Sensacingą vokiečių žygį paskutinę akimirką sustabdę rusai – olimpiniai ledo ritulio čempionai

Olimpinių žaidynių finalas
2018-02-25 09:02

Pjongčango olimpinių žaidynių ledo ritulio turnyre Pelenės istoriją kūrę vokiečiai buvo per 55 sekundes nuo istorinio aukso medalio, tačiau lemiamu metu favoritų statusą patvirtino Olimpiniai atletai iš Rusijos.

Po neutralia vėliava turnyre dalyvavę rusai dramatiškai po pratęsimo 4:3 palaužė vieną sensaciją po kitos kūrusią Vokietiją bei tapo olimpiniais čempionais.

Nepavykus susitarti su NHL, be pajėgiausių pasaulio žaidėjų vykusiame turnyre nukentėjo daugelis geriausių komandų, o tai davė šansą atsiskleisti mažiau tituluotoms rinktinėms.

Sunkiai įsivažiavę vokiečiai atkrintamosiose netikėtai eliminavo Šveicariją, Švediją ir Kanadą bei pirmąjį kartą istorijoje pateko į finalą, kuriame buvo per plauką nuo dar vienos istorinės pergalės.

Likus kiek daugiau nei 3 minutėms į priekį išsiveržusi Vokietija dar po minutės ėmė žaisti daugumoje, bet likus 55 sekundėms gavo dūrį iš rusų lyderio Nikitos Gusevo. Šis išplėšė pratęsimą, o jame pergalę jau nulėmė Kirilo Kaprizovo tikslus smūgis.

Rusai šiame turnyre buvo viena mažiausiai dėl NHL žaidėjų neatvykimo nukentėjusių komandų. Pajėgią KHL lygą turinti šalis sugebėjo nemažą dalį žaidėjų grąžinti į savo pirmenybes, o tai reiškė, kad jais naudotis olimpinėse žaidynėse galėjo ir šalies rinktinė. Net 15 jos ledo ritulininkų į Pjongčangą atvyko iš Sankt Peterburgo SKA komanda.

Sunkiai įsivažiavę bei pirmame mače prieš Slovakiją 2:3 suklupę rusai vėliau ėmė tiesiog talžyti varžovus. Slovėniją jie nušlavė 8:2, amerikiečius – 4:0, o vargo neturėjo ir atkrintamosiose – Norvegija ketvirtfinalyje buvo sutriuškinta rezultatu 6:1, o Čekija pusfinalyje – 3:0.

Ir vis dėlto, nepaisant triuškinamo favoritų statuso lažybų kontorose prieš susitikimą, rusai vokiečių riešutą finale išgliaudė itin sunkiai.

Pirmasis įvartis į vokiečių vartus kirto pačioje pirmojo kėlinio pabaigoje. Viačeslavas Voinovas itin stipriu smūgiu nepaliko jokių vilčių varžovų vartininkai bei likus vos 0,5 sek. iki kėlinio pabaigos išvedė rusus į priekį – 1:0.

Po pertraukėlės rusai ir toliau laikė iniciatyvą savo rankose, tačiau įvarčio pasiekti jiems nepavyko, o antrojo rungtynių trečdalio viduryje itin kuriozišką įvartį pelnė jau vokiečiai. Po Felixo Schultzo perdavimo skersai vartų ritulys atsitrenkė į rusų vartininką Vasilijų Košečkiną, o nuo jo nugaros įskriejo į vartus – 1:1.

Tikroji drama prasidėjo trečiajame kėlinyje. Gana atsargiai žaidusios komandos įvarčiais prapliupo antrojoje jo pusėje.

Iš pradžių fantastišku smūgiu likus mažiau nei 7 minutėms įvartį pelnė Rusijos rinktinės lyderis N. Gusevas, tačiau vos po 10 sekundžių kitoje aikštės pusėje Dominikas Kahunas išlygino rezultatą – 2:2.

Olimpinių žaidynių finalas© SCANPIX

Pirmą kartą vokiečius likus žaisti vos 3 min ir 16 sek. į priekį išvedė Jonasas Mulleris, paleidęs puikų smūgį tarp varžovų vartininko kojų bei pelnęs įvartį. Netrukus vokiečiai dėl rusų pražangos įgijo dar ir kiekybinę persvarą, bet įvykiai susiklostė netikėta eiga.

Prasidėjus paskutinei minutei rusai pakeitė vartininką, o vos po kelių sekundžių sudėtingu metimu ritulį į vartų tinklą nukreipė tas pats N. Gusevas, likus žaisti 55 sek. išlygindamas rezultatą – 3:3. Vokiečiai dar turėjo nuostabų šansą likus 5 sek. išplėšti pergalę, bet smūgis buvo netikslus.

Pratęsime iniciatyva ir vėl priklausė favoritams rusams, tačiau įvarčio jiems įmušti nepavyko iki tol, kol vokiečiams dėl Davido Reimerio pražangos teko žaisti be vieno žaidėjo. Gavę progą dvi minutes žaisti daugumoje rusai tuo pasinaudojo, o įvartį po N. Gusevo perdavimo pelnęs K. Kaprizovas išplėšė savo komandai olimpinių žaidynių auksą – 4:3.

Rusams tai – pirmasis auksas nuo 1992 m. žaidynių, kai čempionais tapo Nepriklausomos valstybių sandraugos (NVS) komanda. Joje žaidė ir lietuvis Darius Kasparaitis.

Ant prizininkų pakylos jau atskirta Rusija lipo ir 1998-aisias Nagane, kai laimėjo sidabrą, bei 2002-aisiais Solt Leik Sityje, kai pasipuošė bronzos apdovanojimais. Nuo to laiko aukščiausias jų pasiekimas buvo 4-oji vieta 2006 m. Turine.

Tiesa, šių metų olimpinis auksas Rusijai nepriklausys, kadangi, kaip ir visa likusi šalies olimpinė rinktinė, ledo ritulininkai varžėsi ne su savo valstybės, o su neutralia olimpine vėliava.

Vokiečiai olimpinių žaidynių finale žaidė pirmą kartą istorijoje. Iki tol jie vos dukart lipo ant prizininkų pakylos, kai dar 1932 ir 1976 m. džiaugėsi bronzos medaliais. Tiesa, antrąjį kartą juos iškovojo dar padalintos Vakarų Vokietijos rinktinė. Įdomu ir tai, kad iki Pjongčango žaidynių jie olimpiadose nebuvo iškovoję pergalių nuo pat 2002 m.