Vieno JAV cento moneta pretenduoja į rekordą Lietuvoje

Kurioje Šiaulių vietoje bus pastatytas „1 JAV centas“, nuspręs šiauliečiai.
Kurioje Šiaulių vietoje bus pastatytas „1 JAV centas“, nuspręs šiauliečiai.
© „Šiaulių naujienos“ nuotr.

Komisija, stebint žiniasklaidos ir Šiaulių miesto savivaldybės atstovams, išmatavo Viliaus Purono iniciatyva sukurtą meninį akcentą, skirtą Viktoro Davido Brennerio, JAV 1 cento monetos autoriaus, atminimui. „1 JAV centas“ – tai bronzinė monetos kopija su prezidento Abraomo Linkolno atvaizdu bei 1909 m. numizmatine specifika, įkomponuota nerūdijančio plieno dekoratyvinėje „C“ raidėje. Tokio įspūdingo dydžio 1 cento moneta yra vienintelė pasaulyje.

Ne pirma iniciatyva

reklama

Dizaineris V. Puronas, gerai žinomas Šiaurės Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjas, kraštotyrininkas, rašytojas, lektorius. Ne visiems jo kūriniams atsirado vietos Šiaulių mieste, bet Šiaulių centras nebeįsivaizduojamas be „Gaidžio“, Talkšos pakrantėje prigijo „Geležinė lapė“, įvairiose miesto erdvėse stovi dizainerio iniciatyva pagaminti Tūkstantmečio suoliukai, kt. projektai. V. Puronas kūrė ir žemaitiškus litus, kurie buvo apyvartoje tik 1 dieną ir tik Šiauliuose. Humoro jausmo ir išradingumo nestokojančiam dizaineriui nuolat į galvą ateina naujų idėjų, kaip pats juokauja, „idėja – nuo Dievo“.


snaujienos.lt nuotr.

V. Puronas prie rekordinio dydžio „1 JAV cento“. Ramūno Snarskio nuotr.

Žymusis litvakas gimė Šiauliuose

Pasaulyje V. D. Brenneris žinomas kaip JAV dolerio – vieno JAV cento, vadinamojo Linkolno cento monetos, ant kurio yra mažytės raidelės V. D. B., autorius. Garsioji moneta sukurta minint JAV prezidento A. Linkolno 100-ąsias gimimo metines ir tebetiražuojama iki šiol. Vienas jos egzempliorius nuo 2012 m. yra Marse, JAV marsaeigyje „Curiosity“.

Skulptorius V. D. Brenneris augo litvako juvelyro ir antspaudų gamintojo šeimoje. Sulaukęs 16 metų tapo kvalifikuotu graveriu, tėvo padedamas, įsteigė dirbtuves Šiauliuose, vėliau išsikėlė į Kauną. 1890 m. emigravo į JAV.

Per savo karjerą skulptorius V. D. Brenneris sukūrė daugiau nei 125 medalius, plaketes, įvairius portretus ir biustus. V. D. Brennerio kūriniai saugomi Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Numizmatikos skyriuje. Šiauliuose jos pagrindu išleistas išsamus iliustruotas V. D. Brennerio kūrybos katalogas.


1 JAV centas© „Šiaulių naujienos“ nuotr.

JAV lietuviai, sužinoję apie Šiauliuose kuriamą „1 JAV cento“ skulptūrinį akcentą, surinko 1 JAV cento monetų kolekciją ir padovanojo Šiaulių kraštui. Kolekcija saugoma Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.

1 JAV centas mažai kito, visose monetose puikuojasi V. D. Brennerio sukurtas A. Linkolno atvaizdas. Keitėsi tik monetos reversas: su kviečių varpomis (Wheat cent), su A. Linkolno memorialu (Lincoln Memorial cent), 200-sioms A. Linkolno gimimo metinėms (Lincoln Bicentennial cent) ir nuo 2010 metų – su Sąjungos skydu (Union shield cent). Dalis šių monetų eksponuojama po kelias, nes jas kaldino skirtingos kalyklos. Parodoje yra ir monetų, sukurtų iki V. D. Brennerio, pavyzdžių. Pasak V. Purono, tokios kolekcijos yra tik Čikagoje ir Šiauliuose.


snaujienos.lt nuotr.

Matuojamas vario monetos skersmuo: 145 cm. Ramūno Snarskio nuotr.

Meninio akcento apimtys – rekordinės

Komisija išmatavo V. Purono „cento“ skersmenį, storį, jį laikančios C raidės ir kitų konstrukcijų dydžius. Pateikiame svarbiausius skaičius, kurie leidžia manyti, kad kūrinys bus įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą: 1 cento monetos skersmuo – 145 cm, storis – 8,5 cm. Bendras viso kūrinio aukštis – 300 cm, plotis – 323 cm. Dar įspūdingiau atrodo, kad yra galimybė palyginti: kūrinio apačioje įmontuota tikra moneta atrodo visai miniatiūrinė.

Matavimus atliko trijų asmenų komisija: komisijos pirmininkas Antanas Jasudavičius, Šiaulių nevyriausybinių organizacijų asociacijos prezidentas, nariai Ramūnas Snarskis, vaikų ir jaunimo klubo „Tarp savų“ vadovas, ir Mindaugas Bartkus, Šiaulių profesinio rengimo centro (ŠPRC) Prekybos ir verslo skyriaus mokytojas. Duomenis užfiksavo komisijos sekretorė Jurgita Jasnauskaitė, ŠPRC Prekybos ir verslo skyriaus profesijos mokytoja.

Kur stovės „1 JAV centas“?

Nesinorėtų, kad šis gražuolis atsidurtų tyliame užkampyje. Jau gana prisibuvo „Elgos“ kieme nuo lankytojų akių paslėptas, klaidžiojo po įvairias Šiaulių vietas.

„Čia ne mano vieno nuopelnas, be Šiaulių pramonininkų, nevyriausybininkų pagalbos sunkiai tokie kūriniai atsirastų. Išgarsėjome pasaulinio lygio lietuviškų centų kambariu. Dabar atėjo laikas išgarsėti pasaulyje ir „1 JAV centu“, pagerbiančiu iš Lietuvos, iš Šiaulių krašto, kilusį kūrėją. Būtų puiku, kad į visumą susijungtų visa 1 JAV cento istorija: atitinkamo dizaino patalpoje – centukų kolekcija, o lauke šis gigantiškas centas. Gal šį daiktą reikėtų vertinti ne tiek kaip meno kūrinį, kiek turistų traukos objektą. Centas gali suktis apie savo ašį, prie jo smagu fotografuotis. Mus prisimins ir amerikonas, ir iš Australijos atvykęs turistas, ir rusas, ir marsietis, – pokštavo V. Puronas. – Kokioje vietoje jam stovėti, turėtų nuspręsti šiauliečiai. Manau, kad tinkamiausia būtų senoji miesto dalis, kur galbūt vaikštinėjo V. D. Brenneris.“

reklama