JAV ambasadorė Lietuvoje A. Hall globos labdaros renginį, padėsiantį Lietuvos moterims kuo ankščiau diagnozuoti krūties vėžį

Anne Hall
Anne Hall
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2018-03-23 00:24

Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija (IWAV) jau dešimtą kartą inicijuoja labdaros renginį „Sužydėjusi viltis“ („Blossom of Hope“), kurio tikslas – pagerinti ankstyvą krūties vėžio diagnostiką. Pasak medikų, iš pusantro tūkstančio mūsų šalies moterų, išgirdusių šios onkologinės ligos diagnozę, penktadalis yra iki 50 metų amžiaus, o 5–6 – itin jaunos, iki 30 metų.

Svarbu žinoti: susirgti gali ir jaunos moterys

reklama

Kas trečia moteris į medikus kreipiasi tik tuomet, kai liga jau būna pažengusi. „Tikrai nepamiršiu moters, kuri į specialistus kreipėsi dėl profilaktinio krūtų patikrinimo. Jauna verslininkė, pasitempusi, pasipuošusi perlų vėriniu ir labai skubanti į dalykinį susitikimą. O krūtyje – itin išplitęs navikas, pati krūtis – deformuota, sutraukta, audiniai – nekrotizavę...“ – dalijasi Nacionalinio vėžio instituto gydytoja radiologė Rūta Briedienė.

Anot jos, lyginant su kitomis onkologinėmis ligomis, sergantiems krūties vėžiu prognozės yra gana geros – dėl taikomo efektyvaus gydymo ir vis ankstyvesnio diagnozės nustatymo gerėja susirgusiųjų išgyvenamumo skaičiai. Vis tik gydytoja pabrėžia, kad jaunesnės moterys neturėtų pamiršti patikros – jos taip pat gali susirgti.

Nacionalinio vėžio instituto Krūties ligų chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas prof. Valerijus Ostapenko sako, kad jauniausia jo operuota pacientė buvo 23 metų, o vyriausia – 91 metų amžiaus.

reklama

„Turime visas galimybes šiuolaikiškai gydyti šią ligą, ir jeigu pavyktų pasiekti, kad Valstybinės ligonių kasos lėšomis apmokamą tyrimą pasidarytų kuo daugiau pacienčių, kurioms ši programa skirta, mirštamumą nuo krūties vėžio pavyktų stipriai sumažinti“, – teigia prof. V. Ostapenko.

Ištobulėjus radiologiniams tyrimo metodams, itin dažnai galima nustatyti ir nečiuopiamus krūties navikus, todėl medikai pataria tikrintis ir nesant žinomų krūties ligų simptomų, ypač jei moteris jaučia kažką neįprasto. Geriausia ne dvejoti, bet pasitikrinti pas specialistą.


Biopsinė adata

Biopsinė adata© Organizatoriai


Biopsinė adata

Biopsinė adata© Organizatoriai

Nuo krūties vėžio neapsaugota nė viena moteris

Jau 10 kartą Vilniuje rengiamo labdaros renginio „Sužydėjusi viltis“ globėja JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall sako, kad jai didelė garbė prisijungti prie šios veiklių moterų iniciatyvos. Jų kasmet surenkamos lėšos yra skiriamos biopsinėms adatoms, naudojamoms krūties vėžio radiologinei diagnostikai, ir krūties audinio žymekliams įsigyti. Per pastaruosius 9 metus šiam kilniam tikslui užsienio ambasadorių ir verslininkų žmonoms pavyko surinkti per 170 tūkst. eurų.

„Labai malonu matyti tiek susivienijusių moterų iš skirtingų šalių, kalbančių skirtingomis kalbomis, kurios visos yra neabejingos Lietuvos moterų sveikatos problemoms. Turbūt kiekvienas iš mūsų pažįsta ką nors, ką palietė ši liga: mamą, močiutę, sesę, dukrą ar draugę. Ir daugeliui tai teko išgyventi. Ankstyvoji diagnostika – kol kas geriausias būdas įveikti vėžį. Todėl raginu visus prisijungti ir nelikti abejingus“, – sako JAV ambasadorė Lietuvoje ir labdaros renginio „Sužydėjusi viltis“ globėja A. Hall.


Anne Hall

Anne Hall© Asmeninis albumas

Lietuvoje gyvenančias užsienietes vienija panašios vertybės

Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija šiemet iškilmingą labdaros renginį organizuoja gegužės 5 d. Vaidilos teatre. IWAV komitetą šiemet sudaro 11 Lietuvoje gyvenančių moterų iš Amerikos, Danijos, Ukrainos, Švedijos, Kroatijos, Filipinų ir Olandijos.

IWAV komiteto pirmininkė Natalija Dapkienė sako, kad tradicinis labdaros renginys – tai užsienio moterų susivienijimo simbolis su Lietuvos moterimis dėl problemos, su kuria teko susidurti, sprendimo.

„Daugeliui iš mūsų krūties vėžys susijęs ir su asmenine šeimine patirtimi, ir tai irgi motyvuoja mus imtis iniciatyvos ir padėti toms moterims, kurios susiduria su šia skaidžia patirtimi. IWAV – tai skirtingų pasaulio šalių atstovės, kurias vienija bendros vertybės – solidarumas, noras padėti ir dalytis rūpesčiu su tais, kas šalia mūsų“, – sako N. Dapkienė.

Kaip ir kasmet, per renginį surinktos lėšos bus skiriamos ankstyvą krūties vėžio diagnozavimą palengvinančioms priemonės įsigyti, kurios bus dovanojamos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių onkologinėms ligoninėms.

JAV ambasadorė Lietuvoje A. Hall globos labdaros renginį, padėsiantį Lietuvos moterims kuo ankščiau diagnozuoti krūties vėžį

Anne Hall