Kova dėl 2 proc.: mokyklos griebiasi neteisėtų priemonių

Pradinių klasių moksleiviai
Pradinių klasių moksleiviai
  © Alfa.lt

Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta nuotrauka, kurioje matyti, kaip vienoje šalies mokykloje yra renkama 2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) parama. Mokytojams pateikti nurodymai, kaip ir kokie tėvų duomenys turi būti surenkami.

„Tėvai gali sakyti, kad jie tai darys elektroniniu būdu, bet nėra garantijos, kad taip tikrai bus. Geriau imamės popierinių variantų“, – rašoma instrukcijoje.

Taip pat nurodoma, kad buhalterijos darbuotoja užpildys kiekvieno teikėjo popierinę anketą, kurią jis turės pasirašyti. Pasirašytą anketą mokykla paštu išsiųs Mokesčių inspekcijai.

„Klasės vadovas turi paskambinti mokinio tėvams, mamai ar tėčiui, ir iš tėvų išgauti žodinį sutikimą (įkalbėti tėvus), kad jie mokyklai perves 2 proc., gali ir 1 proc. Pastaba: jeigu tėvai mokyklai ves tik 1 proc., būtinai turės nurodyti, kam ves kitą 1 proc. (parašyti tikslų įstaigos pavadinimą), nes visi deklaruojami duomenys turi būti vienoje anketoje. Tada paprašyti, kad ant lapelio užrašytų savo vardus ir pavardes didžiosiomis raidėmis, asmens kodą, adresą. Lapelį atnešti į mokyklą ir atiduoti į buhalteriją. Buhalterija užpildys anketą. Užpildytą anketą reikės duoti tėvams pasirašyti ir grąžinti į mokyklą. Mokykla anketą dės į voką ir paštu išsiųs Mokesčių inspekcijai“, – tokia informacija yra nurodoma klasės auklėtojams.

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (VDAI) direktorius Raimondas Andrijauskas teigė, kad toks mokyklos elgesys yra neteisėtas.

„Tai yra asmens duomenys, kurie yra saugomi, ir turėtų būti iš anksto numatyti tikslai. Manyčiau, kad tokių tikslų, dėl ko renkami tie lapeliai, tikrai nerastume, manau, kad tai būtų pažeidimas. Geriau jau pateikti elektroniniu būdu, ir, jeigu nenori, tėvai gali nesiskelbti, bet, jeigu sutinka, gali tuos duomenis paskelbti viešai, tai nuo jų priklauso. Bet mokykloms reikalauti jų yra nelabai teisėta“, – sakė R. Andrijauskas.

VMI siūlo būti atidesniems

Šia nuotrauka „Facebook“ paskyroje pasidalijo ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė teigė, kad nuotrauka buvo paviešinta norint priminti, kaip galima skirti paramą ir perspėti lankytojus, kad būtų atidesni ją skirdami.

„Neturėjome tikslo išsiaiškinti, kokia tai konkrečiai mokykla. Gyventojai įvairias organizacijas kasmet gali paremti skirdami 2 proc., o partijas – 1 proc. sumokėto pajamų mokesčio, tačiau tai jie gali padaryti tik priėmę savarankišką sprendimą, nes paramos skyrimas yra kiekvieno piliečio asmeninis apsisprendimas. Todėl nė vienas iš paramos gavėjų negalėtų naudotis savo padėtimi ir reikalauti jiems skirti paramą bei informuoti, kam, jei ne jiems, parama skiriama. Be to, šiuo atveju susiduriame su asmens duomenų tvarkymu, kai užpildydami popierinę paramos teikimo formą ją atiduodame visai su mumis nesusijusiems žmonėms“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

VMI primena, kad prašymus pateikti galima paštu arba asmeniškai, pateikiant asmens tapatybės dokumentą, arba įstatymų nustatyta tvarka per atstovą, kuris turi notaro išduotą įgaliojimą. Pluoštais atsiųsti paštu ar teikiami tiesiogiai darbuotojui prašymai nenagrinėjami, jeigu kartu nėra pridėti atstovavimą kiekvienam gyventojui, kurio prašymas teikiamas, patvirtinantys dokumentai.

„Nustatome ir tokių atvejų, kai ranka pildytuose prašymuose yra pakeičiamas paramos skyrimo laikotarpis, jį pailginant, taip pat įrašomi papildomi paramos gavėjai. Informacija apie galimai suklastotus prašymus paramai skirti yra perduodama teisėsaugos institucijoms. Todėl raginame gyventojus prašymus paramai skirti pildyti ir pateikti savarankiškai elektroniniu būdu. Tai patogiausia padaryti per VMI elektroninio deklaravimo sistemą“, – pasakojo S. Aliukonytė-Šnirienė.