R. Karbauskis stebisi: anksčiau LRT ataskaitos Seime buvo tvirtinamos per tris minutes

Laikinosios tyrimo komisijos (dėl LRT veiklos) posėdis
Laikinosios tyrimo komisijos (dėl LRT veiklos) posėdis
© Dmitrijus Radlinskas

Seimo Kultūros komiteto (KK) pirmininkas valstietis Ramūnas Karbauskis stebisi, kodėl iki šiol parlamente Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) veiklos atskaitos būdavo patvirtinamos be išsamesnės analizės.

reklama

„Negaliu teigti, bet esu girdėjęs, kad per tris minutes tvirtindavo (LRT – Alfa.lt) ataskaitą. [...] Mano vertinimu, atliekant parlamentinę kontrolę, tikrinant finansus, trijų minučių neužtenka. Man nesuvokiama, kodėl anksčiau Seimo nariams nekildavo klausimų dėl LRT finansų“, – ketvirtadienį LRT finansus tiriančios parlamentinės komisijos posėdyje kalbėjo R. Karbauskis.

KK vadovas pasakojo, kad pernai komitetas nepritarė 2016 m. LRT veiklos ataskaitai, mat tai, ką pateikė visuomeninis transliuotojas, net nebuvo panašu į ataskaitą.

„Tai yra gražus nuotraukų rinkinys su lentelėmis, ko negalima vadinti ataskaita“, – tikino R. Karbauskis.

Parlamentaras neigė anksčiau LRT vadovų pateiktą informaciją, kad neva KK neturėjo jokių pastabų dėl visuomeninio transliuotojo veiklos ataskaitos. Pasak R. Karbauskio, tokie teiginiai yra melas.

reklama

„Buvo aišku iš (LRT vadovų – Alfa.lt) atsakymų, kad klausimų vis daugėja“, – tvirtino R. Karbauskis.

Teikdamas paaiškinimus komisijai R. Karbauskis patikino, kad KK prie 2016 m. LRT veiklos ataskaitos galėtų grįžti nebent po to, kai parlamentinė tyrimo komisija baigs savo darbą.

Administracinė komisija sutarčių be numerių nematė

Komisijos posėdžio pradžioje komisijos pirmininkas Arvydas Nekrošius pranešė, kad, vykdant parlamentinį tyrimą, yra gauti atsakymai iš LRT, Registrų centro, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ir kitų institucijų.

Be to, pasak A. Nekrošiaus, Seimo Etikos ir procedūrų komisija, išnagrinėjusi paklausimą dėl komisijos prašymo LRT pateikti dokumentus, nutarė, kad dėl to, per kokį laiką visuomeninis transliuotojas turi pateikti reikalaujamą informaciją, turi tartis komisija ir LRT.

reklama

Į komisijos posėdį buvo kviestas LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas Rimvydas Paleckis, tačiau, kaip informavo A. Nekrošius, jis neatvyks, nes yra kasmetinėse atostogose.

Paaiškinimus komisijai pirmasis teikė LRT Administracinės komisijos pirmininkas Tadas Šarapovas. Jis išdėstė, kad viena iš Administracinės komisijos funkcijų yra LRT viešųjų pirkimų pagrįstumo vertinimas.

„Jeigu matome, kad kyla klausimai dėl investicijų, mes tai išdėstome savo išvadose“, – dėstė T. Šarapovas ir pridūrė, kad komisija savo išvadas dažniausiai teikia tada, kai to prašo LRT taryba.

Komisijos narė valstietė Agnė Širinskienė klausė, kodėl Administracinė komisija neveikia proaktyviai, tai yra kodėl savo iniciatyva nesidomi LRT viešaisiais pirkimais.

T. Šarapovas replikavo, kad proaktyviai teikti išvadas jiems neleidžia Administracinės komisijos darbo nuostatos, tad veikiama tiek, kiek galima.

reklama

„Norėčiau, kad suprastumėte jog Administracinė komisija yra papildomas kompetencijos šaltinis LRT Tarybai ir administracijai, jie visiškai savo nuožiūra gali kreiptis“, – kalbėjo T. Šarapovas.

Parlamentinės komisijos pirmininkas A. Nekrošius klausė T. Šarapovo, ar jis yra susipažinęs su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) išvada dėl LRT pirkimus reglamentuojančių teisės aktų, kur STT įspėja apie korupcijos pavojų. LRT Administracinės komisijos vadovas teigė su STT išvada nesusipažinęs.

Komisijos narys valstietis Dainius Gaižauskas klausė, ar LRT Administracinė komisija iš LRT tarybos ar kitų visuomeninio transliuotojo padalinių yra gavę sutarčių, dokumentų be datų, be numerių.

„Tokio atvejo nepamenu“, – atsakė T. Šarapovas.

Komisiją LRT finansams tirti Seimas sudarė baigdamas rudens sesiją. Jos iniciatoriai „valstiečiai“ teigia, kad komisija padės išsiaiškinti, ar nacionalinis transliuotojas tinkamai leidžia biudžeto lėšas. Komisijai pavesta nustatyti, ar LRT iš prodiuserių perkamos paslaugos atitinka rinkos kainas, Seimo nariai nagrinės viešuosius pirkimus, vadovybės struktūrą, jos atitikimą europinei praktikai ir kt.

reklama

Tyrimo kritikai šios komisijos sudarymą vadina spaudimu žiniasklaidai ir kerštu žurnalistams už keliamus „valstiečiams“ nepatogius klausimus. Grupė parlamentarų yra kreipęsi į Konstitucinį Teismą, kad šis įvertintų, ar tokios tyrimo komisijos sudarymas nepažeidžia Konstitucijoje įtvirtintai teisei laisvai reikšti įsitikinimus, ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas.

reklama

R. Karbauskis stebisi: anksčiau LRT ataskaitos Seime buvo tvirtinamos per tris minutes

Laikinosios tyrimo komisijos (dėl LRT veiklos) posėdis
+21