Sujudimas Molėtuose – dalis konservatorių išmetė partinius bilietus: mums sakė „tylėkite, pacanai

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų suvažiavimas
Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų suvažiavimas
  © Dmitrijus Radlinskas

Apie nuomonių įvairovę ir vidinę demokratiją kalbančios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) gretose – sukilimas. Dalis konservatorių Molėtų skyriaus narių, neapsikentę partijos senbuvių diktato, pasitraukė iš TS-LKD gretų. Tuo metu skyriaus vadovas Saulius Jauneika tvirtina, jog konfliktas partijos gretose įsiplieskė kovos dėl mero posto kontekste.

„Dalis TS-LKD Molėtų skyriaus narių šiandien pasitraukė iš politinės partijos. Tai nebuvo lengvas ir spontaniškas sprendimas“, – tokia žinia pirmadienio vakarą pasiekė Alfa.lt.

reklama

Iš TS-LKD partijos Molėtų skyriaus 17 pasitraukusių žmonių laiške pabrėžė, kad Lietuvos politinėje padangėje vyksta neišvengiami pokyčiai, tačiau jie Molėtų nepasiekia.

„Jautėme, kad nesame komandos dalis, kad esame vidinė opozicija, kurios kitokia nuomonė sukeldavo nepasitenkinimą. Skyriaus politinio bendravimo kultūra leidžia manyti, kad pokyčių dar ilgai nesulauksime“, – dėstė iš partijos pasitraukę politikai.

Tarp iš TS-LKD pasitraukusių politikų yra ne vienas aukštas pareigas rajone užimantis asmuo, tarp kurių – Molėtų rajono savivaldybės vicemeras Mindaugas Kildišius, konservatorių Molėtų skyriaus įkūrėjas Stasys Narkevičius, komunalines paslaugas teikiančios UAB „Molėtų švara“ direktorius Laimutis Lapėnas.

reklama

Neapsikentė senbuvių diktato

„Jeigu mes siūlome naujoves, siūlome pritraukti naujų žmonių, tai sako, „kam to reikia“, – Alfa.lt situaciją TS-LKD Molėtų skyriuje apibūdino iš konservatorių gretų pasitraukęs politikas, kuris nepanoro būtų įvardytas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

„Jeigu mes pateikiame savo nuomonę, tai mums pasako „tylėkite, pacanai“, – jaunimo ir partijos senbuvių priešpriešą apibūdino pašnekovas.

Anot buvusio konservatoriaus, skaudžiausia, kad dalies TS-LKD Molėtų skyriaus narių prireikia rinkimų laikotarpiui, o šiam praėjus, jų iniciatyvos ignoruojamos.

„Mūsų prireikia tada, kai ateina rinkimai, nes reikia, kad lankstinukus kažkas padalyti turi, nuo durų iki durų pavaikščioti. Tada mes būname reikalingi, savanoriauti mes tik tinkami“, – tvirtino TS-LKD paliekantis politikas.

reklama

Jei reikės, trauksis iš vicemero pareigų

Molėtų rajono savivaldybės, kurioje daugumą sudaro konservatoriai ir liberalai, vicemeras M. Kildišius tikino iš TS-LKD pasitraukęs dėl iš esmės skyriuje atsiradusių dviejų stovyklų, kurių viena negerbia kitos.

„Pas mus skyriuje buvo dvi tokios stovyklėlės – vyresnių arba seniau skyriuje dirbančių narių ir tokių neseniai atėjusių. Mes keliame savas mintis, savas problemas, o kitą kartą jos sarkastiškai pašiepiamos. Ir taip lašas prie lašo priartėjo prie to, kad mums nedavė kurti bendraminčių grupės, nes pagal partijos įstatus tokią grupę galime kurti. Norėjome siūlyti savo iniciatyvas, savo įvairiausius projektus, bet taryba nubalsavo prieš“, – Alfa.lt komentavo M. Kildišius.

