuo 18 metų. Šis darbas vykdomas pačių įstaigų sąskaita. Didžiausios išlaidos atliekant tyrimą, pasak I. Čaikinienės, – popieriui – jo reikės daug.

Kaip spės įvykdyti ministerijos skirtą užduotį, panevėžiečiai dar nežino. Jei žmonės bus abejingi jų beldimui, biuro darbuotojai apklausti žada ir patys save.

Tačiau I. Čaikinienė nėra prieš pačią tyrimo idėją, ji leistų susidaryti bendrą visų savivaldybių sveikatos vaizdą. Tai ateityje įgalintų planuoti darbo kryptį.

Kol kas po pirmosios apklausos dienos panevėžiečių sveikatos rezultatai gana niūrūs. Žmonės dažniausiai savo būklę vertino patenkinamai, vidutiniškai, retas atsakė besijaučiąs visiškai laimingas.

reklama

Pensininkai ir bedarbiai

Ar pavyks objektyviai nušviesti žmonių sveikatos situaciją, dar tvirtai negali pasakyti ir Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuro direktorius Andrius Busila. Jis pats su keturių specialistų komanda į apklausą pirmą kartą leidosi praėjusį trečiadienį. Darbuotojai lankėsi Ramygaloje, kur buvo suplanuota apklausti 17 gyventojų. Iš viso Panevėžio rajonas Higienos institutui turi pateikti 417 anketų su atsakymais į klausimus.

Neįsileidusių į namus biuro atstovų nebuvo, vienas atsisakė bendradarbiauti, nes nebuvo laiko. Tačiau ir svetingieji pasitaikė daugiausia pensinio amžiaus arba bedarbiai. Bet tyrėjams reikia įvairaus amžiaus, lyties respondentų.

reklama

„Apklausas vykdome dieną – dirbančiųjų namuose tada nebūna, tad randame daugiausia pensininkus arba bedarbius. Beveik visur sutikome moteris. Tenka stengtis ir ieškoti kuo įvairesnių žmonių, kad darbas galėtų reprezentuoti visus gyventojų sluoksnius“, – teigė Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuro direktorius.

Bet pensininkai mielai skyrė daug laiko anketoms. Šie žmonės, pasak pašnekovo, džiaugėsi, kad juos kas nors aplanko kaime ir mielai gilinosi į kiekvieną klausimą.

Direktorius tikisi, jog ir su maža komanda spės iki vasaros pradžios apklausti visų 12 Panevėžio rajono seniūnijų centrų žmones. Jiems pateikti klausimai, pasak A. Busilos, nėra labai sunkūs – jei reikia, specialistai kiekvienam respondentui viską paaiškina.

Tikėjosi neigiamos reakcijos
reklama

Visoje Lietuvoje apie sveikatą žadama apklausti 25 000 gyventojų. Birželį jų pateikti atsakymai bus keliami į tam skirtą programą. Higienos institutas gautą medžiagą analizuos ir galutinius rezultatus turės pateikti iki gruodžio 31 dienos.

Panašūs tyrimai ateityje bus vykdomi kas ketverius metus.

„Šio tyrimo tikslas nėra įvertinti kiekvieno žmogaus gyvenseną. Bus vertinama bendra savivaldybių ir Lietuvos gyventojų gyvensena. Tikimasi, kad 2018 metais tyrimo rezultatai atskleis esamą situaciją, pateiks įrodymus sveikatą stiprinančios veiklos planavimui, o periodiškai vykdoma stebėsena ateityje leis matyti gyvensenos pokyčius kiekvienoje savivaldybėje bei vertinti sveikatinimo veiklos efektyvumą“, – aiškino Higienos instituto Informacijos, ryšių ir kvalifikacijos tobulinimo skyriaus vadovė Lina Muleronkaitė.

Sveikatos apklausos, anot jos, siekiant surinkti informaciją apie žmonių sveikatą, vykdomos visame pasaulyje. Tuo tikslu atliekami tyrimai arba vykdoma nuolatinė sveikatos stebėsena.

reklama

Higienos institutas jau buvo numatęs, kad vykdyti apklausas Lietuvoje nebus taip paprasta. Atliekant tokį darbą, pasak L. Muleronkaitės, neretai susiduriama su žmonių nenoru pildyti klausimynus bei nepasitikėjimu apklausas vykdančiais asmenimis. Todėl labai svarbus supratingumas ir geranoriškumas.

„Šiame tyrime garantuojamas visiškas respondentų anonimiškumas – jokių asmeninių duomenų klausimyne žymėti nereikės, – patikino L. Muleronkaitė. – Atlikus galutinę tyrimo analizę, bus matomi tik 60 savivaldybių ir bendri Lietuvos gyventojų gyvensenos rodikliai.“

Apklausas vykdantys specialistai, atvykę pas žmones į namus, L. Muleronkaitės žodžiais, save identifikuos (savivaldybės visuomenės sveikatos biurų skiriamieji ženklai, darbuotojų pažymėjimai), nurodys, kokiu tikslu kreipiasi į žmones. Informacija apie vykdomą gyvensenos tyrimą platinama įvairiais visuomenės informavimo kanalais: per televiziją, radiją, spaudą, Sveikatos apsaugos ministerijos, Higienos instituto, savivaldybių visuomenės sveikatos biurų interneto tinklalapius.