Rusija prašo dėl S. Skripalio apnuodijimo sušaukti JT Saugumo Tarybos posėdį

JT Saugumo Taryba
JT Saugumo Taryba
  © SCANPIX
Alfa.lt | BNS
2018-04-04 20:10

Maskva paprašė balandžio 5 dieną surengti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl buvusio rusų karinės žvalgybos karininko Sergejaus Skripalio apnuodijimo, trečiadienį pareiškė Rusijos ambasadorius JT Vasilijus Nebenzia.

„Prašome sušaukti atvirą Saugumo Tarybos posėdį dėl Didžiosios Britanijos premjerės laiško, susijusio su incidentu Solsberyje“, – per JT Saugumo Tarybos posėdį sakė V. Nebenzia.

Manoma, kad šis posėdis įvyks balandžio 5 dieną 15 val. Niujorko (22 val. Lietuvos) laiku.

Rusijos siūlymas Didžiajai Britanijai surengti bendrą tarptautinį tyrimą dėl S. Skripalio ir jo dukters apnuodijimo trečiadienį buvo atmestas tiek Londone, tiek ir Hagoje, kur įsikūrusi Cheminių ginklų draudimo organizacija (OPCW). 

Britų pareigūnai mintį, kad įtariami nusikaltėliai galėtų tirti nusikaltimą kartu su auka, pavadino „iškrypėliška“.

15 OPCW valstybių narių balsavo prieš Rusijos siūlymą, 17 susilaikė, ir tik 6, įskaitant pačią Rusiją, palaikė.

Pasigedo žinių apie augintinius

Kiek anksčiau trečiadienį Rusijos ir Didžiosios Britanijos diplomatinis kivirčas dėl S. Skripalio  ir jo dukters apnuodijimo pakrypo netikėta linkme, Maskvai pasiskundus dėl informacijos stokos apie buvusio dvigubo agento augintinius.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova užsiminė, kad gyvūnų būklė ir jų buvimo vieta galėtų padėti išsiaiškinti buvusio šnipo ir jo dukters apnuodijimo aplinkybes Anglijoje.

„Turime patikimos informacijos, kad Skripaliai savo namuose turėjo augintinių“, – sakė ji spaudos konferencijoje.

„Tai yra tiesiogiai susiję su šia byla, jei kalbame apie cheminio ginklo panaudojimą, kadangi keletas (apnuodijimo) versijų veda prie namo, kuriame gyveno Skripaliai“, – tvirtino ji.

„Kur yra tie gyvūnai, kokios jie būklės? Kodėl britų pareigūnai nemini šio fakto? Kalbame apie gyvus organizmus, o jeigu buvo panaudotos nuodingos medžiagos, gyvi organizmai turėjo nukentėti“, – kalbėjo M. Zacharova.

Ankstesnę dieną rusų ir britų spauda citavo S. Skripalio dukterėčią Viktoriją Skripal, pasak kurios, jos dėdės namuose buvo dvi katės ir dvi jūrų kiaulytės.

„Jie turėjo katę, vardu Masiania, iš Rusijos ir dar vieną katiną iš prieglaudos“, – V. Skripal citavo Britanijos dienraštis „Daily Mail“.

Ji atmetė versiją, kad buvęs GRU karininkas ir jo dukra galėjo būti apnuodyti savo namuose Solsberyje, nes tuo atveju taip pat būtų nukentėję gyvūnai.

„Katės galėjo pabėgti iš namo, o jūrų kiaulytės turėjo būti rastos negyvos savo narvuose (jei S. Skripalio name buvo panaudotos nervus paralyžiuojančios dujos). Apie tai nieko nebuvo pasakyta“, – sakė buvusio rusų šnipo dukterėčia.

Tarptautiniai ekspertai tebelaukia Solsberio medžiagos

Tarptautinės cheminių ginklų priežiūros organizacijos ekspertai kitos savaitės pradžioje turėtų gauti per ataką prieš dvigubą rusų agentą panaudotos medžiagos mėginių tyrimų rezultatus, pagal kuriuos bus paruošta ataskaita, trečiadienį paskelbė organizacijos vadovas Ahmetas Uzumcu.

„Mėginių tyrimų rezultatai, kaip tikimasi, bus gauti kitos svaitės pradžioje. Kai tai įvyks, sekretoriatas, remdamasis šiais duomenimis, paruoš ataskaitą. Kopija bus perduota Didžiajai Britanijai“, – pranešė Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) vadovas.

Pranešime sakoma, kad pagal organizacijoje galiojančias taisykles, šiuo atveju kitos šalys su ataskaita galės susipažinti tik gavusios Jungtinės Karalystės sutikimą.

A. Uzumcu taip pat pabrėžė, kad Londonas šiuo klausimu pasisako už visiško skaidrumo užtikrinimą.

„Didžioji Britanija išreiškė pageidavimą, kad būtų užtikrintas kuo didesnis skaidrumas. Ji jau perspėjo, kad pageidautų, jog ataskaitos turinys būtų atskleistas ir kitoms suinteresuotoms šalims“, – kalbėjo jis.

Londonas kaltina Maskvą prisidėjus prie kovo 4 dienos pasikėsinimo į S. Skripalį, tačiau šiuos kaltinimus neigianti Rusija trečiadienį pareiškė, kad ataką neva surengė britų ir JAV slaptosios tarnybos.

Pirmasis po Antrojo pasaulinio karo cheminių ginklų panaudojimo Europoje atvejis smarkiai atšaldė Maskvos ir Vakarų šalių santykius. Abi pusės išsiuntė daugiau kaip po 150 diplomatų.

Britanija taip pat įšaldė aukšto lygio diplomatinius kontaktus su Rusija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.