S. Skvernelis: stadiono Vilniuje statybos – projektas ant žlugimo ribos

"Vilniaus nacionalinio stadiono" pasiūlymas
"Vilniaus nacionalinio stadiono" pasiūlymas
© Organizatoriai
Alfa.lt | BNS
2018-03-21 11:27

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad Vilniuje ilgus metus įstrigęs futbolo stadiono statybos projektas atsidūrė ant žlugimo ribos. 

Pranešime spaudai teigiama, kad vėluoja visi daugiafunkcinio komplekso statybų projekto etapai, o šiuo metu procesams persikėlus į teismus darosi vis aiškiau, kad sutarties pasirašyti ir darbų laiku pradėti bus tiesiog nespėta. Visos iš ES fondų lėšų finansuojamos projektų sutartys turi būti pasirašytos iki 2020 m. gruodžio 31 d.

„Akivaizdu, kad šiam projektui iškilo labai reali grėsmė ir, matyt, jau ruošiami pasiteisinimai, kodėl miestiečiai ir toliau matys ne nacionalinį stadioną, o styrančius jo griaučius, į kuriuos investuoti milijonai. Kalbėti, kodėl Vilniuje nepavyksta laiku sutvarkyti įvairių procedūrų, galima ilgai, bet valdžia yra ne tam, kad aiškintų nesėkmių priežastis, o tam, kad laiku rastų sprendimus ir tinkamai atliktų savo darbą“, – sakė S. Skvernelis.

Klausimas, kaip toliau klostysis pirkimo procedūros, likus tik vienam dalyviui ir laukiant teismo sprendimo, – atviras. Dar didesniu iššūkiu tampa spėti laiku investuoti ES fondų pinigus, kyla didelis pavojus prarasti ES rezervines lėšas. 

Viso objekto vertė be papildomos infrastruktūros siekia 79 mln. eurų. Iš jų rezervuota 34 mln. eurų. Sutartį su koncesininku planuojama sudaryti tik 2019 m. trečiame ketvirtyje.

reklamaMero padėkos vakaras Vilniečiams© Paulius Peleckis

Sostinės meras Remigijus Šimašius atkerta, jog projektą sugadinti gali tik pati Vyriausybė.

„Dėl stadiono galiu pasakyti vienareikšmiškai, kad yra viena rizika, susijusi su Nacionaliniu stadionu ir daugiafunkciniu kompleksu, ir tą riziką kaip tik premjerui ir išsakiau šiandien. Ta rizika yra, kad Vyriausybė nuspręs dėti ant stabdžių ir nuspręs perskirstyti europinius pinigus“, – prieš Vilniaus tarybos posėdį žurnalistams sakė R. Šimašius.

Jo teigimu, stadionas turėtų būti baigtas, kaip numatyta grafike.

„Šiai dienai viskas vyksta gana sklandžiai. Jeigu teismas laiku išnagrinės skundus, kaip ir buvo numatyta, tai galbūt greičiau negu pagal grafiką galime projektą realizuoti“, – teigė meras.

„Vyriausybė galbūt yra pagrindinis akcentas ir europinių pinigų skyrimas priklauso nuo Vyriausybės agentūrų. Čia viskas atsiremia į Vyriausybės veiksmus“, – pridūrė R. Šimašius.


Komplekso vizualizacija© Organizatoriai

Pernai rugpjūtį skelbta, jog 88,5 mln. eurų vertės projektui iš ES fondų tikimasi gauti 33,6 mln. eurų. Sutartys dėl ES finansavimo turi būti pasirašytos iki 2020 metų pabaigos, o pinigai turi būti išmokėti ir panaudoti iki 2022 metų rugsėjo.

Teismas kovo pradžioje sustabdė Nacionalinio stadiono rangos konkurso procedūras. Bendrovė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ teismui skundžia konkurso komisijos sprendimą nenagrinėti jos pasiūlymo.

Konkurso komisija derybas toliau tęsia su vieninteliu likusiu jo dalyviu – koncerno „Icor“ valdoma inžinerinių produktų ir sprendimų bendrove „Axis Industries“ bei jos partneriais. Bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ pasiūlymas buvo atmestas, nes įmonė jį pateikė ne per informacinę viešųjų pirkimų sistemą, kaip to reikalavo konkurso sąlygos, o užklijuotame voke.

„Axis Industries“ kartu su bendrovėmis „Venetus Capital“, „Kauno arena“ ir architektų bendrovėmis „Populous“ bei „Cloud architektai“ kompleksą siūlo pastatyti už 79,9 mln. eurų. Konsorciumui pateikus detalizuotą stadiono urbanistinį ir architektūrinį sprendinį, finansinės veiklos modelį ir komercinės veiklos verslo planą, pasiūlymas bus vertinamas iki birželio vidurio, vėliau prasidės oficialios derybos.

25 metų trukmės koncesijos sutarties pasirašymas numatytas 2019 metų vasarą. 

Pasirengę diskusijai

„Reaguodami į viešumoje kilusią diskusiją dėl nacionalinio stadiono, pažymime, kad į Teismą buvome priversti kreiptis, siekdami, kad būtų užtikrintas sklandus, sąžiningas ir teisingas konkurso vykdymas, kad jame nebūtų dirbtinai apribota konkurencija bei galimybė rinktis ne iš vieno, bet iš kelių stadiono pasiūlymų. Taip pat, kad ES, valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšos būtų panaudotos efektyviai bei racionaliai“, – situaciją komentavo „Vilniaus nacionalinio stadiono“ vadovas Renatas Načajus.

R. Načajus tikina, jog „Vilniaus nacionalinio stadiono“ atstovai nuo pat pradžių buvo ir tebėra pasirengę diskusijai bei kompromisams, kad kilęs ginčas būtų baigtas pačiu greičiausiu bei efektyviausiu būdu – taikos sutartimi, sudaryta abipusių nuolaidų būdu.

„Tačiau keista, kad suteikiančiosios institucijos – Vilniaus miesto savivaldybės administracija ir Kūno kultūros ir sporto departamentas – nerodo jokio intereso bylą baigti taikiai. Priešingai, laikosi itin nuožmios pozicijos, nepripažįsta akivaizdžių savo klaidų konkurso sąlygose. Maža to, bet kokius konkurso sąlygų neatitikimus siūlo interpretuoti taip, kad jie būtų palankūs vieninteliam kitam konkurso dalyviui. Tuo tarpu institucijų noras konkursą užbaigti kaip įmanoma greičiau, nepaisant vykstančios teisminės bylos, perša vienintelę išvadą, jog yra siekiama kuo skubiau paskelbti laimėtoju vienintelį likusį konkurso dalyvį, tokiu būdu eliminuojant bet kokią galimą konkurenciją“, – sakė R. Načajus.

Vadovas išreiškė viltį, kad Teismas priims teisingą sprendimą, kuris konkurso vykdymą padarys efektyvų ir konkurencingą, o visuomenė turės galimybę išreikšti savo nuomonę ir rinktis ne iš vieno nacionalinio stadiono projekto.

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.