Kas yra neištikimybė psichologiniu požiūriu ir kodėl ji apsigyvena šeimoje

Pora
Pora
  © 123rf.com

„Pirmiausia reikėtų pažvelgti į problemą abstrakčiai, remiantis santuokos sistemų teorijos teiginiais. Jeigu šeimą išdėstysime po psichologijos mokslo „lentynėles“, tai galima bus tvirtinti, kad neištikimybės periodu (kurį laiką iki jos, neištikimybės metu ir po jos) šeima išgyvena krizę“, – aiškina šeimos psichologas Jegoras Vrublevskis.

Šios krizės priežastys gali būti labai įvairios. Pavyzdžiui, ekonominė krizė šalyje, artimųjų )tėvų ar giminaičių) liga, sutuoktinių santykių pašlijimas, asmeninė vieno iš partnerių ar jų vaikų krizė.

Šeimos krizė – tai laikas, kai seni šeimos egzistavimo būdai (pavyzdžiui, taisyklės , kurių buvo laikomasi, ar tradicijos) jau nebeveikia. Kad šeima galėtų toliau egzistuoti ir vystytis, reikia pakeisti tuos būdus.

Kad sėkmingai išgyventų krizę, kiekvienam sutuoktiniui reikia gerai suvokti ir jausti save, taip pat sugebėti kalbėtis ir susitarti. Jeigu to nėra, krizė tampa lėtine ir gali užsitęsti dešimtmečius.

Vietoj to, kad praturtintų santykius, sutuoktiniai eikvoja labai daug energijos konfliktams ir vengia svarstyti šeimos problemas. Tokiu atveju šeimos narių jėgos švaistomos tuščiai. Ji nebebus ta vieta, kur šeimos nariai galėtų pailsėti ir atgauti jėgas, augti ir vystytis.

„Šis periodas prasideda nuo to, kad sutuoktinai (arba vienas jų) nebenori grįžti namo, nes darbe jiems kur kas lengviau, nei namie. Be to, draugai ar draugės supranta juos geriau už antrąją pusę. Apskritai namuose jie jaučia per didelę įtampą, atsigauna tik ištrūkę iš namų“, – aiškina šeimos psichologas J. Vrublevskis.

Kai sutuoktiniai negauna ko nors šeimoje, negali patenkinti savo pagrindinių poreikių, jiems tenka ieškoti to kitur arba apsvarstyti problemą, atsiradusią santykiuose.

Neretai, užuot bandžiusios susitarti (gal net padedant psichologui) poros užsisklendžia savyje, atsiriboja ir pradeda gyventi atskirą gyvenimą (bent jau emocionaliai), kuriame nedalyvauja partneris. Tada ir atsiranda neištikimybė.

Žmogus (vyras ar žmona) suranda už šeimos ribų tai, ko negauna namie. Paradoksas, bet santuokos sistemų teorijos požiūriu, neištikimybė tam tikra prasme yra „resursas“, kurio trūksta šeimai, kad galėtų tęsti savo egzistavimą ir sugrįžti į situaciją, kuri buvo iki krizės. Nepaisant to, įtampa santykiuose vis tiek augs toliau.

Šeimos krizė – tai šansas sutuoktiniams, tapti artimesniems vienas kitam, ieškoti supratimo ir asmeniškai vystytis, tapti laimingesniems naujame sutuoktinių santykių etape.

Eksperimentais mokslininkai įrodė dviejų didelių šeimos krizių galimybę. O šeimos psichologai priskaičiuoja nuo 8 iki 12 krizių variantų. Vadinasi, tiek stimulų vystytis, tiek savirealizacijos ir laimės galimybių žmogui suteikia šeimyninis gyvenimas. Deja, kad galėtume pasinaudot šiomis galimybėmis, reikia mokytis pažinti, suprasti save ir susikalbėti bei susitarti su partneriu.

Ką daryti, kai santykiai tampa mirtina nuobodybe?

Komunikacijos problema – populiariausia bėda santykiuose. Žmonės nori kai ką perduoti vienas kitam, bet nepavyksta, nes nėra išsiugdytas įgūdis klausytis kito širdimi ir perduoti informaciją iš širdies į širdį.

Taip kaupiasi nuoskaudos dėl neišsipildžiusių lūkesčių, apie kuriuos partneris net nesužino dėl komunikacijos problemų. Dėl nesugebėjimo susikalbėti net nuoskaudos jausmą perduoti sudėtinga.

Per ilgą laiką tokie santykiai nualina abu: jiems praeina noras bendrauti, ką nors daryti dėl kažkada buvusio labai artimo žmogaus, būti šalia. Vyras gali nepastebimai pasinerti į darbą, susitikinėti su draugais, o moterys paprastai išsilieja kalbėdamosi su draugėmis arba pasineria į „dvasingumą“, užsiima savo vystymuisi, savirealizacija.

Po ros santykiai tada virsta kova arba mirtina nuobodybe, nors specialiai skausmo vienas kitam galėjo ir nekelti. Tiesa, kartais pasitaiko ir tokių kraštutinių variantų.

Tokiai porai išspręsti komunikacijos problemą (išgirsti vienam kitą ir galbūt atleisti) lengviau būtų su trečiuoju asmeniu, kuris būtų emocionaliai nesuinteresuotas, tai yra, šeimos psichologu. Spręsti problemą būtina. Kitaip ji niekur nedings. Jeigu partneriai išsiskirs ir suras kitas antrąsias puses, po tam tikro laiko kils tos pačios problemos.

Šaltinis: B17.ru