„Daugiau nei arklio galva“: ar mirtinas nuodas siunčia perspėjimą Rusijos priešams?

Nervus paralyžiuojanti medžiaga, kuria buvo apnuodytas Didžiajai Britanijai šnipinėjęs buvęs rusų žvalgybininkas Sergejus Skripalis, buvo sukurta itin slaptoje Maskvos laboratorijoje ir itin kruopščiai saugota nuo viešumos.

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May pirmadienį po pietų paskelbė, kad S. Skripalis su dukra Julija, kaip ir jiems į pagalbą skubėję britų pareigūnai, ligoninėje atsidūrė dėl apsinuodijimo chemine medžiaga, žinoma „Novičok“ („Naujoko“) pavadinimu.

reklama

„Dabar jau yra aišku, kad ponas Skripalis ir jo duktė buvo apnuodyti ginklams naudojama nervus paralyžiuojančia medžiaga, kurią yra sukūrusi Rusija“, – sakė Th. May Didžiosios Britanijos parlamente, pareikalavusi iš Maskvos pasiaiškinti iki antradienio popietės.

Rusija atkakliai neigia kaip nors prisidėjusi prie išpuolio prieš buvusį karinės žvalgybos (GRU) karininką S. Skripalį, kuris praėjusiame dešimtmetyje buvo nuteistas kaip valstybės išdavikas, tačiau vėliau išmainytas į Vakaruose pagautus rusų šnipus.

Liūdnai pagarsėjęs Rusijos valstybinės televizijos „Rossija 1“ laidų vedėjas ir naujienų agentūros „Rossija Segodnia“ vadovas Dmitrijus Kiseliovas jau iškėlė versiją, kad S. Skripalį neva apnuodijusi pati Didžioji Britanija – kad galėtų apkaltinti Rusiją. Jis taip pat grėsmingai perspėjo, jog Didžioji Britanija virto mirtinais spąstais išeiviams iš Rusijos.


Kaip teigė JAV Nacionalinio visuomeninio radijo (NPR) kalbintas privačios Londono saugumo konsultacijų bendrovės „Strongpoint Security“ vadovas, cheminio ginklo ekspertas Danas Kaszeta, labai menka tikimybė, kad „Novičok“ tipo nervus paralyžiuojančią medžiagą galėtų panaudoti kas nors kitas, be Rusijos valstybės.

„Nežinau nieko kito, kas žinotų, kaip ją pagaminti, išskyrus tuos vaikinus Rusijoje, – sakė D. Kaszeta. – Tai buvo labai tamsi, gili paslaptis.“

Pasak eksperto, „Novičok“ buvo sukurtas Šaltojo karo pabaigoje, 9-ajame dešimtmetyje, siekiant išvengti NATO šalių kariuomenių išplėtotų technologijų. „Jie norėjo išplėtoti nervų agentus, kurių Vakarai negalėtų aptikti“, – sakė D. Kaszeta.

Tik subyrėjus Sovietų Sąjungai, 1992 m. Rusijos totorių kilmės chemikas Vilas Mirzajanovas paviešino šalyje tebevykdomus pavojingus cheminio ginklo eksperimentus. Jis buvo apkaltintas valstybės išdavyste, tačiau galiausiai paleistas, neradus nusikaltimo sudėties, o 1996 m. emigravo į JAV.

Pasak V. Mirzajanovo, „Novičok“ buvo kuriamas Maskvos valstybiniame organinės chemijos ir technologijų mokslo tyrimų institute, naudojant trąšų ir pesticidų gamybai reikalingas chemines medžiagas organofosfatus. Sumaišius du menkai toksiškus komponentus, pavyko išgauti itin pavojingą nuodą.


Pasak „Live Science“, tai leido Rusijai apeiti cheminio ginklo gamybą ribojančias taisykles, prisidengiant žemės ūkio tyrimais, kaip ir tuo, kad 1993 m. Cheminio ginklo konvencija numatė riboti tik tam tikros cheminės struktūros nuodus. Nepaisant skirtumų nuo kitų cheminio ginklo formų, „Novičok“ tipo medžiagos taip pat taikosi į cholinesterazę – fermentą, leidžiantį nervų sistemai sąveikauti su raumenimis.

