Įvertino pensijų reformą: ji neturėtų pabloginti padėties

Mitingas
Mitingas
© Paulius Peleckis
BNS
2018-04-16 15:38

Vyriausybės siūloma pensijų sistemos reforma, atsisakant „Sodros“ įmokų į antrosios pakopos pensijų fondus, yra evoliucinė ir neturėtų pabloginti dabartinės padėties, gal net sumažins susipriešinimą visuomenėje, teigia Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) prezidentas. Šarūnas Ruzgys teigia sutinkantis, jog sistemą reikėjo keisti, kviečiant žmones labiau prisidėti ir savais pinigais.

„Gal labiau evoliucine ja vadintume, jeigu taip ir išliktų esami siūlymų kampai, kurie šiuo metu matomi, tai yra, kad dalyviai kviečiami pagrįstai motyvuotu būdu sistemoje likti ir papildomai prisidėti daugiau patys. Nes iš tikrųjų tie, kurie 2+0+0 (2 proc. perveda „Sodra“, pats žmogus ir valstybė nemoka nieko – BNS) kaupia ir neturi kitos galimybės, reikėjo kažką daryti. Mes gal būtume siūlę atidaryti naują „langą“ ir pakviesti prisidėti papildomai, bet šiuo metu padaryta labiau konsoliduojant mokestinę naštą (...) Kaupimo masiškumas turėtų išlikti“, – BNS sakė Š. Ruzgys.

reklama

Pasak jo, valdžios sprendimas susieti pensijų reformą su mokesčių pertvarka yra sveikintinas žingsnis.

„Šiuo metu žmogus prisideda 2 proc. (prie antrosios pakopos fondo – BNS), bet jeigu turės prisidėti 4 proc., tačiau mokestinė sistema tuo pačiu irgi adaptuojama, kad bus mažesnis bendras tarifas, tai reiškia, kad paprastam žmogui bent jau nebus blogiau, negu šiuo metu. Sveikintinas dalykas kartu su mokesčių sistema tai daryti ir tai priimtina ir logiška, tikriausiai“, – sakė Š. Ruzgys.

Jo teigimu, kartu turėtų sumažėti ir tam tikras susipriešinimas visuomenėje, kita vertus, jis atkreipė dėmesį, kad ateityje dirbančiųjų skaičiui mažėjant, augs pensininkų skaičius ir dabartiniai sprendimai nepašalina šios problemos, bet tik atideda ją.

reklama

„Sodra“ to nefinansuos (neperves savo lėšų į antrąją pakopą – BNS) ir baigsis tas prieštaravimas tarp kartų, kai pensininkai reikalauja solidarumo iš savo vaikų ir anūkų, o šie galėtų reikalauti solidarumo iš senelių – šis ginčas turėtų pasibaigti, nes ką žmogus mokės, tai jau bus kaip ir jo įmokos ir „Sodros“ pensija tuo dydžiu nebus veikiama (...) Kita vertus, antroji pakopa kažkada buvo sukurta, kad „Sodros“ išlaidos ateityje mažėtų. Tai šiuo atveju valstybė tarsi šitos galimybės atsisako, ir „Sodros“ išlaidos niekada nemažės, o tik didės. Tai kiek valstybė galės sau leisti tų išlaidų didėjimą, kai dirbančiųjų skaičius mažės, o pensininkų – didės“, – sakė Š. Ruzgys.

Anot jo, atitinkamai, surinktų bendrų mokestinių lėšų kiekis ateityje nedidės, o turės būti pasidalijamas tarp didesnio skaičiaus pensininkų, „tai kaip valstybė šią dilemą spręs po kelių dešimtmečių, turbūt šita Vyriausybė apie tai nelabai galvoja“.

Jis iš esmės teigiamai vertina automatinį dalyvavimą sistemoje, nes tai rodo, jog ji veikia gerai. Vis dėlto, anot jo, vertėtų padidinti įtraukimo į sistemą amžiaus ribą.

„Diskutuotinas, matyt, klausimas – amžiaus riba, kuri paskelbta 40 metų. (...) Bet čia turbūt diskusijų klausimas. Mes būtume linkę, kad būtų didesnė riba. Juo labiau, jei siekiame ir pensinio amžiaus žmonių didesnio dalyvavimo darbo rinkoje, tai tikėtina, kad jaunesnioji karta nebūtinai išeis į pensiją ne 65-erių metų, o galbūt šiek tiek vėliau. Kas reiškia, kad net ir 45 ar 50 metų pradėjus kaupti ar sėkmingai kaupiant dar pakaktų laiko esmines sumas sukaupti“, - kalbėjo Š. Ruzgys.

Jis taip pat siūlė kaip galima dažniau priminti žmogui apie poreikį pačiam prisidėti prie pensijos, o neapsiriboti vos keliais kartais, kaip numatoma siūlymuose.

reklama

Vyriausybei skelbiant, kad pensijų kaupimas atpigs sumažėjus pensijų fondų administravimo mokesčiams ir dėl to išaugs lėšų fonduose pajamingumas gyventojams, Š. Ruzgys siūlo neskubėti su skaičiavimais.

„Viena vertus tai gal ir skubotas pasakymas, kita vertus tai reikėtų sieti su visais kitais sistemos pertvarkos elementais. Šiuo metu tos detalės nėra aiškios. Tada yra ketinama gyvenimo ciklo fondų strategiją pristatyti. Aišku, tam reikės techniniam pasirengimui pereinamojo periodo ir vėlgi tai pareikalaus aibės papildomų investicijų iš (fondų – BNS) valdytojų“, – sakė Š. Ruzgys.

Valdantieji skelbia, kad įdiegus privalomą gyvenimo ciklo fondų investavimo strategiją, mažės rizika, kad gyventojams bus pasiūlyta neadekvačiai rizikinga ar per daug konservatyvi kaupiamų pensijų investicijos kryptis.

Vyriausybė siūlo nuo kitų metų nutraukti „Sodros“ įmokas į antros pakopos pensijų fondus. Norintis joje toliau kaupti darbuotojas galės mokėti 4 proc. atlyginimo, o valstybė ir toliau prisidės 2 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio įmoka.

Jei darbuotojas fondui skirs daugiau nei 4 proc. atlyginimo, jam bus taikomos papildomos mokestinės lengvatos, jų gaus ir darbdavys, kaupiantis darbuotojo naudai.

reklama

Nuo 2004-ųjų veikiančių antros pakopos pensijų fondų dalyviams „Sodra“ dabar perveda 2 proc. jų atlyginimo, o jei pats žmogus prisideda 2 proc., valstybė perveda papildomus 2 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.