Ukrainos parlamente sulaikyta N. Savčenko

Ukrainos parlamentas atėmė N. Savčenko neliečiamybę
Ukrainos parlamentas atėmė N. Savčenko neliečiamybę
© SCANPIX
BNS | Alfa.lt
2018-03-22 15:01

Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) agentai ketvirtadienį Aukščiausiosios Rados patalpose sulaikė deputatę Nadiją (Nadeždą) Savčenko. Jai pareikšti kaltinimai rengus teroro aktą parlamente.

Likus 20 minučių iki arešto Aukščiausioji Rada nubalsavo naikinti N. Savčenko neliečiamybę. Ji dar spėjo trumpam išeiti iš parlamento pastato ir lauke atsisveikinti su jos aplankyti atvažiavusia motina.

reklama

Sulaikoma N. Savčenko paprašė leidimo pėsčiomis nueiti iki SBU būstinės, kur turėjo būti surašytas arešto aktas. Saugumiečiai leido tai padaryti.

Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lucenka apie tai, kad buvusi karo pilotė, pasaulinio dėmesio sulaukusi po to, kai ją pagrobė ir į Rusiją išgabeno Kremliaus remiami Donbaso separatistai, planavo teroro išpuolį, paskelbė kovo 15 d.

J. Lucenkos teigimu, tyrėjai turi nepaneigiamų įrodymų, kad N. Savčenko planavo surengti teroro aktų, įskaitant sprogdinimus Aukščiausiosios Rados posėdžių salėje.

„Tyrėjai turi nepaneigiamų įrodymų, kad Savčenko asmeniškai planavo, asmeniškai verbavo, asmeniškai nurodinėjo, kaip čia, šioje (parlamento) salėje, įvykdyti teroristinį aktą. Dviem kovinėmis granatomis sunaikinti dvi ložes parlamente, iš minosvaidžių apšaudyti parlamento kupolą, o iš automatų pribaigti tuos, kurie būtų išgyvenę“, – teigė J. Lucenka.

Anksčiau N. Savčenko buvo apklausiama SBU byloje dėl tariamo sąmokslo nužudyti Ukrainos prezidentą Petro Porošenką ir kitus aukšto rango pareigūnus, kurioje anksčiau kovo mėnesį buvo sulaikytas belaisvių mainus Donbase organizavęs Volodymyras Rubanas.

Kovo 20 d. N. Savčenko pareiškė, kad „sąmoningai aptarinėjo absurdiškus perversmo ir teroristinių atakų prieš aukšto rango pareigūnus planus“, laikydama tai „politine provokacija“. Ji taip pat atmetė kaltinimus, kad neva gali turėti ryšių su Rusija ir veikti Kremliaus naudai.

2017-ųjų gruodžio pradžioje teisinio išsilavinimo neturintis generalinis prokuroras J. Lucenka pateikė ne mažiau rimtą kaltinimą buvusiam Gruzijos prezidentui ir Ukrainos Odesos srities gubernatoriui Michailui Saakašviliui, kad šis veikęs Rusijos naudai ir už tai gavęs solidžią finansinę paramą.

Vis dėlto Ukrainos teismas nerado pagrindo M. Saakašvilį sulaikyti. Jis galiausiai buvo išsiųstas iš šalies, remiantis tuo, kad pateko į jos teritoriją neteisėtai, prieš tai netekęs Ukrainos pilietybės.

Ukrainos žiniasklaidos kalbinti ekspertai viešai abejojo J. Lucenkos kaip įrodymu pateiktais garso įrašais, kuriuose M. Saakašvilis neva aptarinėjo nusikalstamos veikos planus. Įdomu tai, kad N. Savčenko vėlgi kaltinama remiantis teisėsaugos surinktais garso įrašais.

reklama

Ukrainos parlamente sulaikyta N. Savčenko

Ukrainos parlamentas atėmė N. Savčenko neliečiamybę
+4