L. Linkevičius apie ataką Sirijoje: Rusija turi prisiimti atsakomybę

JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos pajėgos ankstų rytą atakavo taikinius Sirijoje. Tai buvo teisingas ir savalaikis veiksmas, o Rusija turi prisiimti atsakomybę bei priimti svarbų sprendimą, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Manau, kad tai buvo teisingas, teisėtas, savalaikis veiksmas, vienintelis įmanomas po pasikartojančių tarptautinės teisės pažeidimų, po jų pačių įsipareigojimų pažeidimų, pažeistos daugelis raudonų linijų. Tik kažkoks ryžtingas veiksmas gali leisti tikėtis, kad pasikoreguos ta politika, tad mes palaikome“, – sakė ministras.

reklama

Jo teigimu, šio veiksmo negalima vadinti tuščiu pagąsdinimu, nes raketų buvo paleista kelis kartus daugiau negu pernai.

„Galima sakyti, kad tas žingsnis buvo žymiai stipresnis, bet mažesnis, negu galima tikėtis. Stengtasi minimaliai apsiriboti, į cheminio ginklo tyrimo, saugojimo institucijas. Pabrėžtinai nebuvo atakų, kur galėjo būti Rusijos karinis personalas, civiliai. Visa tai buvo įvertinta. Pirmiausiai, tai yra smūgis prieš Sirijos režimą, bet netiesiogiai tai žinia toms šalims, kurios palaiko tą režimą: Rusijai ir Iranui“, – teigė L. Linkevičius.

Ministras tikina, kad būtent Rusija turi prisiimti atsakomybę už įvykius, kurie vyksta ir už aukas, tarp kurių buvo daug vaikų. O tai, kokios bus šio įvykio pasekmės, parodys netolima ateitis.

reklama

„Tik toks konkretus ir aiškus veiksmas gali turėti įtakos, ar turės įtakos, parodys artimiausia ateitis. Rusija dabar irgi turi pasirinkimą, buvo daug retorikos, teiginių. Teigiama, kad Rusijos vadovas buvo įžeistas. Aš manau, kad šeimos, kurių vaikai žuvo nuo cheminio ginklo, turbūt ne mažiau turi pagrindo įsižeisti ir čia nepalyginami dalykai. Moralinis aspektas yra labai svarbus, bet ir teisinis aspektas nemažai svarbus. Veiksmai priklauso nuo to, kaip priims šią žinią Rusija. Ar priims ją kaip signalą, įvertinant, kad nebuvo smogta prieš Rusijos kontingentą, bazes, ar toliau eskaluos situaciją. Pasirinkimas, kaip visada, labai paprastas“, – pridūrė L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad per operaciją Sirijoje būtų nukentėję Lietuvos piliečiai, esančius šalyje ragina nedelsiant išvykti.

„Mums sunku pasakyti, kiek yra lietuvių Sirijoje, mes jau ilgą laiką raginame nebūti tame regione, dabar atnaujinome rekomendacijas. Mes neturime žinių, kad ten būtų lietuvių ar kad jie būtų sužeisti. Mūsų ambasada Egipte palaiko ryšius su Sirija budėjimo režime ir situaciją stebime“, – sakė ministras.

L. Linkevičius apie ataką Sirijoje: Rusija turi prisiimti atsakomybę

Linas Linkevičius
+5