Po apsižodžiavimų Seime lavinos pajudėjo A. Skardžiaus apkaltos traukinys

Seimas spręs dėl Artūro Skardžiaus likimo
Seimas spręs dėl Artūro Skardžiaus likimo
© Edvard Blaževič

Antradienį Seimas nutarė „palaiminti“ opozicijos iniciatyvą pradėti apkaltą socialdemokratų darbo frakcijos nariui Artūrui Skardžiui – paralamente sudaryta specialioji apkaltos komisija.

Už tai balsavo 114 Seimo narių, nepritarusiųjų nebuvo, 2 susilaikė. Komisijai vadovaus valstietė Agnė Širinskienė, jos pavaduotojas – konservatorius Stasys Šedbaras.

reklama

Pradėti apkaltą A. Skardžiui siūlo 38 parlamentarai iš opozicinių konservatorių, liberalų frakcijų, iniciatyvą palaiko ir valdančiųjų valstiečių atstovas Arvydas Nekrošius.

Apkalta parlamentarui inicijuojama, Seimo opozicijai nepasitenkinus parlamento Antikorupcijos komisijos atlikto tyrimo dėl A. Skardžiaus interesų energetikoje išvadomis.

Apkaltos teikime teigiama, kad Seimo narys A. Skardžius galbūt šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, „kai vykdydamas savo pareigas 2009–2017 m. veikė su juo susijusios įmonės „Baltic energy group“ naudai ir pritarė apsimestinio sandorio sudarymui su bendrove „Naujoji energija“ galbūt siekiant nuslėpti tikrąją jo asmeninių (šeiminių) pajamų kilmę ir sąsajas su vėjo energetika, pateikė savo kandidatūrą ir veikė nuolatiniame interesų konflikte Seimo Energetikos komisijoje ir Ekonomikos komitete (įskaitant ir 2016–2020 m. kadencijos darbą Seime) tokiu būdu šiurkščiai diskredituodamas ir kompromituodamas ne tik savo, kaip Seimo nario, bet ir Seimo autoritetą ir reputaciją“.

reklama

V. Gailius prabilo ir apie KGB ryšių pavojų

Iniciatyvą pradėti apkaltą pristatęs Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius akcentavo, kad A. Skardžiaus veiklą reikėtų vertinti sistemiškai.

„Jo veiksmai patvirtinta tiesioginį, tęstinį ir asmeninį suinteresuotumą atsinaujinančios elektros gamybos reguliavimui. [...] Jis galėjo ir gali tiesiogiai ir netiesiogiai daryti įtaką gaunamos finansinės naudos dydžiui ir daryti veiksmus, palankius UAB „Naujoji energija“, – kalbėjo V. Gailius.

Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas pabrėžė, kad A. Skardžius 2009–2017 m. veikė vėjo verslininkų naudai ir galėjo maskuoti tikrąją savo šeimos pinigų kilmę iš žemės nuomos Šilutės rajono Čiūtelių kaime. Anot V. Gailiaus, A. Skardžius, dirbdamas Seimo Energetikos komisijoje ir Ekonomikos komitete, galimai gynė vėjo verslininkų interesus ir pateko į nuolatinio interesų konflikto situaciją.

Pasak V. Gailiaus, A. Skardžius savo veikla iš esmės sukompromitavo Seimo vardą tiek energetikos sektoriuje, tiek imdamasis parlamentinių ryšių su Baltarusija, kai jo sutuoktinė šioje šalyje turi verslą – saulės energetikos įmonę.

reklama

Jis priminė ir istoriją apie pinigus iš „Gazprom“ kontroliuojamo banko. Kaip teigė V. Gailius, šios pajamos gali turėti įtakos A. Skardžiaus politinei veiklai. Apkaltos iniciatorius tikino, kad energetikos sektorius Baltarusijoje gali būti kontroliuojamas KGB.

Primename, kad Antikorupcijos komisijos parlamentinio tyrimo metu išaiškėjo, kad A.Skardžiaus sutuoktinės Snieguolės Skardžiuvienės ir jos partnerių verslas Baltarusijoje finansuojamas „Belgazprombank“ – Baltarusijos banko, kurį kontroliuoja Rusijos energetikos koncernas „Gazprom“.

A. Skardžius kirto atgal

Diskutuojant dėl apkaltos komisijos sudarymo, konservatorė Rasa Juknevičienė teigė, kad visuomenė taip pat intensyviai seka A. Skardžiaus istoriją. Ji perfrazavo apžvalgininką Romą Sadauską.

„Žiūrint į A. Skardžiaus veiksmų visumą, jis yra galingesnis už 10 M. Basčių“, – klausė R. Juknevičienė.

reklama

V. Gailius replikavo, kad sutiktų su šia nuomone, mat „Gazprom“ be jokio pagrindo vėjo energetikos projektų nefinansuotų.

Galiausiai prabilo ir pats A. Skardžius. Parlamentaras ragino balsuoti už apkaltos komisijos sudarymą, nes, jo teigimu, Seimas įsitikintų, kad Antikorupcijos komisijos vadovas V. Gailius meluoja.

„Manau, kad tai yra vienintelis būdas demaskuoti Seimo prokurorą ir teisėją viename asmenyje, tai yra V. Gailiaus melą, skleidžiamą čia ir dabar. Tereikia turėti turbūt V. Gailiaus akis, kad skleistų tokį melą“, – rėžė A. Skardžius.

Parlamentaras stebėjosi, kodėl Seimo Antikorupcijos komisijai vadovauja partijos, tai yra Liberalų sąjūdžio, kurią slegia įtarimai korupcija, atstovas.

V. Gailius Seimo nariui A. Skardžiui palinkėjo geros dienos bei priminė, kad jis atsistatydino iš Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigų, teisėsaugai pareiškus įtarimus Liberalų sąjūdžiui, tačiau komisijos nariai išreiškė jam paramą ir paprašė likti komisijos vadovu.

reklama

Kiek vėliau žodį gavęs A. Skardžius net ėmė abejoti, ar V. Gailius iš Seimo tribūnos kalbėjo blaivus.

„Kažkada G. Landsbergis minėjo, kad reikia Seimo narius, išeinančius į tribūną, tikrinti su alkotesteriu. Kaip keista, pasiklausius kolegos V. Gailiaus kalbų, tiesiog nesupranti, ar žmogus, savaitę gėręs, išėjo į tribūną kalbėti, ar tiesiog taip prisuktos ausytės, kad jis turi tą dalyką kalbėti jo šeimininkui? Taip priveržtas pavadėlis, kad jis turi kalbėti akivaizdų melą“, – kalbėjo parlamentaras.

reklama