Zyplių dvaro modernizavimo projekte atsirado nesamas rūsys – niekaip nepavyksta išbraukti

Dėl Zyplių dvaro Šakių rajono politikai ginčijasi ne pirmą kartą.
Dėl Zyplių dvaro Šakių rajono politikai ginčijasi ne pirmą kartą.
© Šakių TIC

Dar prieš dvejus metus Šakių rajono savivaldybės tarybos nariai nusprendė modernizuoti Zyplių dvaro pirmąjį svirną. Pernai vasarą paaiškėjo, kad kažkokiu būdu projekte atsirado rūsio, kurio iš tikrųjų svirne nėra ir niekada nebuvo, įrengimas. Tarybos nariai tuomet tokiam siūlymui nepritarė, o kritikos dėl darbo metodų negailėjo Regioninės plėtros skyriaus vedėjui Vitui Girdauskui. Praėjusią savaitę šis klausimas vėl prisimintas, o situacija kartojasi – vedėjas kritikuojamas, klausimus gaubia neaiškumai, sunkiai suvokiami ar net nesuvokiami paaiškinimai.

Projektas ne naujas

reklama

Reikėtų paminėti, kad dar 2016 m. rugsėjo 23 d. Šakių rajono savivaldybės tarybos nariai nusprendė pritarti projektui „Zyplių dvaro pirmojo svirno pastato modernizavimas pritaikant turizmui ir kultūrinei veiklai“ bei numatė projektą įgyvendinti be rūsio įrengimo. Tačiau atsitiko taip, kad projektinė paraiška Centrinei projektų valdymo agentūrai buvo pateikta dar tų pačių metų liepą ir ten numatyta, kad svirnas projektuojamas su rūsiu! 

Taigi buvo užbėgta įvykiams už akių ir pernai gegužę tarybos prašyta persvarstyti projekto situaciją. Svarstymo metu tarybos nariai negailėjo kritikos Regioninės plėtros skyriaus vedėjui, kuris kaltintas neatsakingu projektų rengimu, tarybos narių statymu prieš faktą ir apskritai nelabai kam suprantamais darbo metodais. 

Tuomet tarybos nariai tarė „ne“ ir nusprendė, kad rūsio svirne nebus, ir siūlomam protokoliniam sprendimui nepritarė, kadangi iš tikrųjų rūsio svirne ir nėra. Tada V. Girdauskas pažadėjo išsiaiškinti galimybes dėl lėšų panaudojimo iš dalies.

reklama

Kodėl nevyksta?

Praėjusią savaitę vykusių komitetų posėdžių metu Zyplių dvaro pirmojo svirno projekto klausimas prisimintas ir vėl. Arūnas Tarnauskas teiravosi, gal jau 2019 m. kažkas vyks, nes balsuota ir 2016 m., ir 2017 m., o 2018 m. jau apskritai neaišku, kas vyksta ar daroma. Tiksliau, nieko nevyksta, o kalbos apie projekto įgyvendinimo galimybes buvo visai nutilusios. Tad prie sienos vėl remtas V. Girdauskas, kurio pasiaiškinimai vis keitėsi. Mat jis teiravosi tarybos narių, ar nebūtų galima tų pirkimų tiesiog skelbti ir dabar nusipirkti techninį projektą. 

Tiesa, projekto paraiškos pridavimas – balandžio 1 d., tad laiko ne tiek jau ir daug. Be to, neaišku, ar net ir skyrus lėšų techninio projekto rengimui (skaičiuojama, kad jis gali kainuoti apie 7 tūkst. eurų) finansavimas tikrai būtų gautas, mat paties investicinio projekto koreguoti negalima. Jis, kaip minėta, atsirado su rūsiu, kurio įrengimui tarybos nariai paprieštaravo.

„Taip, mero pastebėjimas teisingas, rizika yra. Riziką įsivedame, bilietą išsitraukiame, o ar laimėsime, neaišku“, – vaizdžiai situaciją apibūdino V. Girdauskas Finansų ir rajono plėtros komitete, tačiau savo kaltės neįžvelgė.


drg.lt nuotr.

Aiškėja, kad Zyplių dvaro pirmasis svirnas gali nesulaukti lėšų, nes neatlikti pirkimai, nėra techninio projekto. „Draugo“ nuotr.

„Vitai, nuo pernai liepos klausėme, kaip bus. Ir buvo užduotis išsiaiškinti, kaip vyktų vertinimas su tokiu investiciniu, kokios apskritai galimybės. Jau tuoj „nėštumas“ baigsis, jau vasaris, o kas padaryta?“ – neištvėrė Šakių rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis.

Tačiau V. Girdauskas sakė: „Nieko ir negalėjo būti, nes vaikas nebuvo pradėtas... “

Kodėl tas „vaikas“ nepradėtas, jei turėjo būti beveik gimęs, neaišku – galima suprasti, kad taryba nusprendžia viena, laukia atsakymų ar projekto pradžios, o vedėjas savo nuožiūra priiminėja sprendimus, aiškinasi reikiamas detales arba to nedaro. Šįkart nesiaiškino ir sakė, kad nebuvo lėšų, vis kartojo apie rizikas, ministerijas ir derinimus. Suprasti nelengva, nes per minutę ar pusantros į tris klausimus galimi trys skirtingi atsakymai.

Be to, aiškino V. Girdauskas toliau, techninis projektas galioja iki 10 metų ir galbūt visgi galima organizuoti jo pirkimą. Tačiau čia E. Pilypaitis retoriškai teiravosi, gal visą biudžetą tiesiog nukreipti techninių projektų rengimui.

Pasigirdo ir tokių pamąstymų, ar tikrai šis projektas vienas svarbiausių ir prioritetinių rajonui, ar nėra svarbesnių dalykų. Tačiau kaip pamąstymai iškilo, taip ir nurimo. Tiesa, Finansų ir rajono plėtros komitete dalyvavusieji tarybos nariai nubalsavo prieš techninio projekto rengimą.

Situacija kartojasi

Pasitikslinti kai kuriuos neaiškumus ir detales tarybos nariai tikėjosi tarybos posėdžio metu, bet čia jau V. Girdausko nebuvo, o į tribūną stojo skyriaus projektų koordinatorė Kristina Juodvalkienė, patikinusi, jog apskritai tik prieš pusvalandį sužinojo, jog turės klausimą pristatinėti.

Vėlgi anokia naujiena, mat 2016-aisiais svarstant Zyplių dvaro svirno klausimą situacija buvo analogiška – komitetuose vedėjas yra, taryboje prieš tarybos narius jau stojasi specialistas. Tik tuomet V. Girdauskas atostogavo, šįkart turėjo nedarbingumo pažymėjimą.

„Ne pati palankiausia situacija. Komitete buvo skyriaus vedėjas, dabar specialistė. Ar po vakar yra kokių pakeitimų?“ – teiravosi Tautvydas Šukys.

K. Juodvalkienė tarybos posėdžio metu patikslino, kad techninio projekto rengimas į planą įtrauktas. Štai taip.

reklama