Sostinės daugiabučio gyventojai dvi savaites neturėjo vandens: pasiūlyta laukti šiltų orų

Vandens čiaupas
Vandens čiaupas
© SCANPIX

Be vandens dvi savaites gyvenusiems vieno sostinės Tramvajų gatvės namo gyventojams buvo pasiūlyta laukti pavasario arba sumokėti apie tūkstantį eurų už vamzdžių atšildymą. Per šalčius be vandens buvo likę daugiau nei 400 šios gatvės gyventojų, tačiau dalis jo sulaukė greičiau.

reklama

Vilniaus savivaldybės atstovai tikina, kad namo vamzdžiai neturi šeimininkų.

Avarija Tramvajų gatvėje įvyko oro temperatūrai nukritus žemiau 20 laipsnių, užšalo dvibučio namo vandentiekio vamzdžiai. Šio namo gyventoja teigia, kad jokios pagalbos suteikta nebuvo ir pasiūlyta laukti pavasario bei kreiptis į kitas institucijas.

„Namo vamzdžiai yra per arti paviršiaus, greičiausiai net neapšiltinti. O juos, mano žiniomis, prieš 14 metų iš naujo paklojo „Vilniaus vandenys“. Tačiau problema – kad niekas nepasirūpino, jog tai būtų kažkaip įteisinta. „Vilniaus vandenų“ avarinės budintysis, išgirdęs adresą, pasakė, kad tai ne jų bėda, nes vamzdžiai ne jų. Buvo pasiūlyta kreiptis į savivaldybę arba sutvarkyti patiems ir įteisinti vamzdžius“, – pasakoja gyventoja.

reklama

Sovietinis palikimas

Šiame name seniau buvo Kelių valdybos dispečerinė. Jame yra du butai. Tuo pačiu vamzdynu dar naudojasi ir šalia esančio nuosavo namo, kuriame anksčiau buvo Kelių valdybos bendrabutis, savininkas. Tiesa, jam pasisekė – į jo namą ateinanti vamzdyno dalis neužšalo.

Vandentiekio trasa paklota prieš daugiau kaip 50 metų. Namas ir du butai buvo privatizuoti. Privatizavimo metu sumokėtas priedas už inžinerines komunikacijas, taip pat ir už vandentiekį.

2004 m. senasis vamzdynas sugedo ir gyventojai, netekę kantrybės, kreipėsi pagalbos į savivaldybę, kad būtų paklotas naujas.

Kalbinta gyventoja redakcijai atsiuntė dokumentą, kuriuo dar 2004 m. tuometinis Vilniaus meras Artūras Zuokas įpareigojo „Antakalnio būstą“ pakeisti vamzdyną. Namo gyventojos teigimu, vamzdynai tuomet buvo pakeisti, tačiau darbai galimai atlikti nekokybiškai, dokumentai nebuvo sutvarkyti, trasa ir toliau liko niekieno. Gyventojams už tai mokėti nereikėjo.

reklama

Tačiau dabar šių dviejų namų gyventojai turi patys pasirūpinti vamzdžių, kurie pakloti valstybinėje žemėje už savivaldybės pinigus ir kuriais atiteka vanduo iš savivaldybės įmonės, būkle.

„Iš savivaldybės tarnybų, kurios turėtų padėti ištikus nelaimei, išgirdau tik tai, kad jie niekuo negali padėti. Labiausiai stebina, kad tai visiškai nerūpėjo „Vilniaus vandenims“, nors skaitikliai mūsų namuose yra, už vandenį mokame, sutartis turime. Jiems skambinau tris kartus ir kaskart išgirsdavau pasiūlymus kreiptis kur nors kitur – į „Antakalnio būstą“, savivaldybę ar „Grindą“, – pasakoja namo gyventoja.

Atsakomybę turėtų prisiimti savivaldybė?

