Ūkio ministras V. Sinkevičius Visagino valdžiai davė pylos dėl neveiklumo

V. Sinkevičius kalbėjo apie biurokratines kliūtis, tačiau kokie investuotojai jas patiria, neįvardijo
V. Sinkevičius kalbėjo apie biurokratines kliūtis, tačiau kokie investuotojai jas patiria, neįvardijo
© Paulius Peleckis

Siekdamos pritraukti investicijas, kuriančias naujas darbo vietas, savivaldybės pačios turi dėti pastangas, o ne sudarinėti biurokratines kliūtis, taip blokuodamos investuotojų atėjimą, penktadienį Visagine pareiškė ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Ministras konkrečiai neįvardijo, kokius investuotojus Visagine turi galvoje, tačiau Visagino merė Dalia Štraupaitė vėliau patvirtino, kad susitikime su V. Sinkevičiumi buvo kalbėta apie Didžiosios Britanijos kapitalo bendrovės „Intersurgical“ planus statyti buvusiame atominiame mieste naują gamyklą.

reklama

„Savivaldybės turi siųsti aiškų signalą investuotojams, kad jos suinteresuotos investicijomis ir naujų darbo vietų kūrimu. Konkurencija investicijų pritraukimo srityje yra labai didelė, čia varžosi ne tik kiti Lietuvos regionai, bet ir kitos valstybės, pavyzdžiui Lenkija, kuri investuotojams siūlo labai patrauklius paketus, todėl vietinės administracijos vaidmuo yra kritinis. Galima norėti, galima daug kalbėti, tačiau jei administracija blokuoja, nieko nesigaus”, – po susitikimo su Visagino mere kalbėjo ministras.

„Intersurgical“ yra pasaulinė plataus medicininių gaminių asortimento, skirto kvėpavimo takams kūrėja, gamintoja ir tiekėja, jau turinti gamyklą Pabradėje, pradėjusią veikti dar 1994 metais. Pernai spalį bendrovė pranešė ketinanti statyti naują gamyklą Visagine ir sukurti čia 1500-2000 naujų darbo vietų, kurios Visaginui reikalingos kaip oras, nes šiame mieste nedarbo lygis – vienas didžiausių Lietuvoje.

reklama


Visagino merė Dalia Štraupaitė ir ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.© Artūras Račas

V. Sinkevičiaus žodžiai apie nepakankamas Visagino savivaldybės administracijos pastangas viliojant investuotojus sukėlė abejonių, ar „Intersurgical“ planai buvusiame atominiame mieste statyti gamyklą nepasikeitė.

Visaginas „Intersurgical“ patrauklus ir tuo, kad čia veikiantis profesinis mokymo centras jau ne pirmus metus rengia specialistus Pabradės gamyklai, kurioje jau dabar dirba ne vienas visaginietis.

Pabradės gamyklos direktorius Sigitas Žvirblis, komentuodamas galimas investicijas Visagine yra sakęs, kad naujos gamyklos „Intersergical“ reikia todėl, kad bendrovė jau 2019 metais ketina išplėsti gamybos apimtis ir turimų pajėgumų Pabradėje nebepakanka.

„Intersurgical“ savo būsimai gamyklai buvo nusižiūrėjusi vietą 9 hektarų ploto pramoninėje teritorijoje, vadinamajame Visagino „Smart parke“. Iš pradžių buvo skelbiama, kad sprendimai dėl naujos gamyklos statybų bus priimti 2017 metų lapkričio pabaigoje, vėliau ši data kelis kartus atidėta, o pastaruoju metu „Intersurgical“, Visagino savivaldybė ir tartis dėl investicijų padedanti „Investuok Lietuvoje“ atsitvėrė tylos siena ir derybų eigos nekomentuoja.


Pabradėje veikianti gamykla „Intersurgical“© Artūras Račas

„Intersurgical“ gamykla Pabradėje veikia nuo 1994 m.

Patikimų šaltinių teigimu, derybų procesas užstrigo, nes Visagino savivaldybės administracija nesugebėjo laiku pasirūpinti teritorija gamyklos statybai ir „Intersurgical“ reikalinga infrastruktūra. 

Pagal sutartį su bendrove „Vilniaus betono demontavimo technika“, „Smart parko“ įrengimas turėjo būti užbaigtas iki šių metų vasario pabaigos, tačiau paskutinę vasario dieną sutartis su šia bendrove, kurios vertė viršija 1,5 mln, eurų, pratęsta pusmečiui. 

Be to, šaltinių teigimu, pati Visagino savivaldybė neturi pakankamai lėšų, kad galėtų įgyvendinti „Intersurgical“ pageidavimus dėl infrastruktūros, todėl pinigų bandoma ieškoti nacionaliniu lygiu.

Gali būti, kad užstrigęs parengiamasis procesas pakoregavo ir „Intersurgical“ planus, nes V. Sinkevičius, penktadienį atsakinėdamas į žurnalistų klausimus apie darbo vietas, teigė, jog kalbama apie 400 naujų darbo vietų. Priminsime, kad pradžioje viešai buvo kalbama apie 1500-2000 darbo vietų.

reklama

Visagino merė D. Štraupaitė, komentuodama susidariusią situaciją ir ministro raginimus administracijai būti aktyvesne pritraukiant investicijas, sakė, kad administracija siekia, jog viskas būtų daroma atsižvelgiant į teisės aktų reikalavimus.

„Mes ir taip esame po didinamuoju stiklu (merė yra kaltinama korupcija ir jos byla iki šiol neišnagrinėta – red.past.), todėl administracijos direktorius, prieš dėdamas parašą, tikriausiai nori viską patikrinti du kartus. Todėl kai kurie procesai užtrunka”, – sakė merė.


„Smart parko“ teritorija Visagine© Artūras Račas

Pagal sutartį su bendrove „Vilniaus betono demontavimo technika“, „Smart parko“ įrengimas turėjo būti užbaigtas iki šių metų vasario pabaigos.

Be to, pasak jos, buvo nesklandumų ir įgyvendinant sutartį su „Vilniaus betono demontavimo technika“, ir šie nesklandumai atsirado ne dėl administracijos kaltės.

„Galima užsimerkti ir viską daryti labai greitai rizikuojant suklysti, o galima rinktis ilgesnį kelią, tačiau išvengti klaidų. Galbūt administracija pasirinko pastarąjį“, – svarstė D. Štraupaitė.

„Intersurgical“ nėra vieninteliai potencialūs investuotojai ,susiduriantys su kliūtimis Visagine. Neseniai kogeneracinę katilinę šiame mieste ketinančios statyti bendrovės „Blix LT“ atstovai pareiškė, kad jie yra „reketuojami“ vietos verslininkų, „bendradarbiaujančių“ su vietos politikais.

V. Sinkevičius, paprašytas pakomentuoti tokius verslininkų teiginius, sakė, kad tirti tokius pareiškimus yra ne Ūkio ministerijos, o specialiųjų tarnybų darbas.

Visagino savivaldybės administracijai vadovauja LSDP atstovas Sergej Mickevič, prieš tai dirbęs Trakų „Senukų“ vadybininku. Į dabartines pareigas jį delegavo daugiausiai vietų taryboje per 2015 metų savivaldos rinkimus gavęs judėjimas „Visaginas – tai mes“, kurio lyderis yra olimpinis vicečempionas Jevgenijus Šuklinas.

reklama