Laikinas netapo nuolatinis: Seimas nesutiko V. Kanapinsko skirti VTEK pirmininku

Virginijus Kanapinskas
Virginijus Kanapinskas
  © Paulius Peleckis

Seimas antradienį nepatvirtino laikinojo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko Virginijaus Kanapinsko nuolatiniu jos vadovu. Parlamentarams kilo abejonių dėl to, ar politikus ir kitas institucijas etikos bei įstatymų laikymosi požiūriu vertinanti institucija pati tai nepriekaištingai taiko savo veikloje.

Už V. Kanapinsko kandidatūrą per slaptą balsavimą Seime balsavo 43 parlamentarai, 44 pasisakė prieš, 22 Seimo nariai susilaikė.

reklama

Prieš balsavimą kalbėjęs Eugenijus Gentvilas apgailestavo, kad balsuoti tenka neišsklaidžius visų abejonių. „Pateikta informacija veda prie to, kad neaiškumas egzistuoja. [...] Aš bandau įsivaizduoti tokią situaciją: VTEK tiria kokios nors tarnybos arba institucijos sprendimus, matydama tokią neaiškią situaciją, VTEK turbūt padarytų išvadą – pas jus ten kažkas nesutvarkyta. [...] Šiuo atveju mes turime precedentą, kai paties VTEK susirinkimą, kuriame paskirtas laikinasis komisijos pirmininkas, mes turime pagrindo vertinti kaip neaiškią, galimai neskaidrią situaciją“, – nuo tribūnos kalbėjo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas.

E. Gentvilas praėjusią savaitę pasiūlė Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui atidėti nuolatinio VTEK pirmininko skyrimo procesą.

reklama


Eugenijus Gentvilas

Eugenijus Gentvilas© Paulius Peleckis

Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Povilas Urbšys, pristatęs komiteto išvadas po pirmadienį vykusio posėdžio, kalbėjo apie aplaidumo ženklus ir galimybes dvigubų standartų egzistavimui. 

„Jeigu mes kalbame apie komisiją kaip veiksmingą instituciją ir nepažeidžiamą, tai sutikite, (tokia) ji gali būti tik tada, kai vienodai taiko principus sau ir kitiems. Kai ji taiko sau kitokius principus, tai anksčiau ar vėliau tampa vienasmeniu klaneliu arba gali tapti ir kolektyviniu klaneliu. [...] Tai, kas buvo išvardinta, kas yra padaryta kitų atžvilgiu, labai gerai, bet savo atžvilgiu praktiškai rezultatas yra nulinis“, – kalbėjo P. Urbšys.


Povilas Urbšys

Povilas Urbšys© Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Netvirtinti V. Kanapinsko nuolatiniu VTEK pirmininku ragino Seimo narys Naglis Puteikis. „VTEK vadovas turi būti vienodai teisingas. Ar kandidatas yra vienodai teisingas? Drįstu sakyti, kad ne“, – sakė parlamentaras.

O V. Pranckietis ragino kolegas balsuoti už paties teikiamą kandidatą kaip žmogų, pademonstravusį „savo stuburą“.

Abejonės dėl V. Kanapinsko paskyrimo laikinuoju VTEK pirmininku praėjusių metų kovo mėnesį aprašytos ankstesnėse Alfa.lt publikacijose. Primename, kad tuometis komisijos pirmininkas Romas Valentukevičius neigė, jog kovo 17 d. posėdis iš tikrųjų vyko, tad kilo įtarimų dėl suklastoto dokumento.

Pirmadienį posėdžiavęs Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas išklausęs VTEK narius nusprendė, kad posėdis visgi vyko, tačiau buvo surengtas improvizuotai, skubos tvarka. Komitetui kliuvo tai, jog VTEK neatsižvelgė į Specialiųjų tyrimų tarnybos prieš daugiau kaip metus pateiktas rekomendacijas – kaip paaiškėjo, dauguma komisijos narių, įskaitant ir laikinąjį pirmininką, apie ją net nebuvo girdėję arba neprisiminė.

Pasirinkimų ratas siaurėja

Seime atmetus laikinojo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininko Virginijaus Kanapinsko kandidatūrą į nuolatinius vadovus, parlamento vadovui Viktorui Pranckiečiui kitą kandidatą teks rinktis iš likusių keturių narių, skelbia BNS.

„Pasiūliau vieną iš penkių – tokių, kurie yra. Nes yra penki, ir iš jų vieną turiu teikti. Tai dabar turėsiu teikti ką nors kitą pasidomėti tais žmonėmis, kurie yra. Pažiūrėsime, kad būtų labiau priimtinas visam Seimui, kad slaptu balsavimu priimtų“, – antradienį Seime žurnalistams sakė V. Pranckietis.


Viktoras Pranckietis

Viktoras Pranckietis© Edvard Blaževič

Seimo pirmininkas stebėjosi, kad šešėlis mestas prieš pat balsavimą, nors V. Kanapinskas jau metus vadovauja komisijai, taip pat jis nuogąstavo, kad sukompromituotos gali būti ir kitos kandidatūros.

„Tos abejonės atsirado tik dabar, šiuo metu, kai jau vyko skyrimo procesas, ir aš nežinau, jei tieksiu kitą žmogų, ką tada norės kažkas pasakyti, iškyla tokių dalykų įdomių“, – kalbėjo V. Pranckietis.

VTEK komisiją sudaro penki nariai, vienas jų skiriamas pirmininku. Be V. Kanapinsko, komisijoje dar yra Saulius Katuoka, Dalia Paulauskaitė, Edmundas Sakalauskas, Antanas Šenavičius.

Iki šiol V. Kanapinskas metus laikinai vadovauja komisijai, iš šių pareigų pernai kovą atsistatydinus Romui Valentukevičiui. Jis iš pareigų pasitraukė pernai kovą, gresiant balsavimui dėl nepasitikėjimo Seime.