Prokuroras: N. Venckienės sugrąžinimas gali trukti ne vienerius metus

Neringa Venckienė
Neringa Venckienė
© Karolis Kavolėlis
Alfa.lt
2018-02-22 15:04

Generalinė prokuratūra ketvirtadienį pranešė netikėtą žinią, kad Jungtinėse Valstijose sulaikyta iš Lietuvos 2013 m. išvykusi Neringa Venckienė. Vis dėlto tai nereiškia, kad buvusią Seimo narę greit pavyks pamatyti Lietuvoje – ekstradicijos procesas gali užtrukti ne vienerius metus, sakė prokuroras.

reklama

Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna. Jis negalėjo pasakyti daug aplinkybių apie N. Venckienės sulaikymą, mat ekstradicijos procesas vyksta užsienio valstybėje.

„Konkretūs terminai, per kiek ta procedūra turi būti įvykdyta, nėra numatyti. Mes galime kalbėti apie praktiką, o ta praktika yra gan įvairi. Aš kalbėčiau apie tai, kad procesas gali tęstis laikotarpį, kuris gali būti skaičiuojamas metais“, – paklaustas apie galimą trukmę komentavo prokuroras.

Jis priminė bene garsiausią ekstradicijos iš JAV atvejį, užtrukusį trejus metus, kai į Lietuvą siekta pargabenti buvusį EBSW koncerno prezidentą Gintarą Petriką.

„Iš esmės kiekvienu konkrečiu atveju reikia vertinti daug procesinių aplinkybių, asmens poziciją“, – sakė T. Krušna. Į Lietuvą 2007 m. grąžintas G. Petrikas ilgainiui pats sutiko būti išduotas.

reklama

Kaip sakė prokuroras, praktika rodo, jog ekstradicijos iš JAV procesas užtrunka ilgiau, lyginant su Europos Sąjungos valstybėmis. 

„Tikrai mes turime greitus procesus, kai jie vyksta pagal Europos arešto orderio procedūrą, kur yra ribojimai dėl terminų – 10, 60, 90 dienų. Šiuo atveju, kada yra susižinojimas su bendrosios teisės sistemos valstybėmis, yra ta situacija, kad terminai užtrunka“, – aiškino T. Krušna.

„Pabrėžtina, kad šiuo atveju nesprendžiamas asmens kaltės klausimas. Kalbama tik apie tai, kad asmuo gali būti išduodamas Lietuvai iš užsienio valstybės jurisdikcijos“, – pridūrė prokuroras.

N. Venckienė sulaikyta Čikagoje, šiame mieste ją anksčiau buvo pastebėję liudininkai, cituoti žiniasklaidoje.


Aurelija Stancikienė ir Neringa Venckienė© Karolis Kavolėlis

Alfa.lt primena, kad Kauno apylinkės teismas dar 2014 m. spalį leido suimti įvairiomis nusikalstamomis veikomis įtariamą N. Venckienę.

Žudynes Kaune surengusio Drąsiaus Kedžio sesuo įtariama neteisėtu informacijos apie privatų asmenų gyvenimą rinkimu, jos viešinimu, teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai Laimutei Stankūnaitei nevykdymu, piktnaudžiavimu vaiko atstovo teisėmis bei kitomis nusikalstamomis veikomis. Nesant galimybės įteikti pranešimo apie įtarimą, N. Venckienė pripažinta įtariamąja prokuroro nutarimu.

reklama