5 reagavimo į problemas stiliai. Kuris jūsų?

Sprendimai
Sprendimai

Pagal reagavimą į problemą psichologai pusiau juokais, pusiau rimtai skirsto žmones į penkis tipus. Kiekviename juoke yra dalis tiesos. Ši tipologija padės jums geriau suprasti žmones ir save.

AUKA

„Aukos tipo žmogus nepasirengęs prisiimti atsakomybės už realią savo gyvenimo situaciją. Jis sumaniai pasiteisina, dažniausiai kaltindamas kitus dėl to, kad jo gyvenime tiek daug problemų. „Auka“ būna neatspari psichosomatinėms ir lėtinėms ligoms. Jos gyvenimas panašus į įvairiausių didelių ir mažų katastrofų virtinę.

Šio tipo žmonės atsisako pripažinti, kad didžiąją dalį savo gyvenimo problemų jie sukuria patys. Ir didžiausia jų problema yra talentas kurti sunkumus lygioje vietoje, suteikti jiems milžinišką reikšmę ir kentėti. Kentėjimas – įprasta jų gyvenimo esmė. Išsiskyrimas su juo būtų tolygus paties gyvenimo praradimui.

KOVOTOJAS

Iš esmės tai yra aktyvi auka, kuri ne tik suvers savo atsakomybę kam nors kitam, bet dar ir įnirtingai su juo kovos, įrodinėdama savo „tiesą“.

Konfliktas yra „kovotojo“ stichija. Jam nesvarbi jo esmė, svarbus pats procesas.

Antrasis „kovotojo“ variantas – aktyvumas, kovojant su savimi, kuris tik sustiprina tai, dėl ko jis kovoja. Pavyzdžiui, kova su antsvoriu nulemia svorio augimą.

Šalia psichosomatinių susirgimų tokio tipo žmonėms gresia didelė nelaimingų atsitikimų rizika. Jie dažnai išlekia į priekį darydami posūkį, klumpa lygioje vietoje.

IEŠKOTOJAS

Turintis aštrų protą „ieškotojas“ paprastai būna linkęs ieškoti savo problemų priežasčių. Dažnai „įstringa praeityje“, nuolat analizuodamas praeities įvykius, sistemindamas juos ir apmąstydamas. Šio tipo žmonės būna linkę kurti teorijas, užuot ėmęsi realių veiksmų.

Jie nuolat ieško vienintelio teisingo sprendimo, geriausio metodo, teisingo būdo ir t. t. Todėl veikti praktiškai jiems paprasčiausiai nebelieka laiko. Vadinasi, pokyčiai, kurie įvyksta jų gyvenime, būna neefektingi, be apčiuopiamo rezultato. Šio tipo žmonės būna bene sveikiausi.

ŽAIDĖJAS

Jis greitai priima sprendimus, kad ištaisytų probleminę situaciją. „Žaidėjas“ pozityviai žiūri į sunkumus. Negaišta laiko ir energijos priežastims ieškoti, stengiasi pakeisti situaciją čia ir dabar.

„Žaidėją“ lengva išprovokuoti emocijoms, kurių apimtas jis praranda žaidimo kontrolę. Šio tipo žmonių pozicija būna nukreipta į vystymąsi, tačiau jų stabilumas yra vidutiniškas ir jie gali lengvai pereiti į anksčiau aprašytas kategorijas. Jie beveik neserga, būna sėkmingi ir linksmi.

KŪRĖJAS

Atsakingas už savo realybę, todėl su dėkingumu priima visas problemas, žiūrėdamas į jas kaip į vystymąsi skatinančias užduotis. Asmeninė raida – jo realybės esmė, todėl problemos jam nesukelia ypatingų sunkumų. Šio tipo žmonės būna sveiki, džiaugsmingi, laimingi.

Jūs esate KŪRĖJAS, jeigu:

*mokate mylėti save ir pasaulį aplinkui;

*jaučiatės stiprus, kai savo nusiminimą dėl nesėkmės paverčiate šypsena;

*jaučiatės drąsus, kai įveikiate savo baimes ir padedate jas įveikti kitiems;

*jaučiatės laimingas, kai grožitės gėlės žiedu ir pajuntate dėkingumą už šią gyvenimo akimirką;

*jūsų asmeninis skausmas nedaro jūsų aklo kitų skausmui;

*pripažįstate, kad kartais apgaudinėjate patys save;

*rytdienos viltys jums reiškia daugiau už vakarykštes nesėkmes;

*augate, žinodami, kas jūs esate iš tikrųjų, o ne kuo norėtumėte būti;

*esate laisvi, nes kontroliuojate save, o ne kitus;

*esate dosnūs, nes atiduodate taip pat lengvai, kaip gaunate;

*esate tolerantiški, nes atleidžiate kitiems už jų trūkumus, kuriuos smerkiate savyje;

*esate gražūs, nes jums nereikia veidrodžio, kad tai patvirtintų;

*esate turtingi, nes sugebate pasitenkinti tuo, ką turite;

*esate išmintingi, nes sugebate pamatyti kitą žmogų tokį patį kaip save ir elgtis su juo kaip su savimi.