Prezidentė atmetė į teisingumo ministro postą teiktą G. Danėliaus kandidatūrą
S. Skvernelio komentaras

Giedrius Danėlius ir Daiva Ulbinaitė
Giedrius Danėlius ir Daiva Ulbinaitė
© Domantas Pipas
Alfa.lt | BNS
2018-04-19 10:18

Prezidentė Dalia Grybauskaitė neskirs advokato Giedriaus Danėliaus teisingumo ministru, BNS ketvirtadienį informavo šalies vadovės Spaudos tarnyba.

„Premjero pateiktas kandidatas G. Danėlius nebus skiriamas į teisingumo ministro postą dėl galimo interesų konflikto. Advokatas pats apsisprendžia dėl vieno ar kito kliento atstovavimo ir gynybos. Kandidato pasirinkimai atstovauti klientams konkrečioje politinės korupcijos byloje nesuteikia galimybės būti paskirtam į politinę poziciją“, – teigiama prezidentūros pateiktame komentare.

reklama

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apie G. Danėliaus teikimą į teisingumo ministrus šalies vadovei pranešė susitikime pirmadienį, o trečiadienį oficialiai pateikė prezidentei šią kandidatūrą.

Pagal Konstituciją, ministrus skiria prezidentas premjero teikimu.

G. Danėlius šiuo metu yra advokatų kontoros „TGS Baltic“ (Varul, Grunte, Sutkiene) asocijuotas partneris, iki tapdamas advokatu 16 metų dirbo prokuroru, 2013 m. iš prokuratūros pasitraukė savo noru.

G. Danėlius atstovavo prezidentės atstovei spaudai Daivai Ulbinaitei byloje, kurioje ji buvo kaltinama dėl valstybės paslapties atskleidimo. Šioje byloje D. Ulbinaitė buvo išteisinta.

Pastaruoju metu G. Danėlius koncerno „MG Baltic“ ir kelių partijų politinės korupcijos byloje gynė kyšininkavimu įtariamą buvusį koncerno viceprezidentą Raimondą Kurlianskį. Minėta byla šią savaitę perduota teismui.

Vyriausybės vadovas pirmadienį BNS sakė, jog G. Danėliaus kandidatūra yra bendras valdančių partijų pasirinkimas.

Teisingumo ministro kandidatūros paieškos užtruko ilgiau nei mėnesį, kai iš šių pareigų po kritikos pasitraukė Milda Vainiutė.

„Čia yra bendras suderintas kandidatas, o esminis pasirinkimas dėl to, kad reikia labai stipraus teisininko, gerai išmanančio baudžiamąją teisę, turinčio patirties ir prokuratūroje, ir kitoje barikadų pusėje – advokatūroje. Galiausiai – jauno, doro, veržlaus žmogaus. Manau, kad Giedrius atitinka šituos kriterijus, nes Teisingumo ministerijoje laukia tikrai labai nelengvi iššūkiai“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Pirmadienį klausiamas, ar tokiu teikdamas buvusį prezidentės patarėjos D. Ulbinaitės gynėją į ministrus nestumia šalies vadovės į galimo interesų konflikto situaciją, S. Skvernelis pabrėžė, kad G. Danėlius gynė ne pačią prezidentę, o jos atstovę spaudai, todėl problemos čia neįžvelgia.

2016 m. rugpjūtį generalinis prokuroras Evaldas Pašilis advokatą G. Danėlių siūlė skirti savo pavaduotoju, tačiau G. Danėlius tąkart pats atsiėmė savo kandidatūrą, motyvuodamas, kad buvę ir esami jo įsipareigojimai klientams „gali sudaryti interesų konflikto regimybę“ bei mesti šešėlį prokuratūros sistemos nešališkumui.

Premjeras teigė nematąs jokių kliūčių G. Danėliui eiti teisingumo ministro pareigas, nes teisingumo ministras „neturi jokios įtakos nei prokurorams, nei teismams, nei advokatams, tai visiškai kita – politinė misija“.

„Dėl vieno ar kito ginamojo neturi jis interesų nei su pačiu koncernu, o jeigu yra individualūs tų žmonių prašymai ginti, tai yra individuali sutartis, kuri neturi nieko bendro su pačia įmone“, – pirmadienį BNS sakė premjeras.

Pats G. Danėlius BNS sakė, kad pirmadienį įteikė prašymą Advokatų tarybai sustabdyti jo įgaliojimus. O dėl buvusių ginamųjų įvairiose bylose teigė nematąs kliūčių tapti ministru, nes tiesiog atliko savo, kaip advokato, darbą.

reklama

Atmetimas – staigmena

Premjeras staigmena vadina prezidentės sprendimą atmesti jo kandidatą į teisingumo ministrus.

„Staigmena“, – BNS ketvirtadienį sakė Vyriausybės vadovas.

Paklaustas, ar ieškos kito kandidato, premjeras teigė pirmiausia norįs sužinoti prezidentės argumentus.

„Nežinau, kol kas pažiūrėsiu argumentus, ir ieškosiu, kokie tolesni teisiniai keliai“, – teigė S. Skvernelis.

S. Skvernelis pareiškė, kad prezidentės motyvai atmesti advokato G. Danėliaus kandidatą į teisingumo ministrus nesuderinami su teisinės valstybės principais.

„Kai žmogui dėl profesijos, kurios metu vykdo sąžiningai ir dorai savo pareigas, užkertamas kelias tapti ministru, tai nėra teisinis argumentas“, – žurnalistams sakė ministras pirmininkas.

„Dar daugiau, tai signalas teisinei visuomenei, parodant, kad Lietuvoje galime kvestionuoti, ar esame teisinė valstybė, ar gerbiame kiekvieno žmogaus teisę į gynybą, ar ta teisė pas mus nešališkai užtikrinama“, – kalbėjo premjeras.

Jis teigė apgailestaujantis, kad atmesta „profesionalaus, stipraus teisininko, kuris galėjo drąsiai ir iš karto spręsti susikaupusias teisingumo sistemos problemas, kandidatūra“.

Prezidentė D. Grybauskaitė pareiškė, kad G. Danėlius ministru nebus skiriamas dėl to, kad buvo advokatu politinės korupcijos byloje.

„Premjero pateiktas kandidatas G. Danėlius nebus skiriamas į teisingumo ministro postą dėl galimo interesų konflikto. Advokatas pats apsisprendžia dėl vieno ar kito kliento atstovavimo ir gynybos. Kandidato pasirinkimai atstovauti klientams konkrečioje politinės korupcijos byloje nesuteikia galimybės būti paskirtam į politinę poziciją“, – teigiama prezidentūros BNS pateiktame komentare.

Premjeras sakė, kad apie prezidentės sprendimą sužinojo iš žurnalistų.

„Ačiū jums eilinį kartą, tikrai, jei ne jūs, nežinočiau daug dalykų, ir tik jūsų pagalba sužinau sprendimus, priimtus prezidentūroje“, – sakė premjeras.

Klausiamas, ar kandidato atmetimui negalėjo turėti įtakos jo atsisakymas atstatydinti žemės ūkio ministrą Bronių Markauską, kaip reikalauja prezidentė, premjeras vertino, kad, „jei tai turėjo įtakos, tai apgailėtina, nes tai visiškai nesusiję dalykai“.

„Dar kartą sakau, tai stipraus teisininko, stipraus profesionalo atmetimas, galbūt viena iš versijų, kad nenorima permainų“, – pridūrė S. Skvernelis.

Klausiamas, kokie jo tolesni veiksmai, premjeras sakė ramiai apsvarstysiąs šį sprendimą: „Galbūt gausiu argumentus, ne iš žiniasklaidos, ir tuomet sprendimai gali būti įvairūs.“

Į klausimą, ar dabartinė situacija, jo akimis, reiškia aštrią prezidentūros ir Vyriausybės konfrontaciją, premjeras atsakė: „Jei net neišklausė kandidato į teisingumo ministrus, irgi yra pozicija.“

G. Danėlius BNS sakė nekomentuosiantis prezidentės sprendimo, kol nepamatė jo motyvų.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.