Turintiems daugiau nekilnojamojo turto – prastos žinios

Renovuotas daugiabutis Švyturio gatvėje
Renovuotas daugiabutis Švyturio gatvėje
  © Dmitrijus Radlinskas
Alfa.lt
2018-04-16 14:13

Pirmadienį Martyno Mažvydo bibliotekoje Vyriausybės atstovai pristatė 6 esmines reformas, kurios palies mokesčių sistemą, pensijas, sveikatos apsaugą, švietimą, inovacijas bei ekonominį šešėlį. Finansų ministras Vilius Šapoka konferencijos metu atskleidė, kad planuojama įgyvendinti mokesčių reforma palies turinčius nekilnojamojo turto (NT).

Finansų ministerijos vadovo teigimu, jei Seimas patvirtins siūlomus pokyčius, nuo 2019 m. bus apmokestinamas visas NT, neįskaitant pirmojo būsto. Planuojamas tarifas turėtų siekti 0,3 proc.

reklama

„Apmokestinamas bus kiekvienas nepagrindinis gyvenamasis būstas. <...> Neprogresinis tarifas bus taikomas visam antram, trečiam ir t. t. gyvenamosios paskirties nekilnojamajam turtui“, – detalizavo ministras.

„Swedbank“ banko vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis savo paskyroje „Facebook“ apie šią idėją rašė: „Reikia pripažinti, kad turto mokesčių Lietuvoje nėra (priešingai nei visose kitose ES valstybėse), o tikėtis adekvatesnių mokytojų, gydytojų ir visų kitų viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų neplečiant mokestinės bazės yra sunku. Teigiamas pokytis turintiems tik vieną būstą, neigiamas turintiems daugiau bei pardavinėjantiems butus Palangoje. Tiesa, atsiranda paskata dovanoti ar perleisti būstą artimiesiems, todėl realių pajamų iš šio mokesčio daug tikėtis nereikėtų.“

Lietuvos laisvosios rinkos instituto vadovas Žilvinas Šilėnas buvo panašios nuomonės: „Apmokestins antrą būstą, pvz., sodo namelį. Kam to reikia? Nebent pasirodyti, nes kažkokių reikšmingų pinigų iš to nesurinks. Tačiau čia yra žingsnis link to, kad būtų apmokestinamas kiekvieno žmogaus kiekvienas būstas.“

reklama

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, paklaustas, ar įgyvendinus reformą yra ateityje numatoma naujų mokesčių, pavyzdžiui, automobilio mokestis, prasitarė, kad atskiro mokesčio transporto priemonėms idėja kol kas nėra svarstoma, tačiau yra ieškoma sprendimų, kaip pažaboti taršių automobilių naudojimą.

Premjeras tikino, kad papildomai lėšų į biudžetą būtų surenkama kitais būdais: vienas iš sprendimų galėtų būti didesni mokesčiai atliekant techninę transporto priemonių apžiūrą.