Po Alfa.lt publikacijos suabejota VTEK pirmininko paskyrimo teisėtumu: siūlo neteikti kandidatūros

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdis
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdis
  © Dmitrijus Radlinskas

Ketvirtadienį Alfa.lt pasirodžius publikacijai apie tai, kad Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) metus vadovaujantis Virginijus Kanapinskas į laikinojo pirmininko pareigas galėjo būti paskirtas per posėdį, kuris iš tikrųjų neįvyko, Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas siūlo Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui neteikti V. Kanapinsko kandidatūros į nuolatinius pirmininkus, kol nebus išsiaiškintos visos šiuo metu paviešintos aplinkybės.

„Galimai neteisėtai pareigas ėjęs pareigūnas negali tapti nuolatiniu institucijos vadovu. Abejonių kelia ir visų VTEK narių atsisakymas užimti laikinojo pirmininko pareigas, nors tai yra reglamentuojama įstatymu – laikinuoju pirmininku tampa vyriausias pagal amžių komisijos narys ir VTEK įstatymas nenumato jokių išlygų. Kodėl jis atsisako vykdyti savo pareigą?“, – komentavo E. Gentvilas.


Eugenijus Gentvilas

Eugenijus Gentvilas© Edvard Blaževič

Abejonių kelia ir tai, kad likus dviem dienom iki tikro ar tariamo VTEK posėdžio, vykusio praėjusių metų kovo 17 d., viešai buvo paskelbta, kad VTEK laikinai vadovaus V. Kanapinskas. Tai kovo 15 d. padarė Seimo pirmininkas po susitikimo su komisijos nariais – jau tada jis sakė, kad visi vyresni VTEK nariai atsisakė siūlomų laikinojo pirmininko pareigų.

„Kas suorganizavo tą posėdį, kuriame V. Kanapinskas buvo paskirtas? Buvęs komisijos pirmininkas griežtai atsiriboja nuo posėdžio ir stebisi, kaip jo parašas atsirado ant protokolo. Siūlau Seimo pirmininkui stabdyti nuolatinio komisijos vadovo paskyrimo procedūrą, nes peršasi išvada, kad V. Kanapinskas laikinuoju VTEK pirmininku tapo neteisėtai“, – pranešime cituojamas E. Gentvilas.

Su Alfa.lt kalbėjęs parlamentaras sako, kad „pirmiau turi būti išaiškinta praeitis“. Be to, kliūva ir anksčiau paviešinti V. Kanapinsko ryšiai su valdančiąja valstiečių-žaliųjų partija.

„Kaip čia atsitinka, kad neranda Seimo pirmininkas žmonių, niekaip nesusijusių su valstiečiais. Pono Kanapinsko žmona dirba pas Astą Kubilienę padejėja. Tokios sąsajos, matant VTEK situaciją, kelia nerimą ir netikrumo jausmą. Kita savaitė bus skirta šiem dalykam aiškintis“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Praėjusiais metais pasibaigus tuometinio VTEK vadovo Romo Valentukevičiaus įgaliojimams laikinuoju komisijos pirmininkui turėjo tapti vyriausias VTEK narys. Tačiau juo tapo jauniausias narys – V. Kanapinskas. Jo kandidatūrą V. Pranckietis dabar siūlo tvirtinti kaip nuolatinio komisijos pirmininko.

Ant susirinkimo, kuriame V. Kanapinskas buvo paskirtas laikinuoju pirmininku, protokolo yra buvusio pirmininko R. Valentukevičiaus parašas nors pats R. Valentukevičius teigia, kad tokiame susirinkime nedalyvavo ir tokio protokolo nepasirašė.

VTEK ketvirtadienį popiet Alfa.lt atsiųstame atsakyme kategoriškai neigiami buvusio komisijos vadovo teiginiai. Laikinojo komisijos pirmininko pasirašytą raštą pridedame:


VTEK atsakymas

VTEK atsakymas© Alfa.lt


VTEK atsakymas

VTEK atsakymas© Alfa.lt

A. Maldeikienė: tai yra kompleksinė problema

Alfa.lt dėl šios situacijos klausė ir daugiau politikų nuomonių. Atkreiptinas dėmesys, kad tiek su jais, tiek su E. Gentvilu kalbėtasi prieš tai, kai VTEK atsiuntė atsakymus į užduotus klausimus.

