Vyriausybė atskleidė 6 esmines reformas: kaip gyvensime ateityje?

Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos
Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos
  © Paulius Peleckis

Vyriausybė pirmadienį pristatė esmines reformas, kurios lems, kaip gyvensime ateityje. Bene didžiausias dėmesys tenka mokestiniams pakeitimams bei pensijoms. 

Premjeras Saulius Skvernelis jau ne kartą buvo pasisakęs, kad šios reformos turėtų lemti gyventojų pajamų didinimą, mažinti socialinę atskirtį bei pažaboti ekonominį šešėlį. Iš viso Vyriausybė ketina įgyvendinti šešias struktūrines reformas mokesčių, šešėlinės ekonomikos mažinimo, pensijų didinimo, švietimo, inovacijų ir sveikatos srityse. 

Ministras pirmininkas viliasi, kad planuojamos reformos Seime būtų patvirtintos dar pavasario sesijoje bei pradės galioti nuo 2019 m. pradžios. Pasak S. Skvernelio, tai yra integruota reforma, užtikrinanti tolimesnį šalies ekonomikos augimą, kuriuo galėtų pasinaudoti didžioji dalis Lietuvos gyventojų.


Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos

Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos© Paulius Peleckis

Kaip pridūrė premjeras, pastaruosius metus Lietuvoje yra problemų dėl nekokybiško švietimo, egzistuoja atotrūkis tarp kaimo ir miesto mokyklų. Todėl įgyvendinus tai, kas yra numatyta, galima tikėtis ją sumažinti perpus. Baigus aukštojo mokslo reformą, absolventai esą turės galimybę gauti 1,5 karto didesnį atlyginimą nei dabar, bus paskatos rinktis mokslininko karjerą, kadangi didės stipendijos. 

Švietimo ministrė Jurgita Petrauskienė pabrėžė, kad mokslo pertvarka apima visų lygių švietimą (tiek pradinį mokymą, tiek aukštąjį). Mokytojų atlyginimas turėtų didėti ir 2020 m. siekti ne mažiau nei 1000 eurų. Bus peržiūrimos studijų programos, atsisakoma programų dubliavimo, dar labiau centralizuojama priėmimo į aukštąsias mokyklas sistema. 

Be to, kitąmet numatoma 2400 papildomų valstybės finansuojamų bakalauro studijų vietų šalies studentams. Švietimo reforma Lietuvai kainuosianti apie 170 mln. eurų.

Kalbėdamas apie sveikatos sistemos pokyčius, ministras A. Veryga žada didesnį medicinos paslaugų prieinamumą. Po reformos laukimo eilėse trukmės laikas pas šeimos gydytojus vidutiniškai turėtų sutrumpėti nuo 15 iki 7 dienų, gaunant specializuotas paslaugas – nuo 40 iki 30 dienų. Taip pat ketinama išplėsti greitosios medicinos pagalbos brigadų kiekį. Medikų laukia geros žinios – ministras atskleidė, kad yra numatyta jų algas didinti 20 proc. Investicijos į sveikatą 2019 m. sieks 126 mln. eurų.

Premjero S. Skvernelio teigimu, įgyvendinant sveikatos sistemos reformas šalyje papildomai bus išsaugota 350 gyvybių, vidutinė gyvenimo trukmė turėtų padidėti 10 mėnesių, savižudybių sumažės trečdaliu.


Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos

Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos© Paulius Peleckis

Finansų ministras Vilius Šapokas žada, kad bus mažinamas neapmokestinamas pajamų dydis, mokesčių našta mažės 1 mln. dirbančiųjų. „Sodros“ tarifas dirbantiesiems mažės 2 proc. punktais. Atlyginimo riba, iki kurios taikomas NPD, turėtų augti iki 2,5 vidutinio darbo užmokesčio, vidutinis darbo užmokestis turėtų didėti 50 eurų. Darbo apmokestinimas bus mažiausias Baltijos šalyse.

Įgyvendinus inovacijų reformą, šeštadaliu turėtų didėti gyventojų atlyginimai, penktadaliu – šalies BVP. Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius žada, kad inovacijų pertvarka turėtų padidinti šalies mokslininkų atlyginimus. Sutelkus verslą ir mokslą, 2020 m. iš eksporto tikimasi uždirbti papildomai 1,4 mlrd. eurų. 2019 m. investicijos į inovacijas sieks 108 mln. eurų.

Kalbėdamas apie šešėlio mažinimą, V. Šapoka teigia, kad vieną kartą per pusmetį juodosios įmonės turės galimybę be jokių baudų sumokėti „pamirštus“ mokesčius. Taip pat žadamas didesnis VMI įsitraukimas ir kokybiškesnės paslaugos, bus mažinamos paskatos slėpti pajamas, kadangi bedarbio pašalpas gaunantys žmonės įsidarbinę dar iki 12 mėnesių gaus socialines išmokas. Taip esą neliks paskatų slėpti pajamas. Tikimasi, kad visos šios priemonės papildomai leis į biudžetą surinkti 200 mln. eurų.

Vyriausybė žada, kad nauji pensijų sistemos dalyviai, kaip ir esami pensininkai, gaus didesnes pensijas. Siūloma nutraukti „Sodros“ įmokas į antros pakopos pensijų fondus. Norintis joje toliau kaupti darbuotojas galės mokėti 4 proc. atlyginimo, o valstybė ir toliau prisidės 2 proc. vidutinio darbo užmokesčio.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad gyventojai, kurių amžius iki 40 metų, bus automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimo sistemą, taip pat prie kaupimo galės prisijungti visi norintieji. Net ir apsisprendęs dalyvauti pensijų kaupimo programoje dirbantysis galės vieną kartą 12-ai mėnesių sustabdyti jos kaupimą. 


Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos

Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos© Paulius Peleckis

Pasak L. Kukuraičio, pervedimų iš „Sodros“ į pensijų fondus neliks. Vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą po reformos 2019 ir 2020 m. didės vidutiniškai apie 23 eurus. Bazinė pensija bus perkeliama į valstybės biudžetą, tai leis prireikus finansuoti pensijas iš kitų mokesčių, o papildoma dalis bus mokama iš „Sodros“. Mažiausios pensijos vidutiniškai didės po 20 eurų, kitų senatvės pensijų didinimas vyks kasmet po apytiksliai 7 proc. Kalbant apie pensijų reformą bei priemonę šešėliui mažinti, bus sujungiami darbuotojo ir darbdavio mokesčiai bei įmokos. Ministras pridūrė, kad 2 proc. mažės įmokos „Sodrai“.

Sujungus mokesčius, jis mokėtų 21 proc. pajamų mokestį ir 18,5 proc. socialinio draudimo įmoką, įskaitant ir privalomąjį sveikatos draudimą „Sodrai“. Darbdavio socialinio draudimo įmoka sudarytų 1,24 proc.

S. Skvernelis tvirtina, kad pritarimas Seime dėl planuojamos reformos yra. Tačiau, siekiant kuo platesnio palaikymo, ateityje ir toliau bus diskutuojama tiek su valdančiųjų partijomis, tiek su opozicija.

Vyriausybė atskleidė 6 esmines reformas: kaip gyvensime ateityje?

Vyriausybės spaudos konferenciją, kurioje pristatomos 6 reformos
+27