Paskutinės apgirtusios politikos dienos

Angela Merkel, Emmanuelis Macronas ir Nigelas Farage'as
Angela Merkel, Emmanuelis Macronas ir Nigelas Farage'as
© Alfa.lt fotomontažas
Alfa.lt
2018-04-18 19:25

Alkoholis jau ne vieną dešimtmetį yra darbo dalis Didžiosios Britanijos parlamente. Pirmasis baras Vestminsteryje buvo atidarytas dar 1773 m. Viktorijos laikais parlamento pastatų kompleksas buvo renovuotas, alkoholiui sandėliuoti buvo įrengti erdvūs rūsiai. Tąkart juose nugulė beveik 4 tūkst. litrų škotiško viskio ir apie tūkstantį litrų airiško viskio. Šiandien parlamento komplekse veikia net keletas barų, į kuriuos galima užsukti ištisą parą.

Tačiau labai galimas daiktas, kad apgirtusių politikų darbo valandos eina į pabaigą.

reklama

Didžiojoje Britanijoje ir likusiame žemyne tūkstantmečio kartos atstovai deklaruoja kitokį požiūrį nei vyresnieji. Ir apie tai jaunosios kartos atstovai (18–34 metų amžiaus) kalba vis garsiau. Anot jų, išgėrinėjimo kultūra darbo vietoje yra pasenusi ir pabrėžia parlamentarų elitinį statusą.


B. Johnsonas© SCANPIX

„Žmonės piktinasi, kad darbo vietoje – parlamente – yra tiek daug vietų, kur galima užeiti ir ištisą parą vartoti alkoholį“, – sakė knygos „Order, Order!: The Rise and Fall of Political Drinking“ (liet. „Tvarkos, tvarkos!: politinio gėrimo kilimas ir griūtis“) autorius Benas Wrightas.

„7-ajame ir 8-ajame dešimtmetyje laisvai besiliejantis alkoholis paskatino buvusio premjero Tony Blairo valdžios vykdytas reformas. Daugybė faktorių, tokių kaip socialinių tinklų išpopuliarėjimas ar parlamente dirbančių moterų skaičiaus didėjimas, pakeitė tautos požiūrį į tai, kas yra priimtina darbo vietoje“, – sakė B. Wrightas.

Britanijos parlamente veikiantys barai, kuriuose aiškiai girdėti garsinis perspėjimas apie pasibaigusią pertrauką, alkoholį pardavinėja kur kas pigiau nei aplinkiniai barai Londono centre. Jaunąją politikų kartą piktina, kad alkoholio vartojimui parlamento teritorijoje sudarytos idealios sąlygos. Todėl vis garsiau prabylama apie pokyčius.

„Nuolatos peržiūrime kainas ir normas. Skatiname nealkoholinių gėrimų ir silpnesnio alaus pasirinkimo didėjimą. Taip pat vedame mokymus personalui, kuriuose instruktuojama, kokiais atvejais klientui parduoti alkoholinių gėrimų jau nederėtų“, – vardijo Bendruomenių rūmų atstovas, reaguojantis į didėjantį pasipiktinimą dėl Vestminsteryje vešinčio alkoholio vartojimo.

Pokyčiai Londono širdyje vyksta negreitai, tačiau jaunoji karta reiškia viltį, kad modernizacijos procesas šalies parlamente neaplenks senųjų Vestminsterio vilkų ir įsišakniję įpročiai dings kartu su asbesto stogo danga.


Nigelas Farage'as© SCANPIX

Praeities relikvija

Persikėlus į žemyną, tiksliau į Belgiją, pasigirsta panašių diskusijų. 1990 m. Briuselio parlamento pašonėje atsidarė vienas baras (kitaip nei Londone). Čia Briuselio politikai alkoholinius gėrimus galėjo ragauti nemokamai. Toks žingsnis buvo žengtas siekiant „atpratinti“ parlamentus lankytis restoranuose ir baruose sesijų metu.

Praėjusiais metais Belgijos parlamentarai sulaukė kritikos dėl nemokamo alkoholio praktikos ir raginimų atsisakyti šių įpročių, kurie dažnai perauga į neetiškas diskusijas ar pasisakymus parlamento tribūnoje.

Tačiau Belgijos Atstovų rūmų lyderis Siegfriedas Bracke’as visai neseniai pareiškė, kad, „apžvelgus skaičius, nėra jokios priežasties nustoti tiekti nemokamą alkoholį“.

Tačiau ir čia – Briuselyje – galvas kelia ir nepasitenkinimą reiškia jaunoji politikų karta. Buvęs jaunųjų Krikščionių demokratų ir Flamandų partijos vadovas Wimas Soonsas pareiškė, kad „darbovietė, kurioje alkoholiniai gėrimai tiekiami nemokamai, yra sunkiai suvokiamas reiškinys, tokia praktika turėtų baigtis“.

Jaunasis politikas tikino, kad, atsisakę nemokamo alkoholio, tautos išrinktieji taptų kur kas profesionalesni ir patikimesni.

„Žinoma, niekas nedraudžia išgerti po darbo ar pasimėgauti taure per pietus, tačiau nemokamas alkoholis parlamente yra ne kas kita, kaip senųjų laikų relikvija“, – sakė W. Soonsas.

Dietine kola, pirmyn!

