Rusijos prezidento rinkimai – tik formalumas

Alfa.lt
2018-03-18 07:45

Kovo 18-ąją Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nesunkiai įveiks septynis konkurentus ir bus perrinktas dar vienai šešerių metų kadencijai.

„Nei vizijos, nei misijos, nei uždavinių ir aiškios komandos“, – sakė buvęs ES atstovybės Rusijoje vadovas Vygaudas Ušackas, apibūdindamas pastarojo laikotarpio V. Putino sprendimus ir poziciją artėjant rinkimams. Bene du dešimtmečius valstybę savo rankose laikančiam politikui to ir nereikia.

„Rusijoje jis įcarintas, o jo populiarumas – aukštas“, – pripažino pašnekovas. Todėl rinkimus jis laimės net jų nefalsifikuodamas.

Vis dėlto snausti irgi nėra kada. Anot V. Ušacko, V. Putinui svarbu sau ir pasauliui įrodyti rinkimų teisėtumą. Tam reikia aktyvaus piliečių dalyvavimo, kurį pasiekti gali būti sunku dėl visuomenės abejingumo šalyje vykstantiems procesams, ryškios konkurencijos tarp likusių kandidatų ir jų siūlomų idėjų bado.

Didžiausias V. Putino oponentas Aleksejus Navalnas teismo sprendimu patrauktas iš politikos arenos, o likę komunistų, liberalų nacionalistų partijų ir nepriklausomais save laikantys kandidatai labiau primena marionetes nei savarankiškus politikus.

reklama

Apžvalgininkai V. Putiną laiko kleptokratinės sistemos įkaitu, tenkinančiu tarpusavyje besivaidijančio elito interesus. Tačiau atsakomybė dėl valstybės politikos tvarumo ne tik šiandien, bet ir po šešerių metų guls ant jo pečių – jei nebus netikėtumų, V. Putinui reikės surasti įpėdinį arba keisti Konstituciją, kad galėtų įteisinti dar vieną kadenciją.

Nors šiuose rinkimuose pažeminimas V. Putinui negresia, jo politinės karjeros trajektorija krypsta žemyn.

reklama