Gražėjantys miesteliai vilioja šiltesniu būstu ir jaukia aplinka

Švenčionėliuose kol kas renovuotas vienas daugiabutis, tačiau šiuo metu vyksta rangos darbų konkursas 4 daugiabučių renovacijai, dar 5 namų gyventojai jau pritarė BETA suderintiems investiciniams projektams.
Švenčionėliuose kol kas renovuotas vienas daugiabutis, tačiau šiuo metu vyksta rangos darbų konkursas 4 daugiabučių renovacijai, dar 5 namų gyventojai jau pritarė BETA suderintiems investiciniams projektams.
  © Asmeninis albumas

Draugiški kaimynai, ekonomiškas būstas ir sutvarkyta infrastruktūra – trys svarbiausi dalykai, ypač jaunoms šeimoms. Į Švenčionėlių ir Pabradės miestelius grįžta ne tik studijas baigę jaunuoliai, bet ir jaunos šeimos, ieškančios ramybės ir komforto sėkmingai atnaujintuose daugiabučiuose. Čia vykdoma kvartalinė renovacija kardinaliai pakeitė aplinką ir daugiabučius namus.

Pasak Švenčionių rajono savivaldybės mero patarėjos Simonos Kazlienės, Švenčionėliuose praėjusiais metais renovuotas vienas daugiabutis namas, tačiau šiemet turėtų būti kur kas daugiau. Šiuo metu vyksta rangos darbų konkursas 4 daugiabučių namų renovacijai, dar 5 daugiabučių namų gyventojai jau pritarė BETA suderintiems investiciniams projektams, vyksta tolimesnės procedūros dėl jų renovacijos.

„Dar didesnio renovacijos spurto laukiame, nes Švenčionių rajono savivaldybės taryba 2017 m. rugpjūčio 31 d. patvirtino, o 2018 m. sausio 31 d. patikslino rajono daugiabučių namų kvartalų energinio efektyvumo programą. Šiai programai 2018 m. kovo 1 d. gautas BETA pritarimas. Remdamasis šia programa, renovacijos administratorius Švenčionėliuose „Švenčionių švara“ užsakė daugiabučių namų investicijų projektus, šiuo metu gyventojai yra pritarę 13 daugiabučių namų investicijų projektams, jie pateikti BETA suderinimui“, – komentuoja S. Kazlienė.

Daugiabučių namų aplinka kardinaliai pasikeis dar šiais metais

S. Kazlienė pasakoja, kad įgyvendinant projektą „Kompleksiškas Švenčionėlių miesto viešųjų erdvių sutvarkymas“ daugiabučių namų kvartale, esančiame tarp Žemutinės ir Žilvičių g., maždaug 3,5 ha teritorijoje, bus kompleksiškai sutvarkyta aplinka, įrengtas modernus LED apšvietimas, rekonstruoti įvažiavimai į kiemus bei šaligatviai, sutvarkyti kiemai ir stovėjimo aikštelės, atnaujintos žaliosios zonos, įrengtos naujos poilsio zonos ir vaikų žaidimų aikštelės.

„Visiškai atnaujinsime ne tik apibrėžtą daugiabučių namų kvartalo teritoriją, bet ir išplėsime šalia jo esantį sporto aikštyną – šalia esančių futbolo, krepšinio ir tinklinio aikštelių, lauko treniruoklių komplekso įrengsime riedučių rampą ir teniso aikštelę, sutvarkysime aikštyno teritoriją. Savivaldybė šiame kvartale įrengs požeminius konteinerius, dėl kurių atliekos iki jų išvežimo taps nė nepastebimos. Taip pat artimiausiu metu planuojama pasirašyti rangos sutartis dėl vandentiekio ir nuotekų tinklų tvarkymo. Planuojama, kad Švenčionėlių kvartale bus pakeista 1200 m vandentiekio ir 1890 m nuotekų surinkimo tinklų“, – vardija būsimus renovacijos darbus S. Kazlienė.

Gyventojai su nekantrumu laukia pokyčių

Šių projektų įgyvendinimui pasirašytos rangos darbų sutartys, darbus ketinama pradėti šiltuoju sezonu. Švenčionėlių daugiabučių namų kvartalo gyventojai yra informuoti apie šiuos projektus ir su nekantrumu laukia jų pradžios. Gyventojams tai – vienas svarbiausių mieste įgyvendinamų infrastruktūros projektų, kadangi daugiabučiai bei jų aplinka iš esmės nebuvo atnaujinti nuo pat sovietmečio, o kvartale gyvena didelė dalis miesto gyventojų.

S. Kazlienė pabrėžia: nors informacijos apie renovacijos naudą gausu nacionalinėje žiniasklaidoje, ji pateikiama ir vietos lygmeniu, gyventojams vis dar reikia pasakoti apie renovacijos privalumus. Mažesnių miestų gyventojus dažnai kankina abejonės, jiems reikalingi gerieji pavyzdžiai, o ypač – kaimynų, pažįstamų atsiliepimai, be to, renovacijai kyla iššūkis ir dėl pakankamai žemo gyventojų pajamų lygio. „Turime nemažai daugiabučių namų, kurių gyventojai patys inicijavo renovacijos pradžią, tačiau bet kuriuo atveju gyventojams buvo būtina kompetentinga pagalba rengiant reikalingą dokumentaciją ir atliekant kitas procedūras. Šį darbą atliko ir toliau atlieka būsto administratorius“, – pažymi S. Kazlienė.

Pabradės seniūnas Edvardas Voršinski taip pat sako, kad susidomėjimas renovacija miestelyje tik auga. Iki 2018 m. renovuoti penki daugiabučiai namai, šiuo metu vykdoma kvartalinė renovacija, kurios metu per 2018-uosius planuojama renovuoti penkių daugiabučių namų kompleksą ir jų aplinką, infrastruktūrą. Dar trijų daugiabučių namų gyventojai taip pat planuoja netrukus pradėti renovacijos procesą. Pasak E. Voršinski, renovuotų namų gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis išlaidomis, gražia aplinka ir tvarkingu daugiabučiu. Miestelyje gyvena daug jaunų šeimų, būstą nuomojasi ir buvę vilniečiai.

Kuriasi jaunos šeimos

S. Kazlienė džiaugiasi, kad miestelis patrauklus jaunoms šeimoms dėl švarios aplinkos, nebrangaus būsto ir patogaus susisiekimo. Dažnai tokios šeimos, kilusios iš Švenčionėlių, sugrįžta į gimtinę vaikų priežiūros atostogų metu, vis daugiau jų po tokio laikino apsistojimo pasilieka visam. Daugėjant laisvai samdomo jaunimo, dirbančiųjų nuotoliniu būdu, Švenčionėliuose kuriasi ir „naujokai“.