Anot jo, dėl sprendimo neleisti įkurti atskirą politikų grupę buvo kreiptasi į TS-LKD Priežiūros komitetą, tačiau buvo atsakyta, kad skyrius gali neleisti kurti tokios grupės, ir jokių argumentų esą nepateikė.

„Mes matome, kaip mūsų centrinė partija keičiasi Vilniuje, ir mes matome, kokios mintys ir koks paslėptas strategavimas yra čia. Tikrai atsinaujinimo būtų ilgai nebuvę, tai gal paskatins mūsų šitie išėjimai ir juos susirūpinti savo ateitimi. Ir kas ten žino? Gal kada nors bus galimybė grįžti“, – piktinosi Molėtų rajono vicemeras.

reklama

Paklaustas, ar jam pasitraukus iš TS-LKD, reikės palikti ir vicemero postą, M. Kildišius tokio scenarijaus neatmetė.

„Jeigu bus situacija tokia, kad reikės trauktis iš vicemero pareigų, tai aš taip ir padarysiu. Dar nesakau, kad sprendimas priimtas, bet nesilaikau posto“, – teigė pašnekovas.

Pateikė kitą versiją: vyko kova dėl posto

Alfa.lt kalbintas TS-LKD Molėtų skyriaus pirmininkas S. Jauneika pateikė kitą versiją, kodėl dalis konservatorių paliko skyrių.

Šiuo metu Molėtų rajono mero pareigas eina konservatorius Stasys Žvinys, tačiau kandidatuoti dar vienai kadencijai jis atsisakė. Taigi, TS-LKD ieško naujo kandidato į merus 2019 m. rinkimuose. Taip pat, pasak S. Jauneikos, 2017 m. įvyko konservatorių Molėtų skyriaus pirmininko rinkimai, kuriuos jis laimėjo. Jis pats neneigė norintis kandidatuoti į Molėtų rajono merus.

reklama

Pasak pašnekovo, dėl šių postų iš esmės kilo įtampa partijos Molėtų skyriuje, mat iš partijos pasitraukę politikai tiek skyriaus vadovo, tiek ir kandidato į merus pozicijoje norėjo matyti dabartinį Molėtų rajono savivaldybės vicemerą M. Kildišių, tačiau palaikymo nesulaukė. Tiesa, anot S. Jauneikos, nors pats M. Kildišius norėjo kandidatuoti į merus, tačiau nekandidatavo.

„Skyriaus pirmininko rinkimai tikrai vyko demokratiškai, mes kėlėme kelis kandidatus, buvo slaptas balsavimas, viskas, man atrodo, tvarkinga. [...] Aš visą laiką sakau, kad svarbu, kodėl tu ateini į partiją. Ar į bendraminčių grupę? Matyt, daugumos mūsų nuomone, mes turime dirbti kartu, siekti rezultato ir nesiskirstyti į geresnius ir blogesnius arba aiškius pretendentus į vieną ar kitą postą. [...] Nepasakyčiau, kad pas mus atėję žmonės yra tie, kurie galvoja tik apie postus, bet pasirodo, kad atsirado žmonių grupė, kuriems atrodo, kad, jei nepasiekia kažkokio posto ir šiam laikotarpiui bendražygiai pasirenka kitą kandidatūrą, tai tada visi blogi“, – dėstė S. Jauneika.

„Ko gero, noras arba turėti viską, arba nieko ir siekti kitoje vietoje visko yra pagirtinas tuo atveju, kai žmogus turi kažkokį tikslą. Jeigu žmogus turi tikslą tapti meru, tai jis renkasi priemones, bet tai nereiškia, kad kiti, kurie yra, yra blogi“, – svarstė pašnekovas.

Jis teigė, kad 19 asmenų pasitraukimas iš partijos skyrius, kurį sudaro apie 200 žmonių, nereiškia skyriaus griūties.

S. Jauneikos teigimu, politinė kultūra diktuoja, kad iš konservatorių partijos pasitraukęs Molėtų rajono savivaldybės vicemeras M. Kildišius, turėtų trauktis ir iš vicemero pareigų, tačiau tai spręs TS-LKD Molėtų skyriaus taryba.