Garsiajam tulpinių lyderiui A. Vertelkai iš teismo atėjo nemalonios žinios

Algimantas Vertelka prašo perkelti jį į pataisos namus
Algimantas Vertelka prašo perkelti jį į pataisos namus
© Bronius Jablonskas

Viena garsiausių praėjusių kelių dešimtmečių kriminalinio pasaulio asmenybių, Panevėžyje siautusios Tulpinių gaujos, sutramdytos tik pareigūnų desanto iš Vilniaus, vadeiva Algimantas Vertelka šią savaitę sulaukė jam pačiam nemalonių naujienų iš teismo.

Pinčios pravardę turėjęs A. Vertelka, vadovavęs vienai žiauriausių Lietuvos nusikalstamų gaujų, jau 17 metų sėdi už grotų ir yra vienas iš nedaugelio Lietuvos nusikaltėlių, nuteistų kalėti iki gyvos galvos du kartus. Kadangi Lukiškėse garsus nusikaltėlis kali jau daugiau nei 10 metų, A. Vertelka turi teisę prašyti būti perkeliamas į pataisos namus.

reklama

Pataisos namai, palyginus su Lukiškių kalėjimu, gali atrodyti lyg sanatorija. Lukiškėse kaliniai laiką leidžia ankštose kamerose, iš kurių išleidžiami tik trumpam laikui, o pataisos namuose kaliniai neretai kali atvirose patalpose, gali patys naudotis virtuve, būti lauke, turi gerokai daugiau laisvės.

Kovo viduryje A. Vertelka eilinį kartą teikė prašymą Vilniaus miesto apylinkės teismui dėl perkėlimo į pataisos namus. Tačiau šią savaitę garsus nusikaltėlis sulaukė neigiamo atsako – teisėjas Dainius Grizickas atmetė Pinčios prašymą. Kitą kartą kreiptis į teismą dėl perkėlimo buvęs tulpinių vadeiva galės tik po pusmečio, iki tol jis lieka kalėti Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime.

Nesiseka su teisėjais

reklama

Tai jau toli gražu ne pirmas kartas, kai A. Vertelka bando išprašyti teisėjų perkelti jį į pataisos namus, tačiau iki šiol visi Pinčios bandymai baigdavosi nesėkme.

Koją A. Vertelkai pakiša drausmės stoka – prieš kelerius metus kalinio prašymas buvo atmestas atsižvelgus, kad A. Vertelka turi keliolika nuobaudų, kurias užsidirbo ir dėl vadinamųjų „paniatkių“, kalinių tarpusavio bendravimo taisyklių, kurių laikydamasis A. Vertelka baidosi bendravimo su žemesnės kastos kaliniais, taip pat kadaise skundėsi, jog yra priverstas su žemesnio rango likimo draugais šluoti Lukiškių kiemą.

Krauju nulietas kelias

Panevėžio tulpiniai, kuriems vadovavo A. Vertelka ir Virginijus Baltušis, laikomi viena žiauriausių Lietuvos gaujų, galimai įvairiais būdais nužudžiusių daugiau nei 30 žmonių. Įdomu tai, kad didelė dalis šio skaičiaus – tos pačios gaujos nariai, kuriuos vadeivos ir aukštesni gaujos hierarchijos nariai žudė, kaip ir pajūrio Gaidjurginių gaujos lyderis Sigitas Gaidjurgis, greičiausiai vedami paranojos.

Manoma, kad A. Vertelka galėjo dalyvauti 11 žmogžudysčių, o V. Baltušis – net 22 žmogžudystėse, nors anksčiau paminėtas S. Gaidjurgis, nuteistas už 16 žmogžudysčių, laikomas šios srities „rekordininku“ Lietuvoje.

reklama

Kaip ir daugelis praėjusioje amžių sandūroje veikusių ir vėliau likviduotų gaujų, taip ir tulpiniai vertėsi turto reketu – reikalaudavo duoklių iš sėkmingų Panevėžio krašto verslininkų. Ypač tulpiniams padėjo tai, kad tuometinė Panevėžio policija prieš juos buvo bejėgė.

Nužudė ir neplanuotą auką

Sutramdyti Panevėžio policijos nepažabojamą Tulpinių grupuotę pavyko tik tuomet, kai prieš juos buvo mestos pajėgos iš Vilniaus, o tokių veiksmų buvo imtasi po to, kai tulpiniai įvykdė itin įžūlų ir žiaurų nusikaltimą, nuskambėjusį per visą Lietuvą – pagrobė ir nužudė verslininką, „Mažeikių naftos“ vadovą Gedeminą Kiesų, jo sūnų Valdą ir vairuotoją Alfonsą Galminą.

2000 m. liepos 6 d. tris vyrus pagrobę Tulpinių gaujos nariai prievarta iš jų išgavo banko korteles ir jų kodus, vėliau pasmaugė A. Galminą, o G. ir V. Kiesus nušovė, kūnus be galvų užkasė po žeme.

Kaip paaiškėjo, nusikaltimas buvo suplanuotas iš anksto – tulpiniai apsimetė policijos ekipažu, kuris sustabdė G. Kiesaus ekipažą. Nusikaltėliai tikėjosi, kad G. Kiesus važiuos tik su vairuotoju, tačiau verslininkas iš oro uosto buvo pasiėmęs iš užsienio grįžusį sūnų. Tai tulpiniams tapo netikėtumu, tačiau neplanuotas asmuo pasigailėjimo nesulaukė – taip pat buvo nužudytas, kad neliktų įkalčių.

reklama

Po trijų vyrų dingimo buvo mestos gausios policijos pajėgos, galiausiai rasti trys kūnai; tulpinių vaidmenį šioje istorijoje pavyko įrodyti tik po to, kai, neatlaikę spaudimo, prabilo keli šios gaujos nariai.

reklama

Garsiajam tulpinių lyderiui A. Vertelkai iš teismo atėjo nemalonios žinios

Algimantas Vertelka prašo perkelti jį į pataisos namus