Atleidžiamas Panevėžio autobusų parko direktorius užsispyrė likti valdybos nariu

Iš direktoriaus pareigų atšauktas R. Petukauskas saitų su įmone nepanoro nukirsti.
Iš direktoriaus pareigų atšauktas R. Petukauskas saitų su įmone nepanoro nukirsti.
  © V. Bulaitis

Tokia dviprasmiška situacija susiklostė, kai darbo sutarties nutraukimo išvakarėse susirinkusios valdybos posėdyje R. Petukauskas nesutiko atsistatydinti iš valdybos.

Savivaldybės administracijos direktoriaus Rimanto Paužos teigimu, toks vadovo sprendimas tėra laiko vilkinimas – iš valdybos jį turės atstatydinti Autobusų parko stebėtojų taryba.

„Kiekvienas turi savo motyvų, kaip elgtis tam tikroje situacijoje. Man jie visai nesuprantami. Jei direktoriumi akcininkė jau yra išreiškusi nepasitikėjimą, daryti dar papildomas kliūtis gali būti siekiama nebent sumaiščiai sukelti“, – atleidžiamo vadovo sprendimą savo noru nesitraukti iš valdybos įvertino R. Pauža.

Anot jo, netgi likęs valdyboje R. Petukauskas negalės daryti įtakos įmonės valdymui – sprendimai joje priimami balsų dauguma. Kitos dvi valdybos narės yra Panevėžio savivaldybės skyrių specialistės.

„Ir vis tiek R. Petukauskas, jau kaip fizinis asmuo, kažkodėl nori likti valdyboje“, – stebėjosi Savivaldybės administracijos vadovas.

Pats R. Petukauskas paaiškinti tokio savo sprendimo nesurado laiko. Paskutinę dieną įmonei vadovaujantis direktorius telefonu buvo nepasiekiamas.


Laikinai vadovauti įmonei paskirtas nuo vasario R. Petukausko pavaduotoju įdarbintas A. Gražys, prieš tai dirbęs specialistu valstybinės įmonės „Regitra“ Panevėžio filiale.

Reakcija nenustebino

Sprendimą R. Petukauską nuo balandžio 11-osios atšaukti iš pareigų kaip praradusį darbdavio pasitikėjimą įmonės valdyba priėmė dar kovo 20-ąją. Įmonės darbuotojų reakcija į tokią žinią prilygo kone cunamiui.

Per 200 Autobusų parko darbuotojų įteikė Panevėžio merui ir Savivaldybės administracijos direktoriui reikalavimą palikti R. Petukauską vadovo kėdėje, iki pasibaigs jo kadencija, t. y. dar maždaug metams.

Tokio reikalavimo iniciatorės – trys įmonėje veikiančios profesinės sąjungos – motyvavo šiuo metu nematančios tinkamesnio vadovo ir netgi grasino surengti protesto akciją.

„Neatsižvelgiant į mūsų reikalavimus bus organizuojami piketai!“ – ultimatumą pateikė darbdavio pusėn stojusios profesinės sąjungos.

Savivaldybės vadovai tokią iniciatyvą įvertino kaip natūralią darbuotojų reakciją.

„Ne profesinės sąjungos renka įmonės direktorių, ir tokie reikalavimai niekuo nepagrįsti. Labai keista jų pozicija, bet suprantama. Visi žmonės bijo pokyčių, per daug metų priprato dirbti su tokiu direktoriumi ir tokioje sistemoje“, – teigė R. Pauža.

Piketas neįvyko

Nepaisant griežto profesinių sąjungų tono, Autobusų parke darbas vyksta kaip įprastai – piketuojančiųjų prieš direktoriaus atleidimą nebuvo.

„Dirbame, o kurgi dėsimės? Reikia dirbti. Mūsų profesinė sąjunga kol kas neplanuoja piketuoti. Dar nieko nekalbėjome“, – aiškino vienos iš trijų Autobusų parke veikiančių darbininkų profesinės sąjungos pirmininkas Benediktas Šulcis.

Paklaustas, kodėl mano, kad atšaukti R. Petukauską iš direktoriaus pareigų – neteisingas sprendimas, B. Šulcis siūlė pažiūrėti į Seimo darbą.

„O kaip Seime daroma, kai kažkas atseit teisiamas? Visiems vienodi standartai turi būti taikomi“, – argumentus dėstė įmonės darbininkų lyderis.

R. Petukauską iš posto išvertusių STT atliktos korupcinės rizikos įmonėje analizės išvadų B. Šulcis pripažino nematęs. Esą apie jas tik spaudoje skaitęs. Anot jos, įmonės administracija su patikrinimo išvadomis nesupažindino.

„Nemačiau, nežinau, kas ten rašoma. Kiek skaitau spaudoje, nematau, kad R. Petukausko būtų padaryti tokie jau žiaurūs nusikaltimai“, – sakė profesinės sąjungos pirmininkas.

Vienas iš reikalavimo savivaldybei iniciatorių, kitos Autobusų parke veikiančios profesinės sąjungos lyderis ir miesto tarybos opozicijos atstovės Gemos Umbrasienės visuomeninis padėjėjas Egidijus Pribušauskas, irgi nebuvo kalbus.

Paklaustas apie situaciją įmonėje, teigė kol kas negalintis komentuoti.

„Dar nepriėmėme kitų, galutinių, sprendimų“, – tarstelėjo pirmininkas.

Rado krūvą pažeidimų

R. Petukauskas iš pareigų atšauktas akcininkei atsižvelgus į STT atliktos korupcinės rizikos įmonėje analizės išvadas. Pareigūnai bendrovėje nustatė viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimų. Nesilaikant įstatymų joje išleista per 129 tūkst. eurų. 

Taip pat nustatyta, kad nuo 2015 m. sausio 1-osios iki 2017 m. gegužės 31-osios Autobusų parke įdarbinti 5 darbuotojų giminaičiai. 

STT atkreipė dėmesį ir į įmonės pirktus senus, 17 metų, autobusus – jie įsigyti pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą. Dėl tokių STT išvadų Panevėžio meras kreipėsi į prokuratūrą. Visgi ikiteisminis tyrimas nepradėtas prokurorams nenustačius nusikalstamos veikos požymių.

Nepaisant to, R. Petukauską iš pareigų atšaukusi įmonės valdyba įstatymui nenusižengė – akcininkė bet kada įmonės vadovą gali atšaukti kaip praradusį pasitikėjimą.

Laikinai vadovauti įmonei paskirtas nuo vasario R. Petukausko pavaduotoju įdarbintas Arnoldas Gražys, prieš tai dirbęs specialistu valstybinės įmonės „Regitra“ Panevėžio filiale.