V. Putinas švenčia ketvirtąją pergalę prezidento rinkimuose, bet kas bus 2024-aisiais?

V. Putinas
V. Putinas
© Alfa.lt fotomontažas
Alfa.lt | BNS
2018-03-19 06:54

Beveik du dešimtmečius Rusijai vadovaujantis Vladimiras Putinas sekmadienį per rinkimus užsitikrino ketvirtąją kadenciją ir taip pratęsė savo vadovavimą šaliai dar šešerius metus.

PERGALĘ RINKIMUOSE UŽSITIKRINĘS V. PUTINAS: MATAU PASITIKĖJIMĄ IR VILTĮ

reklama

Rusijos Centrinei rinkimų komisijai (CRK) suskaičiavus 99 proc. prezidento rinkimų balsų, dabartinis šalies lyderis Vladimiras Putinas ir toliau tvirtai pirmauja – jį palaikė 76,65 proc. rinkėjų.

Tačiau jam neturint nei įpėdinio, nei realių politinių konkurentų, kokie yra galimi scenarijai jo kadencijos pabaigoje 2024 m.?

reklama


V. Putinas© SCANPIX

Palikti valdžią?

Be Konstitucijos pataisų V. Putinas negalėtų rinkimuose dalyvauti penktą kartą – pagrindinis Rusijos įstatymas draudžia vadovauti šaliai ilgiau nei dvi kadencijas iš eilės.

Be to, V. Putinui 2024-aisiais sukaks 72 metai. Jis gali nuspręsti palikti Kremlių po 24 valdžios metų, taip atverdamas prezidento pareigas galimam įpėdiniui.

Rusijoje šiuo metu dominuoja du konkuruojantys technokratų ir „silovikų“ klanai. Pastarieji yra saugumo tarnybų ir kariuomenės atstovai.

„Jau dabar vyksta kova dėl įtakos, – sakė nepriklausomas analitikas Nikolajus Petrovas. – Niekas nelauks pasyviai, kiekviena grupė bandys proteguoti savo interesus.“

reklama

Interviu Jungtinių Valstijų televizijos kanalui NBC V. Putinas teigė apie įpėdinį galvojantis nuo 2000 m.

„Apie tai galvoti nėra blogai, tačiau galiausiai tai vis tiek nuspręs Rusijos žmonės“, – sakė prezidentas.

Visgi Rusijoje šiuo metu nėra asmenybės, galinčios pakeisti V. Putiną. Daugelis analitikų sako, kad dabartinis šalies vadovas po šešerių metų tikriausiai ras būdą likti valdžioje.


V. Putinas© SCANPIX

Apsikeitimas vaidmenimis?

Vienas iš būdų, kaip V. Putinas galėtų likti valdžioje po 2024 m., – užimti kitas pareigas.

Prezidentas galėtų pakartoti 2008 m. istoriją, kai šalies vadovu tapo Dmitrijus Medvedevas, o V. Putinas iki 2012 m. dirbo ministru pirmininku. Vėliau jis buvo perrinktas prezidentu.

„Putinas gali ruošti režimą valdžiai perduoti, bet ne iš Putino kitam prezidentui, o iš Putino Putinui – kitame poste“, – sakė N. Petrovas.

Visgi prisiminimai apie didžiulius protestus Maskvoje, kai V. Putinas grįžo į Kremlių 2012 m., gali atgrasyti šalies lyderį nuo istorijos pakartojimo.

reklama

Toks scenarijus kelia rūpesčių ir dėl V. Putino amžiaus. 2030 m., kai buvęs KGB pareigūnas vėl galėtų kandidatuoti į prezidentus, jam būtų 78-eri.


V. Putinas© SCANPIX

Prezidentas visam gyvenimui?

V. Putinas taip pat gali pasirinkti Kinijos vadovo Xi Jinpingo kelią ir apskritai panaikinti prezidento kadencijų ribojimą. Taip jis galėtų tapti prezidentu visam gyvenimui.

„Nemanau, kad jis atsisakys valdžios 2024 m., net jeigu jam bus užtekę. Jis jau dabar akivaizdžiai pavargęs“, – sakė politikos analitikas Dmitrijus Oreškinas.

„Jis negali išeiti, nes netiki, kad kažkas jį saugos“, – pridūrė jis.

Pasak eksperto, V. Putinas Rusijoje sukūrė sistemą, kurioje viskas priklauso nuo to, kas yra jos viršuje.

Pats prezidentas kol kas atmeta galimybę visą gyvenimą valdyti Rusiją.

„Niekada nekeičiau Konstitucijos sau naudinga linkme ir šiandien tokio tikslo neturiu“, – NBC kovo mėnesį sakė V. Putinas.

Pasak D. Oreškino, Rusijos prezidentas nenorėtų būti prisimenamas kaip Konstituciją pakeitęs politikas.

Jo teigimu, jeigu norėtų būti prezidentas visą gyvenimą, V. Putinas tai padaryti subtiliau nei kolega Kinijoje.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pirmadienį pasveikino Rusijos vadovą su perrinkimu naujai kadencijai ir sakė, jog Pekinas nori dirbti su Maskva, kad šalių santykiai būtų „pakelti į aukštesnį lygį“.  

reklama

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

V. Putinas švenčia ketvirtąją pergalę prezidento rinkimuose, bet kas bus 2024-aisiais?

V. Putinas
+8