Cheminio ginklo ekspertai tirs S. Skripalio apnuodijimą

Alfa.lt | BNS
2018-03-19 09:43

Tarptautiniai cheminių ginklų ekspertai pirmadienį atvyks į Didžiąją Britaniją surinkti nervus paralyžiuojančios medžiagos, panaudotos apnuodyti buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį, Londonui apkaltinus Maskvą, kad ji tebelaiko uždraustų toksiškų medžiagų, panaudotų per šią ataką, atsargas.

S. Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimas kovo 4-ąją Anglijos mieste Solsberyje sukėlė Jungtinės Karalystės ir Rusijos santykių krizę. Abi šalys paskelbė išsiųsiančios po 23 viena kitos diplomatus.

reklama

Dėl šios atakos Londonas ir jo sąjungininkai kaltino Maskvą. S. Skripalis ir jo dukra tebėra kritinės būklės.

Pirmadienį Britanijoje apsilankys Cheminių ginklų uždraudimo organizacijos (OPCW) techniniai ekspertai. Jie surinks toksino, Londono įvardyto kaip Sovietų Sąjungoje sukurta kovinė nervus paralyžiuojanti medžiaga „Novičiok“ („Naujokas“), mėginių.

„Tuomet jie bus nugabenti ištirti į OPCW parinktas autoritetingas tarptautines laboratorijas, o rezultatų, tikėtina, reikės laukti mažiausiai dvi savaites“, – sakoma JK Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

reklama

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas griežtai neigė, kad Maskva yra kaip nors susijusi su šia ataka.

„Tai visiški tauškalai, šlamštas, nesąmonė, kad Rusija galėtų sau leisti padaryti tokį dalyką prieš rinkimus ir pasaulio čempionatą“, – savo šalininkams sekmadienį sakė V. Putinas, užsitikrinęs 4-ąją kadenciją prezidento poste.

„Mes sunaikinome visus savo cheminius ginklus“, – pareiškė jis ir pridūrė, kad Rusija yra pasiruošusi dalyvauti tyrime.

Britanijos užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas kiek anksčiau apkaltino Rusiją tebelaikant per išpuolį prieš S. Skripalį panaudotos medžiagos atsargų.

„Iš tikrųjų turime įrodymų, kad per pastaruosius 10 metų Rusija ne vien tyrinėjo galimybes pergabenti nervus paralyžiuojančių medžiagų, kad jas būtų galima panaudoti nužudymui, bet ir kūrė bei kaupė „Novičiok“, – B. Johnsonas sakė nacionalinio transliuotojo BBC laidai „Andrew Marr Show“.

reklama


Britanijos policija šalia S. Skripalio namų© SCANPIX

„Sarkazmas ir neigimas“

B. Johnsonas sakė, kad atsakydama į buvusio rusų dvigubo agento apnuodijimą Didžioji Britanija imsis priemonių prieš turtą, siejamą su Kremliumi.

„Tais atvejais, kai žmonės yra įgiję turto iš korupcijos ir kai galime įžvelgti ryšį su Kremliumi, su Vladimiru Putinu, šiems asmenims gali būti pateikta užklausų dėl neaiškios kilmės turto ir imtasi kitokių sankcijų“, – aiškino diplomatijos vadovas.

Pasak B. Johnsono, vyriausybė svarsto galimybę priimti įstatymą, panašų į JAV „Magnitskio įstatymą“, 2012 m. priimtą siekiant nubausti Rusijos pareigūnus, kaltinamus žmogaus teisių pažeidimais.

reklama

Šis teisės aktas numato draudimą išduoti vizas ir įšaldyti aktyvus, priklausančius Rusijos pareigūnams, siejamiems su teisininko Sergejaus Magnitskio, atskleidusio faktų apie aukšto lygio pareigūnų korupciją ir mirusio Rusijos kalėjime 2009 m., mirtimi.

B. Johnsonas kaltino rusus, kad šie į kaltinimus reaguoja „piktdžiugišku sarkazmu ir neigimu“. Užsienio reikalų sekretorius sakė, kad tarptautinė bendruomenė palaiko Britaniją.

