Mirtį sėjantis gripas traukiasi: ar Lietuvos sveikatos valdininkai daro išvadas?

Ar po šiųmečio skandalo sveikatos apsaugos valdininkai elgsis atsakingiau, pirkdami gripo vakciną?
Ar po šiųmečio skandalo sveikatos apsaugos valdininkai elgsis atsakingiau, pirkdami gripo vakciną?
© SCANPIX

Oficialiai šiųmetis gripas Lietuvoje nusinešė 12 žmonių gyvybes, neoficialiai – gerokai daugiau. Remdamasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis Lietuva buvo nupirkusi vakcinos, kuri sukėlė skandalą paaiškėjus, jog joje nėra šį sezoną dominavusio Yamagata gripo padermės antigeno. Ar PSO ir Lietuvos sveikatos apsaugos valdininkai išmoko šią pamoką, paaiškės jau netrukus, kai bus perkama vakcina 2018–2019 m. sezonui.

Buvo apėmęs pusę Lietuvos

reklama

Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) centro duomenimis, šiuo metu gripo epidemija dar paskelbta devyniose šalies savivaldybėse. Iš viso šį gripo sezoną epidemiją buvo paskelbusios 33 savivaldybės iš 60. Gripas vis dar siautėja Jonavos, Šilutės, Kretingos rajonuose, Kaune, Alytuje, Klaipėdoje, Marijampolėje, Šiauliuose.

Šiemet gripas Europoje, vakarinę ir šiaurinę jos dalį užgulęs gruodį, nusinešė dešimtis gyvybių, Lietuvoje nuo sausio užregistruota 12 mirties atvejų.

„Visi žmonės buvo senyvo amžiaus. Vidurkis – 70 metų. Mirė 7 moterys ir 5 vyrai. Visi asmenys buvo neskiepyti arba jų skiepijimo būklė nežinoma“, – aiškino ULAC atstovė Gintarė Bazevičiūtė.

reklama

Mirė ir nuo komplikacijų

„Gripas šiemet buvo agresyvesnis nei ankstesniais metais, o PSO rekomenduota trivalentė vakcina ne visiškai atitiko įsismarkavusio gripo tipą“, – besitraukiančią epidemiją dar sykį apibūdino garsus Lietuvos infektologas, profesorius Alvydas Laiškonis.

Jis linkęs tikslinti pateikiamus oficialius gripo aukų duomenis – pabrėžė, kad yra žmonių, mirusių ir nuo infarkto, insulto, plaučių uždegimo, kurį sukėlė gripo virusas.

„Šiemet, kitaip, nei prognozavo PSO, nuo pat epidemijos pradžios vyravo B gripo potipis. Dažniausiai jis įsismarkaudavo epidemijos pabaigoje, o šiemet smogė iškart“, – pastebėjo profesorius.

Naujausi duomenys rodo sveikatos valdininkų kaltę

reklama

Tik prasidėjus gripo epidemijai, A. Laiškonis išdrįso garsiai kalbėti apie mūsų sveikatos apsaugos valdininkų klaidas: šie lyg vadovėlį atsivertė PSO rekomendacijas ir užpirko trivalentės vakcinos, kurioje nebuvo antrojo B potipio, vadinamo Yamagata paderme. Ligonių kasa net kelis kartus aiškino tą patį – neva buvo remiamasi PSO rekomendacijomis, be to, paskelbtame viešajame pirkime nė vienas gamintojas esą nepasiūlė keturvalentės vakcinos. 

Ligonių kasa taip pat teisinosi, kad negavo Lietuvos gydytojų ir mokslininkų rekomendacijų dėl vakcinų pirkimo. Teko patikslinti: net nebandė jų ieškoti, nes nėra įstatymiškai įpareigota gauti.

Taip Lietuva įsigijo trivalentės vakcinos, o atkeliavęs gripas išskleidė visą savo potipių puokštę, kurioje pagrindinį vaidmenį suvaidino Yamagata. Į trivalentę vakciną šio potipio antigenas nebuvo įtrauktas. Nepaisant to, Ligonių kasa nepasikuklino pasigirti savo „sėkme“ – gyventojams įskiepytu beveik visu vakcinų kiekiu (daugiau kaip 122 tūkst. dozių), kurios prieš Yamagata buvo bejėgės.

„Mūsų atsakingi klerkai turėjo perspėti Lietuvą, kad nupirkta vakcina ne visai atitinka šio sezono virusą. To būtų užtekę. Tačiau jie ir toliau tvirtino, kad nupirkta ir jau įskiepyta vakcina – efektyvi. Deja, niekas niekada nekreipia dėmesio į gydytojų ir mokslininkų pastabas, o PSO rekomendacijas valdininkai naudoja kaip skydą“, – tada piktinosi A. Laiškonis.

Beje, šiam autoritetingam specialistui prabilus apie tai, kas ir kitiems infektologams buvo aišku – kad šį sezoną ir Lietuvoje karaliaus Yamagata, – Ligonių kasa toliau teisindama savo veiksmus įrodinėjo: „Gripo sezoninius sergamumo pakilimus lemia A tipo gripo virusų potipiai, B gripo virusas sukelia mažesnius epideminio sergamumo pakilimus, dažniausiai gripo sezono pabaigoje. Lietuvoje sezoninio gripo sergamumo pakilimai įprastai yra stebimi sausio–vasario mėnesiais.“ 

reklama

Dabar, kai gripas jau slūgsta, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija pateikė viso sezono apžvalgą. Jos duomenys patvirtino A. Laiškonio žodžius apie šių metų gripo rūšį. Laboratorijos duomenimis, Yamagata mūsų šalyje ne sezono pabaigoje, o iškart užėmė pirmaujančią poziciją: sausio pradžioje iš visų tirtų mėginių buvo nustatyti 5 šio potipio atvejai, o bėgant savaitėms šis skaičius pradėjo augti kaip ant mielių. Sausio pabaigoje jau buvo užfiksuoti 81, vasario pradžioje – 122, viduryje – 125 Yamagata atvejai. Vasario pabaigoje susirgusiųjų skaičius pradėjo mažėti.

Kokios vakcinos užsakys šiemet?

Vasario 22 d. PSO oficialiai paskelbė rekomendacijas kitiems metams. Sąrašo viršuje jau įrašyta keturvalentė vakcina, į kurią įtrauktas ir Yamagata antigenas.

Šiuo metu Lietuvos ULAC iš gydymo įstaigų renka duomenis apie gripo vakcinos poreikį. ULAC šią informaciją turi pateikti iki kovo 31 d. Ligonių kasa, gavusi šiuos duomenis, pradės gripo vakcinos pirkimo procedūras.

„Koks bus kitų metų gripo virusas, prognozuoti labai sunku. Tačiau vėl rizikuoti ir neįtraukti Yamagata potipio būtų neracionalu“, – įsitikinęs prof. A. Laiškonis.

reklama

Ligonių kasa planuoja gripo vakcinai išleisti panašią pinigų sumą kaip ir pernai – apie 350 tūkst. eurų.

reklama