Opozicijos fiasko: Seime žlugo pirmalaikių rinkimų idėja

Antradienį Seime pateiktas opozicijos siūlymas dėl pirmalaikių Seimo rinkimų šių metų birželį. Opozicija šios iniciatyvos ėmėsi po to, kai Seimas išsaugojo priesaiką sulaužiusio Mindaugo Basčio mandatą.

Nutarimo projektą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų parengė visų opozicinių frakcijų seniūnai, jį savo parašais parėmė 49 parlamentarai, tarp jų ir trys valdančiųjų valstiečių atstovai.

reklama

Tiesa, Seimas tokią pirmalaikių rinkimų idėją atmetė dar pateikimo stadijoje, balsavęs 52 balsais už, 57 prieš ir 11 parlamentarų susilaikius.

Pagal Konstituciją, pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip trimis penktadaliais visų Seimo narių balsų dauguma, tai yra ne mažiau kaip 85 balsais iš 141.

Opozicija užsiminė apie sąlygas

reklama

Didžiausios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis tikino, kad iš esmės prie pirmalaikių Seimo rinkimų buvo einama pamažu dėl susidariusios situacijos parlamente.

„Valdančiosios daugumos Seime nėra. Jau kuris laikas Seime veikia valdančioji mažuma. Pagrindinė sąlyga valdančiajai mažumai yra kompromisas. Opozicija kvietė tartis dėl kompromiso“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis pažymėjo, kad įmanomas kompromisas tarp valdančiųjų ir opozicijos, jei būtų pradėta apkalta buvusiam socdemui Artūrui Skardžiui, jei būtų imtasi parlamentinio tyrimo dėl žemės ūkio sektoriaus Lietuvoje ir jei Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė pasitikrintų pasitikėjimą.

„Jeigu ne, tai akivaizdu, kad nuoširdaus noro susitarti nėra. [...] Kuo toliau, tuo Seimas vis giliau grims į skandalų ir peštynių liūną. [...] Jeigu mes pralošime, visi pralošime, neieškosime kompromiso, teks pritarti Seimo pirmininko nuomonei ir jo demokratijos supratimui, kad demokratija tada, kai mažuma paklūsta daugumai“, – pažymėjo G. Landsbergis.

Konservatorių frakcijos seniūnas priminė ir daugiau Seimą sukrėtusių skandalų, tarp kurių – buvusios valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio bendražygės, buvusios Seimo narės Gretos Kildišienės visureigio įsigijimo skandalas ir galima R. Karbauskio protekcijai šiai moteriai.

reklama

Priminė M. Majausko skandalą

Valstietis Stasys Jakeliūnas klausė G. Landsbergio, ar pirmalaikiai Seimo rinkimai reikštų tai, kad parlamentas bus išmėžtas ir be kitų Seimo narių neliks ir į netinkamo seksualinio elgesio skandalą patekusio konservatoriaus Mykolo Majausko.

G. Landsbergis nesureikšmino M. Majausko istorijos ir vėl prabilo apie opozicijos ir valdančiųjų nesusikalbėjimą.

Konservatorius Andrius Kubilius tvirtino, kad ne visi valstiečiai yra nesukalbami, tačiau išskyrė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderį Ramūną Karbauskį.

„Yra ponas R. Karbauskis ir jo aplinka, kuri laiko Seimą ciniško melo įkaitais. Ir mes gyvename paraleliniuose pasauliuose. Mes ieškome tiesos, o R.Karbauskis sako, kad negalime, jei tai liečia jį“, – aiškino A. Kubilius.

reklama

G. Landsbergis pritarė A. Kubiliaus minčiai, tačiau pridūrė, kad, balsuojant dėl parlamentinio tyrimo apie žemės ūkio sektorių Lietuvoje, bus aišku, ar valstiečių vadovaujamas Seimas yra pajėgus atsakyti į nepatogius klausimus.

„Jei ne, akivaizdu, mes melo turėsime tik daugiau. Tai taip ir mėgausimės tuo iki 2020 metų“, – kalbėjo G. Landsbergis.

„Darbietis“ Petras Čimbaras svarstė, kad konservatoriai pirmalaikių Seimo rinkimų greičiausiai nori dėl to, kad, remiantis visuomenės nuomonės apklausomis, būtent konservatoriai ir valstiečiai yra populiariausios partijos šiuo metu Lietuvoje. Vis dėlto parlamentarui kilo klausimas, jei įvyktų pirmalaikiai Seimo rinkimai, kaip valstiečiai ir konservatoriai vėl mėgintų tartis.

G. Landsbergis replikavo, kad jokių išankstinių išskaičiavimų nėra.

„Kalbame apie tai, ar Seimas turi galimybę priimti sprendimus“, – kalbėjo konservatorių lyderis.

reklama

Opozicijos fiasko: Seime žlugo pirmalaikių rinkimų idėja

Gabrielius Landsbergis
+17