„Vilniaus vandenų“ atstovė spaudai Jūratė Rupšienė sako, kad bendrovė neprižiūri tinklų šiame gyvenamame name, taip pat nėra išdavusi jokių prisijungimo sąlygų, nebuvo rengtas ir vandentiekio projektas. Vanduo šiems namams tiekiamas vidaus vandentiekio tinklu nuo netoliese esančio pastato.

reklama

Už šio namo priežiūrą atsakinga daugiabučius namus administruojanti bendrovė „Antakalnio būstas“. Tačiau „Mano būsto“ atstovas spaudai Paulius Ugianskis tikino, kad atsakomybę prisiimti turėtų savivaldybė.

„Bėda ta, kad visos lauko trasos jau daugybę metų yra neinventorizuotos ir neperduotos savivaldybei. Taigi, pagal įstatymus šios trasos yra ne gyventojų nuosavybė, bet dėl valdininkų aplaidumo tapusios faktiškai bešeimininkėmis. Tačiau savivaldybės pozicija išlieka keista, kad už remontą moka naudotojas. Ir taip, deja, vyksta, bet nieko nedaroma, kad tai būtų sutvarkyta. Inventorizavimui reikia daug lėšų, o savivaldybė jų neturi, todėl klausimas jau daug metų nejuda iš mirties taško. Kadangi gyventojai nėra trasos šeimininkai, mes už remonto darbus, kuriuos atliko „Vilniaus vandenys, jokių sąskaitų namo bendraturčiams neišrašysime“, – sakė jis.

Praėjusią savaitę „Vilniaus vandenų“ darbuotojai buvo atvykę ir norėjo atšildyti vamzdžius, tačiau buvo išvaryti pačių gyventojų, sužinojusių,  kad už šiuos darbus sąskaitos būtų pateiktos jiems patiems – apie tai informavo „Antakalnio būsto“ specialistai. Beje, „Vilniaus vandenys“ į pagalbą gyventojams atskubėjo tik tuomet, kai į juos kreipėsi Alfa.lt žurnalistai, po 5 dienų, nors skambinta buvo pačią pirmą dieną.

„Darbuotojai atvažiavo ir norėjo atšildyti vamzdžius, gyventojai juos išvarė, tai jie atvežė statinę vandens. Žmonės pasirinko nepatogų variantą, bet darbai nėra pigūs. O vamzdžiai faktiškai yra bešeimininkiai. Tokių atvejų tikrai yra daugiau“, – pridūrė P. Ugianskis.

Vanduo atsirado, problema išliko

reklama

Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Šilumos ir vandens ūkio skyriaus vedėjas Kęstutis Karosas pasakoja, kad Tramvajų gatvėje nutiesti vandentiekio tinklai neatitinka teisės aktų reikalavimų ir tinkamai nepriduoti eksploatacijai. Vamzdynai per šalčius užšąla todėl, kad pakloti netinkamame gylyje.

„Vamzdynus montavo ne savivaldybė ar savivaldybės įmonė „Vilniaus vandenys“, todėl už šių vamzdynų priežiūrą ir galimus gedimus nėra atsakingi. Savivaldybė kiekvienais metais perima bešeimininkius tinklus, tačiau yra tinkami naudojimui ir techniškai tvarkingi, tinkamai įrengti, nors ir ne pačios geriausios būklės. Apie tai dažniausiai informuoja bendrijos ir pastatų administratoriai. Šiuo atveju pastato valdytojas nepasirūpino informuoti gyventojų, kad galimai jų lėšomis nutiesti tinklai yra netvarkingi ir žiemos laikotarpiu gali užšalti, nepasiūlė jokių sprendimų situacijai pagerinti, nors pastato administratorius yra susipažinęs su vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo tinklų eksploatacijos ribų planu“, – tikino K. Karosas.

Po dviejų savaičių vanduo atsirado, tačiau tik dėl atšilusių orų. Vamzdžiai ir toliau niekam nepriklauso, o už jų tvarkymą mokėti turėtų gyventojai. Tad kol niekas neprisiima atsakomybės, vėl grįžus šalčiams situacija greičiausiai kartosis. Gyventojai dabar yra priversti leisti vandenį bent maža srovele visą parą, kad vamzdynas vėl neužšaltų, ir su nerimu laukia kovo pabaigos, kai reikės sumokėti dideles sąskaitas už vandenį. 

reklama