„Priežastis, kodėl jūs nuo to mirštate, yra labai paprasta, – „Live Science“ sakė Rutgerso Naujojo Džersio medicinos mokyklos Greitosios pagalbos medicinos skyriaus pirmininkas Lewisas Nelsonas. – Jei nefunkcionuoja jūsų raumenys, jūs negalite kvėpuoti, o jei negalite kvėpuoti, galiausiai mirštate.“

Viena iš Maskvoje sukurtų mirtinai pavojingų cheminių medžiagų, „Novičok-5“, buvo nuo 5 iki 8 kartų toksiškesnė, lyginant su nervus paralyžiuojančia medžiaga VX, kuria praėjusiais metais buvo nunuodytas Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-uno netikras brolis Kim Jong-namas.


Didžioji Britanija įtaria Rusiją jos teritorijoje panaudojus itin pavojingą cheminę medžiagą

Didžioji Britanija įtaria Rusiją jos teritorijoje panaudojus itin pavojingą cheminę medžiagą© SCANPIX

„Live Science“ šaltinių duomenimis, įkvėpus „Novičok“ medžiagos, gyvybei pavojingi simptomai gali pasireikšti santykinai greitai – tam reikia nuo 30 sekundžių iki 2 minučių. Aukos judesiai sutrinka, susitraukia akių lėliukės, gali pasipilti seilės ir ašaros. Prasidėjus raumenų spazmams ir sutrikus kvėpavimui, gali staiga sustoti širdis.

D. Kaszeta iškėlė dvi versijas, kodėl dabar kažkam prireikė panaudoti itin retą ir mažai ištirtą cheminio ginklo atmainą. Viena – jog S. Skripalio užpuolikai bandė mėtyti pėdas ir suklaidinti britų pareigūnus. Kita – jog užpuolikai norėjo būti pastebėti ir taip pasiųsti žinią kitiems potencialiems šnipams ir perbėgėliams.

„Tai dar daugiau, nei pabudus lovoje rasti arklio galvą“, – sakė D. Kaszeta, primindamas pagarsėjusią filmo apie JAV italų mafiją „Krikštatėvis“ sceną.

Britų leidiniui „The Daily Telegraph“ jau minėtas paslapčių viešintojas Vilas Mirzajanovas patvirtino esąs įsitikinęs, kad Rusija iki šios dienos išlieka vienintele šalimi, gebančia pasigaminti itin galingo „Novičok“ nuodo.

„Jis mažiausiai 10 kartų stipresnis už bet kurį žinomą nervų agentą. Be to, tai praktiškai nepagydoma“, – sakė V. Mirzajanovas, išreiškęs apgailestavimą dėl apnuodytų žmonių.

„Šie žmonės pražuvę – vyras ir jo duktė. Net jei jie išgyventų, jie nebeatsigaus“, – prognozavo cheminio ginklo specialistas.

Pasak 2010 m. išleisto kovos su terorizmu medicininio gido, „Novičok“ agentai ilgalaikę traumą sukelia net ir laiku pritaikius įprastinius priešnuodžius, tokius kaip atropinas, pralidoksimas ir diazepamas.

Po to, kai kovo 4 d. Didžiosios Britanijos Solsberio mieste ant suoliuko buvo aptikti sąmonę praradę S. Skripalis su dukterimi Julija, medikų pagalbos prireikė dar kelioms dešimtims britų pareigūnų. Vienas policininkas iki šiol yra sunkios, bet stabilios būklės.

„Daugiau nei arklio galva“: ar mirtinas nuodas siunčia perspėjimą Rusijos priešams?

Didžioji Britanija įtaria Rusiją jos teritorijoje panaudojus itin pavojingą cheminę medžiagą
+7