Valstiečių frakcijos narys Povilas Urbšys pripažino su ja detaliai nesusipažinęs, tačiau sakė manantis, jog vertėtų iki galo išsiaiškinti prieš nuolatinio pirmininko skyrimą, jog nekiltų abejonių dėl dar vienos svarbios valstybės institucijos vadovybės ir priminė Vyriausiosios rinkimų komisijos ir jos pirmininkės Lauros Matjošaitytės atvejį.

„Jeigu Seimo dauguma nuspręs nelaukti atsakymų, o priimti sprendimą, tada pasiųs žinią visuomenei, kad gali būti skiriamas pažeidžiamas VTEK pirmininkas, tam, kad jis būtų tampomas už politinių virvučių. Man atrodo, to nereikia nei dabartinei politinei daugumai, nei pačiam Kanapinskui.

Mūsų oponentai bando ta tema spekuliuoti, ar VRK pirmininkė gali būti šališka. Tai lygiai taip pat su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija – kam lipti ant to paties grėblio? Galbūt geriau neskubėti, atsakyti aiškiai visuomenei į tuos klausimus, kurie kelia abejonių ir, jeigu viskas ten skaidru, tai koks skirtumas, ar mes priimsime sprendimą kitą savaitę, ar už dviejų savaičių“, – kalbėjo P. Urbšys.


Povilas Urbšys

Povilas Urbšys© Organizatoriai

Pasak politiko, detaliau padėtį pasiaiškinti galėtų Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, vykdantis VTEK parlamentinę priežiūrą.

„Komisijos pirmininkas skiriamas Seimo pirmininko teikimu, tai aš manyčiau, kad jeigu pavestų komitetui, kuris kuruoja VTEK darbą, tai mes galėtume pasigilinti“, – pridūrė P. Urbšys.

Seimo narės Aušros Maldeikienės manymu, šis atvejis rodo, kad atsainiai žiūrima į teisės viršenybės principus ir taip pat sugretino jį su abejonėmis dėl VRK skaidrumo.

„Aš akivaizdžiai matau, kad Lietuvos valdžios institucijos pradeda su įstatymais ir teisės normomis elgtis taip, kaip jiems patogiau. Tai yra kolegialūs organai, kurie virsta vienasmeniais. Aš į tai žiūriu kaip į kompleksinę, gilią problemą Lietuvoje – nesuvokiama, kas yra teisės viršenybės principas. Tiesą pasakius, mišrioje Seimo grupėje, kurioje yra keturi nariai, protokolai rašomi sąžiningiau.

Institucijos, kurios yra pašauktos stebėti taisykles – ir VTEK tuo užsiima, stebi taisykles, kaip ir VRK stebi, ar laikomasi įstatymų ir taisyklių, sutartų žaidimo sąlygų. Jie, man atrodo, yra neįgalūs suvokti, kad tada bent jau patys turėtų parodyti pavyzdį. Tai yra vienas labiausiai mane šokiravusių dalykų, atėjus į Seimą, kai supratau, kad taip yra“, – kalbėjo A. Maldeikienė.

reklama

Ji pridūrė, jog neseniai Seimo mišri parlamentarų grupė turėjo susitikimą su V. Kanapinsku: „atsakymai buvo logiški į mūsų klausimus, aš ketinau balsuoti už ir tą jiems pasakiau, tačiau šita medžiaga vers mane dar kartą perklausti, kaip jie tą problemą mato ir vertina“.


Aušra Maldeikienė

Aušra Maldeikienė© Paulius Peleckis

Po „Alfa.lt“ publikacijos suabejota VTEK pirmininko paskyrimo teisėtumu: siūlo neteikti kandidatūros

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdis