Vokietijoje 13-metis aptiko legendinio danų karaliaus Haraldo Mėlyndančio laikų lobį

13-metis rado legendinio danų karaliaus Haraldo Mėlyndančio laikų lobį
13-metis rado legendinio danų karaliaus Haraldo Mėlyndančio laikų lobį
© SCANPIX
BNS
2018-04-16 16:26

Trylikametis berniukas ir vienas archeologas mėgėjas Vokietijoje rado „reikšmingą lobį“, galbūt priklausiusį legendiniam danų karaliui Haraldui I Mėlyndančiui, atnešusiam į Daniją krikščionybę.

Rene Schoenas ir jo mokinys Luca Malaschnitschenko sausio mėnesį šiaurinėje Riugeno saloje su metalo detektoriais ieškojo lobio ir aptiko daiktą, kurį iš pradžių palaikė beverčiu aliuminio gabalu.

reklama

Tačiau apžiūrėję atidžiau jie suprato, kad tai sidabras, pranešė Vokietijos žiniasklaida.

Galiausiai šį savaitgalį regiono archeologijos tarnyba pradėjo kasinėjimus 400 kv. m plote ir surado lobį, siejamą su minėtu danų karaliumi, valdžiusiu maždaug 958–986 m.

Buvo rasta vėrinių, perlų, segių, Toro kūjis, žiedų ir iki 600 monetų, kurių daugiau kaip 100 yra iš Haraldo Mėlyndančio laikų.

reklama

„Šis lobis yra didžiausias pavienis Mėlyndančio monetų radinys pietiniame Baltijos jūros regione, todėl turi didelę reikšmę“, – naujienų agentūrai DPA sakė archeologas Michaelis Schirrenas.

Seniausia rasta lobio moneta yra 714 m. Damasko dirhamas, o naujausia – 983 m. pensas.

Atrodo, kad lobis galėjo būti užkastas prieš 990 metus, maždaug tada, kai Haraldas Mėlyndantis pabėgo į Pomeraniją, kur 987 m. mirė.

„Tai retas atvejis, kuris, regis, patvirtina istorinius šaltinius“, – sakė archeologas Detlefas Jantzenas.

Haraldui Mėlyndančiui priskiriami Danijos suvienijimo nuopelnai. Šis vikingu gimęs karalius nusigręžė nuo senosios skandinavų religijos ir įdiegė šalyje krikščionybę. Jo valdyta valstybė apėmė dabartinę Daniją, Vokietijos šiaurinę dalį, pietų Švediją ir dalį Norvegijos.

reklama

Tačiau po sūnaus Sveno Šakiabarzdžio vadovaujamo maišto jis buvo priverstas bėgti į Pomeraniją.

Haraldo Mėlyndančio palikimas šiandien gyvuoja išmaniuosiuose telefonuose ir nešiojamuosiuose kompiuteriuose – belaidžio ryšio technologija „Bluetooth“ yra pavadinta jo vardu, o technologijos simbolis sudarytas iš dviejų runų, reiškiančių jo inicialus H. B.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Vokietijoje 13-metis aptiko legendinio danų karaliaus Haraldo Mėlyndančio laikų lobį

13-metis rado legendinio danų karaliaus Haraldo Mėlyndančio laikų lobį