Teismas nepalengvino gyvenimo žiauriausiam Lietuvos nusikaltėliui

Sigito Gaidjurgio teismas
Sigito Gaidjurgio teismas
© Karolis Kavolėlis

Gaidjurginių gaujos vadas Sigitas Gaidjurgis, prieš 12 metų už 16 žmogžudysčių du kartus nuteistas kalėti iki gyvos galvos, nesulaukė teisėjų malonės – nors žiaurus nusikaltėlis įsitikinęs, kad jau turi būti perkeltas iš Lukiškių į pataisos namus, Vilniaus miesto apylinkės teismas penktadienį paskelbė jam nepalankią nutartį. 

Teisėja Ilona Mateikienė atmetė dar vieną S. Gaidjurgio prašymą. Žiaurus ir paranojiškas nusikaltėlis, garsėjęs tuo, kad laikui bėgant ėmė žudyti net savo bendrus, o aukų kūnus vėliau perslėpdavo, prašėsi perkeliamas į pataisos namus.

reklama

„Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo 2018 m. vasario 22 d. teikimo dėl nuteistojo Sigito Gaidjurgio perkėlimo tolimesnei laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmei atlikti iš kalėjimo į pataisos namus netenkinti“, – tokį verdiktą penktadienį paskelbė Vilniaus miesto apylinkės teismas. Sprendimą nuteistasis per savaitę dar gali apskųsti.

Ištrūkti iš Lukiškių kalėjimo, skųsdamasis, kad jame labai mažai laisvės ir veiklos, į pataisos namus, kuriuose kaliniai gyvena ne izoliuoti, bet kartu, be to, nėra priversti didžiosios dalies laiko praleisti už grotų, S. Gaidjurgis prašo jau mažiausiai šešerius metus.

Nusikaltėlis jau prieš keletą metų tikino teisėjus, kad šie turėtų atsižvelgti bent jau į tai, kad jis ilgus metus buvo laikomas esą nežmoniškomis sąlygomis – atskirai nuo kitų žmonių, todėl dabar jam turėtų būti suteikta šiek tiek daugiau laisvės. „Mane keturis metus laikė ypatingomis sąlygomis – dienos šviesoje. Stebėjo, kaip aš tuštindavausi, eidavau į dušą. Taip sugadino mano sveikatą“, – yra pasakojęs nuteistasis.

reklama

Kalėti iki gyvos galvos S. Gaidjurgis buvo nuteistas 2006 m. sausio 16 d., kai tokį žemesnės instancijos teismų nuosprendį galutine ir neskundžiama nutartimi patvirtino Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Teisės prašyti perkelti į pataisos namus nusikaltėlis sulaukė tik 2016 m., atlikęs 10 metų bausmę kalėjime. Tačiau S. Gaidjurgis yra teigęs, kad kalėjime jis sėdi nuo 2002 m. rugsėjo 19 d. – tada buvo suimtas pradėjus ikiteisminį tyrimą. Ir nuo to laiko, kaip pats teigė, beveik nebendravo su žmonėmis – ilgus metus ankštoje kameroje žudikui teko leisti vienam.

„Iškart patalpino į kamerą, 10 metų išbuvau vienas, kol teismai vyko, dabar jau beveik 13 metų atsėdėjau. Būdamas vienas prarandi bendravimo įgūdžius. Būdamas uždarytas aš jau pradėjau kalbėtis su sienomis“, – yra sakęs S. Gaidjurgis. Tiesa, jo vienatvė baigėsi 2015 m. – nuo tada su juo gyvena dar vienas iki gyvos galvos nuteistas kalinys. Buvęs kriminalinio pasaulio autoritetas teigia, kad jiems tenka dalytis ankšta kamera, tačiau kaliniai turi radiją, televizorių, o kaimynas – ir kompiuterį.

S. Gaidjurgis yra sakęs, kad draugų už grotų per ilgus metus taip ir nesusirado. „Draugų neturiu ir stengiuosi neturėti. Turiu tik pažįstamų. Stengiuosi draugų neturėti ir užsiimti savo reikalais maldoje. Man jau 57 metai, kokios jau draugystės“, – 2015 m. tikino žudikas.

Pajūryje siautusi ir dėl įtakos itin žiauriai kovojusi Gaidjurginių gauja buvo žymi būtent dėl savo lyderio – S. Gaidjurgio, kurio išskirtinės savybės buvo paranoja virtęs nepasitikėjimas ir žiaurumas. Už 16 žmogžudysčių ir 8 sprogdinimus kalėti nuteistas S. Gaidjurgis, kaip manoma, galėjo prisidėti prie gerokai daugiau žmogžudysčių.

Žudikas garsėjo tuo, kad laikui bėgant ėmė žudyti ne tik konkurentus, bet ir savo gaujos narius, bijodamas, kad šie gali jam pakenkti. Šiais S. Gaidjurgis taip nepasitikėjo, kad galiausiai ėmė netgi perslėpti jau nužudytas ir paslėptas aukas.

reklama

S. Gaidjurgis nepripažįsta prisidėjęs prie jam inkriminuotų žmogžudysčių, tačiau teisme kartą buvo pripažinęs, kad visos su juo siejamos mirtys yra karo dėl įtakos ir kriminalinio pasaulio santykių aiškinimosi rezultatas.

„Paėmus bet kokį mano bylos epizodą galima matyti, kad ne kokį senelį, ne moterį užmušiau. Viskas yra juodas gyvenimas, tai yra juodo gyvenimo pasekmės.

Ten buvo gaujų karas, ryšiai tarp nusikaltimų, vyko kažkokie konfliktai. Dabar, kaip išsiaiškinau, ten buvo samdomi žudikai, nužudymų organizatoriai. Ten nebuvo nė vieno žmogaus, kuris gyveno padorų, teisingą gyvenimą.

Mane apkaltino, kad per metus nužudžiau 16 žmonių, 8 kartus sprogdinau. Tačiau jie net nežiūrėjo, kur aš tuo metu gyvenau.

Aš neskundžiau prokurorų, kurie gavo nuopelnus už savo darbą. Sėdžiu, tyliu, dantis sukandęs“, – ir teisinosi, ir guodėsi S. Gaidjurgis.

reklama

Teismas nepalengvino gyvenimo žiauriausiam Lietuvos nusikaltėliui

Sigito Gaidjurgio teismas