Maskvos „piktavališkas, ardomasis elgesys“ tarptautinėje arenoje yra priežastis, kodėl sąjungininkai „nėra linkę suteikti Rusijai pasitikėjimo kredito“, pridūrė B. Johnsonas.

Prognozuojama, kad B. Johnsonas informuos kitų Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrus apie šios bylos eigą per pirmadienį Briuselyje vyksiantį Bendrijos diplomatijos vadovų ir NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo susitikimą.

Rusijos ambasadorius prie ES Vladimiras Čižovas irgi tvirtino, kad Maskva „neturi nieko bendra“ su ataka prieš S. Skripalį. Iš jo žodžių buvo galima suprasti, kad per išpuolį panaudotos cheminės medžiagos šaltinis galėjo būti pati Britanija.

reklama

„Kai susiduriate su nervus paralyžiuojančia medžiaga, palyginate ją su tam tikrais mėginiais, laikomais jūsų laboratorijose“, – šeštadienį sakė jis.

„Na, o „Porton Down“, kaip dabar visi žinome, yra didžiausias karinis objektas Jungtinėje Karalystėje, užsiimantis cheminių ginklų tyrimu, ir jis iš tikrųjų yra tik už aštuonių mylių (12 km) nuo Solsberio“, – jis sakė BBC.

B. Johnsonas savo ruožtu pareiškė, kad šis „satyrinis“ kaltinimas „nėra šalies, iš tikrųjų laikančios save nekalta, atsakymas“.


V. Putinas© SCANPIX

ES diplomatijos vadovė Federica Mogherini ir Bendrijos šalių užsienio reikalų ministrai per pirmadienį Briuselyje vyksiantį ES Tarybos posėdį aptars buvusio rusų dvigubo šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimą Didžiojoje Britanijoje bei situaciją Ukrainoje, Sirijoje ir Šiaurės Korėjoje, skelbiama preliminarioje posėdžio darbotvarkėje.

„Vyriausioji įgaliotinė (ES užsienio reikalams) ir užsienio reikalų ministrai gali aptarti Rusijos prezidento rinkimus. Šiuo kontekstu Jungtinė Karalystė turi informuoti apie Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga Solsberyje“, – rašoma dokumente.

„Nustebčiau, jei Jungtinė Karalystė pirmadienį neiškeltų šio klausimo. Dėl šio incidento – atakos –ponia Mogherini palaiko nuolatinį ryšį su (Britanijos užsienio reikalų sekretoriumi Borisu) Johnsonu. Pažiūrėsime, kokius įrodymų elementus mums pateiks Jungtinė Karalystė. Manome, kad šios nervus paralyžiuojančios medžiagos panaudojimas yra smerktinas aktas“, – žurnalistams Briuselyje sakė vienas nežinomas norėjęs likti aukšto rango ES pareigūnas.

Pasak jo, Britanija turi svarbių priežasčių „norėti nušviesti šią bylą ir pradėti kaltųjų baudžiamąjį persekiojimą“.

Britų diplomatijos vadovas bus atidžiai išklausytas, sakė tas pareigūnas. Tačiau, anot jo, „būtina uždrausti naudoti tokio tipo cheminius ginklus“; tai „privalo būti smerkiama bet kokioje situacijoje“, o šis „draudimas privalo būti absoliutus“.

Paklaustas, kaip Bendrija gali išreikšti anksčiau žadėtą paramą Britanijai dėl S. Skripalio apnuodijimo, ES pareigūnas pareiškė, kad Londonas kol kas nieko neprašė.

„Dar gana anksti (kelti šį klausimą). Šiuo metu (apie tai) visiškai nekalbama; kol kas nekalbama apie naujas sankcijas, susijusias su šiuo incidentu“, – teigė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Cheminio ginklo ekspertai tirs S. Skripalio apnuodijimą

Buvusio rusų žvalgo apnuodijimo tyrimas Solsberyje
+20