Kaimyninėje Prancūzijoje į alkoholio statines šalies parlamente nusitaikyta dar agresyviau. Į valdžios institucijų koridorius įžengus jaunai ir ambicingai Emmanuelio Macrono „En Marche!“ (liet. „Pirmyn!“) partijos komandai, Prancūzijos parlamento kanceliarija paskelbė parduodanti per 5 tūkst. butelių alkoholinių gėrimų iš Nacionalinės Asamblėjos rūsių.

Pasak vieno prancūziško tinklaraščio apie vyną, prancūzai parlamentarai anksčiau netrukdomai mėgavosi rinktiniais Beaujolais, Côtes-du-Rhône ir specialaus leidimo Prancūzijos parlamento šampanu.

Papūtus naujiems politiniams vėjams, nuo praėjusių metų liepos parlamentarai suvartojo perpus mažiau vyno ir stipriųjų gėrimų, nei įprastai.

„En Marche!“ partijos atstovai Asamblėjoje užima 351 iš 577 vietų ir reiškia visai kitokį požiūrį į prabangų vyną nei jų pirmtakai, teikdami pirmenybę alui ir dietiniam „Coca-Cola“ gėrimui.

reklama

„Kartais per vėlyvąsias sesijas bare nebelieka kokakolos“, – „Quest France“ sakė parlamentaras Florianas Bachelieras.


E. Macronas© SCANPIX

Legendinis „Ossi“

Kitoje Reino pusėje apgirtusiems vakarams parlamente, matyt, taip pat ateina galas.

„Susitikime „Ossi“, – yra populiari frazė tarp Vokietijos senosios kartos parlamentarų. Čia kalbama apie Bundestago vidiniame kieme „pasislėpusį“, didžiajai visuomenės daliai mažai žinomą barą.

Baras pavadintas Osvaldo Cempellino – bene keturis dešimtmečius čia šeimininkavusio barmeno – garbei. Pastarasis į pensiją išėjo 2010 m. ir galėtų papasakoti ne vieną intriguojančią istoriją apie žymiausius Vokietijos politikus. Sakoma, kad „Ossi“ ypač sunku rasti vietos per parlamentines sesijas, kai yra svarstomas šalies biudžetas. Diskusijos šiuo klausimu dažnai užsitęsia iki išnaktų, todėl daugelis parlamentarų savo kreipimosi į Bundestago narius laukia būtent šiame bare.

„Tempiant į naktį, kalbos Bundestage tampa vis „puikesnės“, – sakė vienas anonimu panoręs likti parlamentaras.

reklama

Kita vertus, sutariama, kad per pastaruosius kelis dešimtmečius parlamentarai drastiškai sumažino suvartojamo alkoholio kiekius, ypač kai Bundestagas iš Bonos persikėlė į Berlyną (1999-ųjų vasarą).

Manoma, kad politikų alkoholio vartojimo įpročiai pasikeitė, nes Berlyne baras įsikūrė kiek toliau – 5 minutės kelio pėsčiomis nuo posėdžių salės.


Angela Merkel© SCANPIX

Alkoholis: reikalingas ar ne?

Šuolis blaivybės link kai kuriuos verčia abejoti, ar šie pokyčiai Europos parlamentuose atneš naudos.

„Nė vienas reikšmingas politinis sprendimas nebuvo priimtas šalia vandens stiklinės“, – sakė Jane Peyton, someljė mokyklos įkūrėja ir knygos „Beer o‘Clock“ (liet. „Laikas alui“) autorė.

„Barai yra neautrali erdvė, kur politikai iš visų partijų gali atsipalaiduoti, bendrauti ir tvarkyti reikalus“, – sakė moteris ir pabrėžė, kad keli gėrimai gali padėti užmegzti ryšius, susikalbėti, o vėliau ir įveikti „partinius barjerus“.

J. Peyton taip pat pabrėžė, kad tokios susirinkimų vietos kaip barai gali tapti politikų socialinio gyvenimo dalimi, jei, tarkime, pastarasis dirba neįprastomis darbo valandomis, toli nuo namų ir turi kur kas mažiau galimybių pabendrauti su kitais žmonėmis.

Barų eliminavimas iš Europos parlamentų taip pat gali turėti neigiamos įtakos, nes tautų išrinktieji paprasčiausiai eis į toliau esančias vietas, kur galėtų išlenkti taurelę ar bokalą putojančio alaus, ir taip praleis svarbius posėdžius.

Štai Belgijos pavyzdys. Šalies parlamentarai žada, kad, uždarius pasisėdėjimo vietas parlamente, jie paprasčiausiai žygiuos į barus, esančius kitoje gatvės pusėje.

Kita vertus, kiekvienam mirtingajam prieinami barai ne parlamento teritorijoje gali gąsdinti tautos išrinktuosius.

„Parlamentarai dievina savo statusą“, – sakė B. Wrightas.

Panoręs įžengti į Vestminsterio teritorijoje esantį rūkymo kambarį ar „Strangers“ barą, privalai laimėti rinkimus. Lordai turi tik jiems skirtą barą. Niekas nedrįstų abejoti dėl šiose vietose egzistuojančio privatumo. Visuomeninėse vietose visi tampa lygūs, tave mato ir girdi kiekvienas, panoręs išgerti alaus. Negana to, čia parlamentaras tikrai galėtų išgirsti, ką apie jį mano vienas ar kitas pilietis. Argi nebūtų įdomu? 

reklama

Paskutinės apgirtusios politikos dienos

Angela Merkel, Emmanuelis Macronas ir Nigelas Farage'as
+5