M. Bastys neatskleidžia, ar prisidės prie valdančiųjų

Mindaugas Bastys
Mindaugas Bastys
  © Paulius Peleckis

Seimo nario mandatą išsaugojęs parlamentaras Mindaugas Bastys kol kas neatskleidžia, ar prisijungs prie valdančiosios daugumos.

„Dar neskubėkime. Leiskite man po viso šio proceso atsigauti“, – žurnalistams Seime antradienį sakė šiuo metu Lietuvos socialdemokratų partijoje narystę sustabdęs ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis M. Bastys.

Valdantiesiems ir opozicijai apsisvaidžius kaltinimais dėl M. Basčio palaikymo slaptame balsavime, pats parlamentaras teigė apie jokius susitarimus tarp valstiečių ir Socialdemokratų darbo frakcijos nežinantis.

M. Bastys tvirtino, kad jam buvo svarbiausia išsaugoti savo ir artimųjų garbę.

„Konstitucinis Teismas sprendimą priėmė grynai subjektyviais motyvais, ne objektyviais. Ne aiškiais kriterijais, o subjektyviais. Ir šiuo atveju tik Seimas priima galutinį vertinimą ir būtent slaptu balsavimu“, – aiškino M. Bastys.

reklama

Seimo narys akcentavo nežinojęs, kaip dėl jo mandato balsuos kolegos parlamente. M. Bastys, paklaustas, kas lėmė Seimo sprendimą išsaugoti jo mandatą, paminėjo savo advokato pranešimą apie tyrimą melo detektoriumi.

„Daug aplinkybių, bet manau, kad pagrindinė – mano pasitikrinimas poligrafu. Tai turėjo lemiamą prasmę“, – komentavo M. Bastys.

Seimo narys poligrafu teigė buvęs patikrintas Lenkijoje, melo detektorius esą parodė, kad jis, pildydamas klausimyną gauti leidimui dirbti su visiškai slapta informacija, nemelavo nenurodydamas pažinties su buvusiu KGB pareigūnu Piotru Vojeika.

Parlamentaras sakė nesupratęs, kad būtina nurodyti ne tik dabartinių, bet ir buvusių valstybių pažįstamus agentus. KGB buvo Sovietų Sąjungos struktūra.

Paklaustas, ar ateityje bendraus su P. Vojeika ir kitais asmenimis, dėl kurių negavo dirbti leidimo su visiškai slapta informacija, Seimo narys tokios galimybės neatmetė.

reklama

„Jie yra Lietuvos Respublikos piliečiai, ir mano Seimo nario laisvas mandatas, ir Konstitucinis Teismas iš esmės yra pasisakęs, kad nedraudžiama su visais Lietuvos piliečiais bendrauti. Šia prasme turiu kaip ir teisę, o gal net ir pareigą bendrauti su visais, kurie į mane kreipiasi. Pasakyti, kad aš kategoriškai atsiriboju, yra neatsakinga“, – teigė M. Bastys.

Konstitucinis Teismas paskelbė, kad M. Bastys šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju P. Vojeika.

Tyrimą atlikusi Seimo specialioji tyrimo komisija konstatavo, kad M. Bastys sulaužė priesaiką, nuslėpdamas ryšius su P. Vojeika, Valstybės saugumo departamentui ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) „nesąžiningai teikė skirtingus parodymus ir paaiškinimus dėl to, ar žinojo apie P. Vojeikos darbą KGB“, tarpininkavo organizuojant neskelbiamus „Rosatom“ atstovų susitikimus su Lietuvos valdžios institucijų vadovais.

Apkalta M. Basčiui inicijuota ir dėl VSD nurodytų jo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

Vis dėlto parlamentarai antradienį per slaptą balsavimą M. Basčio mandato nepanaikino.

reklama