Pajamų deklaravimas: nepataisę vieno skaičiaus patirs nuostolių

Valstybinė mokesčių inspekcija
Valstybinė mokesčių inspekcija
© Paulius Peleckis

Jeigu tėvai savo turto deklaracijoje nepatikrins NPD (neapmokestinamojo pajamų dydžio, mokesčių lengvatos vaikui skirtoms pajamoms) ir pateiks deklaraciją su Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) nurodyta suma, gali prarasti per metus susidariusią mokesčių permoką.

„Atsidariusi parengtą preliminarią pajamų deklaraciją už 2017 m., švelniai tariant, nudžiugau išvydusi sumą, kurią turiu grąžinti valstybei, daugiau nei 400 eurų! Žagtelėjau, kad VMI mane ir vėl džiugina, pernai deklaracijoje buvo apie 200 eurų. Po praėjusių metų staigmenos aš vėl pradėjau aiškintis, už ką tiek esu skolinga. Su buhalterės pagalba išsiaiškinau, kad 17 laukelyje „Taikytino MPNPD suma“ VMI įrašo visiems tiesiog kaip konstantą vienodą sumą, kurią turi koreguoti pats. Įrašius patikslintą sumą, skola sumažėjo iki 60 eurų. O jeigu tėvai nežino, kad patys turi koreguoti sumą?“ – sakė skaitytoja.

reklama

Pildant deklaraciją reikia būti iš tiesų budriems ir tikrinti VMI langeliuose siūlomus skaičius. Tas pats galioja ir Ligos draudimo išmokoms. 

Komentuoja VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotoja Inga Gedminienė

Situacija, kai deklaracijoje gyventojui pateikiama taikytina MPNPD suma yra mažesnė, nei jis faktiškai gali prisitaikyti, gali susidaryti tokiu atveju, kai vaikus augina tik vienas iš tėvų, tačiau VMI tokios informacijos apie jį neturi, nežino, ar kitas tėvas taikysis savo MPNPD dalį, ar ne.

reklama

Jei VMI neturi kitokios informacijos (pvz., teismo sprendimo, kuriuo vaiko gyvenamoji vieta nustatyta su vienu iš tėvų), MPNPD taikomas abiem tėvams, preziumuojant, kad abu tėvai augina savo vaikus. Taigi, jei vaikas turi abu tėvus – už jį kiekvienam tėvui priskaičiuojama po pusę MPNPD. Jei vaiką augina vienas iš tėvų, visas MPNPD taikomas vienam vaiką auginančiam tėvui.

VMI akcentuoja, jog pasibaigus deklaravimo laikotarpiui pagal gyventojų deklaruotus duomenis VMI perskaičiuos MPNPD ir nustatys, kurie tėvai neprisitaikė ar prisitaikė per mažai MPNPD, ir juos informuos. Gyventojai galės patikslinti pajamų deklaracijas pagal atnaujintos preliminarios deklaracijos duomenis.

VMI pažymi, jog į 17 langelį deklaracijose įrašoma tokia informacija, kurią apie gyventoją turi VMI, t. y. ne konstanta, o individuali kiekvienam žmogui, remiantis tuo, kokią informaciją VMI apie jį turi.

Gyventojai gali tikslinti anksčiau teiktas deklaracijas, kur sau nepritaikė NPD, už 5 praėjusius metus. 

reklama