Memuarus parašęs A. Valionis gailisi: sustojome pusiaukelėje

Antanas Valionis
Antanas Valionis
  © Edvard Blaževič

Lietuva iššvaistė turėtą potencialą ir įdarbį, atsisakiusi minties aktyviai plėtoti regioninę lyderystę, penktadienį savo atsiminimų knygos pristatyme sakė buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras (2000–2006 m.) Antanas Valionis.

„Politikos sūpuoklių“ autorius priminė, kad Lietuvai įstojus į NATO ir ES, šaliai buvo iškilęs pasirinkimas – jo žodžiais tariant, būti pasyvių stebėtojų „auksine provincija“ ar imtis regiono lyderių vaidmens, remiantis tiek Lenkija ir Višegrado šalimis, tiek ir Baltijos šalimis.

„Buvo paskelbtas toks planas, pradėtas įgyvendinti, <...> tačiau apmaudžiausia, kad Lietuva išbarstė galimybes. Labai gaila, kad Lietuva sustojo pusiaukelėje ir mes nieko nepadarėme“, – sakė diplomatijos veteranas.

„Politika negali turėti nevisavertiškumo kompleksų: jei tu pats netiki, kad tu gali padaryti, tu nepadarysi“, – pridūrė A. Valionis.

Knygos pristatymą vedęs žurnalistas Virginijus Savukynas pastebėjo, kad toks autorius kaip A. Valionis „leidyklai yra atradimas“, nes savo pateikiamomis įvykių interpretacijomis skatina diskusijas žiniasklaidoje, kartu – ir skaitytojų susidomėjimą.

„Nors atsiminimai nėra patikimiausias istorijos šaltinis, juos reikia palikti, kad bent kažkas liktų. Ypač šiais laikais, kai diplomatinis susirašinėjimas vyksta emailais, kurie dingsta“, – sakė A. Valionis.

„Sveiki atvykę, visi kūrėme Lietuvą“, – salėje pasirodžiusius knygos herojus, tokius kaip buvęs saugumo vadovas Mečys Laurinkus, pasveikino autorius.

Knygą komentavęs diplomatijos istorikas Vytautas Žalys sakė perskaitęs A. Valionio knygą vienu prisėdimu ir kartu pabrėžė jos svarbą. „A. Valionis – pirmasis užsienio reikalų ministras <...>, parašęs atsiminimus, – sakė jis. – Niekas nėra parašęs nuoseklių memuarų. Šiuo atžvilgiu mes gerokai atsiliekame nuo tarpukario Lietuvos, kur ministrai parašė labai daug atsiminimų.“

Be kita ko, diplomatijos istorijos tyrinėtojas nurodė, kad A. Valionis buvo Lietuvos užsienio reikalų ministru itin svarbiu laikotarpiu, kai šalis įžengė į ES ir NATO. Be to, savo diplomatinę karjerą jis pradėjo ne kur kitur, o Lenkijoje, šalyje, su kuria santykiai visada buvo nelengvi ir kėlė iššūkių.

„A. Valionis yra vienas geriausių Lenkijos ekspertų“, – sakė V. Žalys ir pabrėžė, kad su didžiausiu susidomėjimu perskaitė knygos skyrius, skirtus santykiams su Lenkija ir Rusija.

Paklaustas, ar nesibaimina, kad jo knygos herojams vis dėlto nepatiks tai, kaip jie yra vaizduojami, A. Valionis atsakė nemanąs, kad „galima pykti už tiesą“.

Vos pasirodžius A. Valionio atsiminimų knygai, Lietuvos žiniasklaida jautriai reagavo į kai kuriuos buvusio užsienio reikalų ministro teiginius. A. Valionis kritikuotas ir dėl požiūrio, esą Lietuva sulaužė pažadą Latvijai remti regioninį suskystintų dujų terminalą toje šalyje, ir dėl to, kaip jis pateikė skandalą, kuris kilo, kai savaitraštis „Atgimimas“ 2005 m. paskelbė, kad jis kartu su tuometiniu VSD vadovu Arvydu Pociumi buvo KGB rezervo karininkai ir to viešai nenurodė.

Memuarus parašęs A. Valionis gailisi: sustojome pusiaukelėje

Antanas Valionis