Seimas šokiruotas: kas išgelbėjo M. Bastį?

Viktoras Pranckietis
Viktoras Pranckietis
  © Dmitrijus Radlinskas

Seime po staigmena tapusio sprendimo išsaugoti parlamentaro Mindaugo Basčio mandatą – sumišimas. Tautos išrinktieji tikina, jog sprendimas turėjo būti priešingas, ir bando spėlioti, kas iš tikrųjų kalbėjo vienaip, o slaptame balsavime pasielgė kitaip.

Seimo pirmininkas valstietis Viktoras Pranckietis neslėpė nuostabos dėl parlamento sprendimo nepanaikinti ryšiais su Rusijos energetikos korporacija „Rosatom“, buvusiu KGB darbuotoju ir kitais abejotinos reputacijos asmenimis kaltinamo M. Basčio mandato.

„Valstiečių frakcijoje ryte kalbėjome. Buvo absoliutus supratimas“, – tai, kad valstiečiai turėjo balsuoti už M. Basčio mandato panaikinimą, bandė įrodyti Seimo pirmininkas.


Ramūnas Karbauskis

Ramūnas Karbauskis© Edvard Blaževič

Jis nenorėjo komentuoti valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimų, jog kiekvienas parlamentaras dėl M. Basčio turėjo balsuoti pagal sąžinę. V. Pranckietis dievagojosi, kad buvo sutarta balsuoti už parlamentaro mandato panaikinimą.

„Mes ir su juo (R. Karbauskiu – Alfa.lt) ryte kalbėjome apie tą patį, ir aiškiai jis pasakė, ir aš pasakiau, kad nors ir slaptas balsavimas, bet balsavome aiškiai už apkaltą“, – tvirtino V. Pranckietis.

„Aš tiesiog esu nusivylęs“, – pridūrė Seimo pirmininkas.

V. Pranckietis, paklaustas, kaip tokie sprendimai paveiks parlamento reputaciją, teigė, kad šiame kontekste tokių vertinimų neturėtų būti.

„Seimas yra labai įvairių žmonių sambūris ir vertinti kaip vieneto reputaciją čia nėra kaip. Čia tiesiog turi rinkėjai rinkimuose pasiklausti iš anksto, „ar tu būsi sąžiningas, ar vykdysi Konstituciją ar ir kitiems neleisti nevykdyti jos?“. Tai čia apie tai kalba, o jei kažkas dabar daro kitaip negu įsipareigojęs, tai tik rinkėjai gali nuteisti, nubausti, įvertinti“, – kalbėjo parlamento vadovas.

reklama

Liberalų lyderis neatmeta spaudimo versijos

Opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas žurnalistams sakė, kad balsavimas dėl M. Basčio atskleidžia kur kas daugiau negu sprendimą išsaugoti kolegos mandatą.

„Šitoje vietoje ne tiek apie M. Bastį galvoju, o apie Valstybės saugumo departamento santykį su Seimu arba Seimo antausį Valstybės saugumo departamentui ir Seimo kitą antausį Konstituciniam Teismui. Tai dvi labai svarbios Lietuvos institucijos, ir Seimui yra nusispjauti į juos“, – komentavo E. Gentvilas.


Eugenijus Gentvilas

Eugenijus Gentvilas© Edvard Blaževič

Jis tikino neatmetantis valstiečių ir „socdarbiečių“ susitarimo scenarijų.

„Aš neatmetu tokių scenarijų. Juos tekdavo girdėti, kad socialdemokratinė darbo partija paspausdavo valstiečius, nes koalicija braškanti yra, tai M. Basčio klausimas yra toks, koks yra ir rezultatas toks, kad koalicija nebraškėtų. Jiems taip pat reikia ir A. Skardžiaus balso, todėl lygiai tas pats scenarijus bus, kalbant apie apkaltą A. Skardžiui, kurio nuodėmės, mano manymu, yra labiau išryškintos, ryškesnės ir didesnės“, – svarstė E. Gentvilas.

Liberalas, paklaustas, ar galėjo taip nutikti, kad patys valstiečiai nebuvo vieningi slaptame balsavime dėl M. Basčio mandato panaikinimo, tokio scenarijaus taip pat neatmetė.

„Negaliu aš garantuoti, bet mūsų frakcija pasakė, kad mes balsuosime „už“ ir aš esu tikras, kad balsavome. Tuo tarpu valstiečių lyderis pripažino, kad ne visus pavyksta įtikinti ir tuos „ne visus“, tai, ko gero, daugumos nepavyko įtikinti ir tada pradedi galvoti, ar kalbama už nutarimą tik dėl to, kad užmaskuotų tikrąją padėtį ir tikrąjį balsavimą“, – dėstė E. Gentvilas.

Seimas šokiruotas: kas išgelbėjo M. Bastį?

Viktoras Pranckietis
+21