Vilniuje butams ant kulnų lipa namų valdos sklypai

Vilnius
Vilnius
© Paulius Peleckis
Alfa.lt
2018-03-21 15:37

Sostinėje ir jos priemiesčiuose šiuo metu plėtojama keliolika individualių namų statybai pritaikytų namų valdos sklypų projektų. Jų dydis – nuo keliasdešimt iki kelių šimtų sklypų. Laisvų, dar neparduotų skaičius juose viršija 600. VĮ Registrų centras duomenimis, per paskutinį pusmetį Vilniuje per mėnesį vidutiniškai buvo nuperkama apie 100 sklypų per mėnesį.

reklama

NT rinkos ekspertai pastebi, kad sklypų paklausa po sunkmečio kaupėsi kelerius metus, o Vilniuje ir jo apylinkėse visiškai namo statybai paruoštų ir išplėtotų sklypų už prieinamą kainą pasiūla buvo ribota.

Pasak „Ober-Haus“ būsto departamento vadovo Audriaus Šapokos, sklypų individualiai statybai projektų proveržį Vilniuje inspiravo keli prieš kelerius metus pradėti ir tuo metu atrodę drąsūs ir labai sėkmingi projektai pietinėje miesto dalyje. „Sostinės parke“ buvo suformuota per 200 sklypų, aro kaina iš pradžių siekė apie 1,5 tūkst. eurų.

Sklypai sėkmingai buvo išparduoti ne tik dideliuose, bet ir mažuose naujai suformuotuose kvartaluose. „Visi 12 sklypų nedideliame kvartale Kalnėnuose, kurį plėtojome 2015 m., buvo nupirkti bemaž per savaitę“, – patvirtino kito NT grupės „Rewo“ šiuo metu plėtojamo projekto – „Sklypai Kalnėnuose“ pardavimų vadovė Kotryna Kunigėlė.

reklama

Sklypų paklausa auga

Sekdami kelių sėkmingų projektų pėdomis, investuotojai ėmė aktyviai investuoti į sklypų kvartalų plėtrą, reikšmingai papildydami sostinės būsto rinką bei sudarydami aiškiai matomą konkurenciją didesniems butams ar kotedžams. Registrų centro duomenimis, lyginant sklypų ir butų pardavimų apimtis Vilniuje per paskutinį pusmetį, butų naujai pastatytuose namuose pardavimai sklypų pardavimus lenkia dvigubai, tačiau kai kuriais mėnesiais sklypų paklausa nuo butų atsiliko tik trečdaliu. Pavyzdžiui, praėjusių metų rugsėjį buvo parduoti 309 naujos statybos butai ir 200 namų valdos sklypų. Šių metų vasarį parduoda 217 butų ir 177 sklypai.

Individualių namų statybai žemės sklypai intensyviai plėtojami rytinėje Vilniaus dalyje. Čia parduodamų namų su daline apdaila kainos svyruoja nuo 800 iki 1500 eurų už kv. m, turto kaina priklauso ir nuo sklypo dydžio. Greta esančiuose rajonuose, Pavilnyje panašiai kainuoja nauji kotedžai ar butai su daline apdaila, o kai kuriuose projektuose kaina perkopia ir 1600 eurų už kv. m. Miegamuosiuose daugiabučių namų rajonuose erdvus butas vidutiniškai kainuoja apie 90 tūkst. eurų. Už panašią sumą Vilniuje jau galima nusipirkti ar pasistatyti namą.

Paprastai namus renkasi vidutines pajamas turintys, aukštesnio socialinio statuso žmonės, kuriems svarbus privatumas, jiems reikia gamtos, erdvės. Prieinamiausias individualaus namo, įskaitant ir sklypo kainą, biudžetas yra tarp 100–140 tūkst. eurų.

reklama

Prognozuoja sėkmę aukštesnės klasės projektams

Pagal registruojamų namų valdos sklypų pardavimų sandorių skaičių Vilniuje praėjusių metų pabaigoje pirmavo Verkių ir Naujosios Vilnios seniūnijos. Per paskutinius 4 mėnesius Verkių seniūnijoje buvo parduota 170, o Naujosios Vilnios –150 sklypų. Per pirmuosius šių metų mėnesius daugiausia sklypų parduota Panerių (98) ir Naujosios Vilnios (65) seniūnijose.

Sklypo individualiam namui patrauklumą lemia daugelis veiksnių. „Išprususių pirkėjų dėka rinkoje beveik nebeliko sklypų kvartalų be asfaltuoto privažiavimo, atvestų komunikacijų – dujų, elektros, vandentiekio ir nuotekų tinklų. Svarbi gamtinė aplinka, kaimynystė ir kaimyninių teritorijų plėtra, socialinė infrastruktūra, susisiekimas su miesto centru“, – vardijo A. Šapoka.

Didesnį likvidumą ir sėkmę jis prognozuoja tiems sklypų ir individualių namų projektams, kurie orientuojasi į aukštesnę nei vidutinė projektavimo ir statybos kokybę. Papildomą komfortą, malonesnę aplinką kuria socialinė infrastruktūra individualių namų kvartalų viduje, kuri dažniausiai nėra komerciškai naudinga, tačiau žmonės ją vertina. Ar jie pasirengę už tai mokėti daugiau? Tai retorinis klausimas. Vieta mieste išlieka svarbiausiu patrauklumo kriterijumi.

reklama

NT ekspertų vertinimu, labai respektabili vieta yra Naujosios Vilnios seniūnijoje esantys Kalnėnai, su didele žemės sklypų pasiūla ir ypač perspektyvia infrastruktūra. Avižieniuose, Zujūnuose, kur kainos žemesnės, formuojasi kuklesni, ekonominės klasės kvartalai. Nemenčinės plentas, Antakalnis, Bajorai – mėgstamos vietos, tik ten žemės sklypų pasiūla yra nedidelė.

Individualių namų kvartalai savo socialine funkcija artimi miesto miegamiesiems rajonams. Į juos žmonės sugrįžta ilsėtis, o visas socialinis gyvenimas vyksta miesto centre, todėl daugeliui aktualu, kiek būsimi namai bus nutolę nuo centro.

Arčiausiai miesto centro – Kalnėnai

Vienas intensyviausiai plėtojamų ir arčiausiai miesto centro esančių sklypų ir individualių namų kvartalų yra Kalnėnai – teritorija, išsidėsčiusi palei Minsko plentą. Nuo senamiesčio ji nutolusi 7 km – tiek pat, kiek tolimesni namai Žirmūnuose. Pasak „Sklypų Kalnėnuose“ projekto pardavimų vadovės K. Kunigėlės, pirkėjai šioje vietoje vertina ne tik privatumą ir gamtinę aplinką, bet ir senamiesčio artumą. Projekto plėtotojai pastebi, kad būsto rinkoje jie vis dažniau konkuruoja su didesniais senos ir naujos statybos butais centrinėje miesto dalyje, nes sklypas su namu savo kaina prilygsta butui senamiestyje.

reklama

Į namus kraustosi pagausėjusios šeimos, jau turinčios gyvenimo bute patirties, žmonės, siekiantys aukštesnės kasdienio gyvenimo kokybės. Konkurenciją butams sudaro sklypai su išplėtota infrastruktūra. Pavienių, neišplėtotų gyvenamosios paskirties teritorijų be komunikacijų, net ir nepaisant mažesnės jų kainos, paklausa krenta, nors jų dar galima rasti beveik visame Vilniuje ir jo priemiesčiuose.  

reklama